Speleoalpinismus

Nová norma pro slaňovací brzdy

Nová norma pro slaňovací brzdy

Po mnoha letech příprav a plánování* vychází v dubnu 2013 nová norma ČSN EN 15151 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky, která se skládá ze dvou samostatných částí:

Část 1: ČSN EN 15151-1 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky - Brzdící prostředky s manuálně asistovaným blokováním, bezpečnostní požadavky a metody zkoušení

Část 2: ČSN EN 15151-2 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky - Brzdící prostředky s manuálně ovládaným brzděním, bezpečnostní požadavky a metody zkoušení

Jak je již z názvu normy patrné, upravuje tzv. „slaňovací brzdy“ užívané při sportovním lezectví (horolezectví, speleoalpinismu, canyoningu atp.). Doposud tyto sportovní prostředky nebyly upravovány žádnou normou a jediná nejbližší norma byla ČSN EN 341 Prostředky ochrany osob proti pádu - Slaňovací zařízení pro záchranu.

Školení versus vzdělávání v jednolanové technice pro speleologii

V neděli 21. dubna proběhlo ve Sloupu přezkoušení instruktorů speleologické techniky za účelem obnovy platnosti jejich končících oprávnění. Cílovou skupinou byli primárně zástupci základních organizací, kteří po ověření jejich znalostí mají veškeré předpoklady školit pracovníky provádějící práce ve výškách a nad volnou hloubkou. To znamená provádět obdobné školení v rámci svých ZO a vydávat průkazy instruktorů speleologické techniky.

Letošní přezkoušení bylo stejně jako před třemi lety provázeno nezanedbatelným neúspěchem adeptů. První školení bylo zaměřeno čistě na teorii a nedostatky v testech spočívaly v neznalosti resuscitace, maximálního pádového faktoru či technických norem v závěrečné části testu.

Letošní přezkoušení neobsahovalo školící část, jednalo se pouze o ověření teoretických znalostí a praktických dovedností účastníků. Slabinou letošního přezkoušení byly nejen znalosti technických norem, ale i samotný pohyb po laně pomocí SRT a záchana zraněného z lana uvízlého při výstupu.

Koroze karabin, 3. pokračování

„Šupinová“ koroze karabiny

autor článku: Jan Stoulil  Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT Praha

Zdravím všechny jeskyňáře. Jak již bylo avizováno v článku „Koroze karabin, 2.pokračování“ zde na serveru, naše pracoviště zaujal extrémní případ korozního napadení karabiny nalezené v Srnčí jeskyni. Díky ochotě pánů Musila a Kučery, nám byla zmíněná karabina poskytnuta k drobnému prozkoumání. Podrobné výsledky jsou k dispozici zde (www.versitaopen.com/kom nebo na domovské stránce časopisu www.casopis-koroze.cz) v článku „Exfoliace karabiny v prostředí krasové jeskyně“.

Nehoda v jeskyni Jáchymka dne 11.9.2011

Tato nehoda se nestala jeskyňáři při použití techniky SRT, nýbrž horolezci. Stala se při lezení standardní horolezecké cesty za použití poněkud neobvyklých způsobů jištění a pohybu po skále, cestě a slanění, nebo jištění při sestupu. Dle mého názoru je nehoda velmi poučná (nouzový sestup) i pro speleoalpinisty. Domnívám se, že se jedná o hodnotnou informaci, protože jsme byli přítomni těsně po nehodě. Shodou okolností speleologové z několika skupin ČSS. Jak se vše odehrálo:

Koroze karabin, 2.pokračování.

-

O prolému karabin a jejich šupinové koroze v jeskyni jsem laickým pohledem psal před třemi roky (dne 14.10.2008). Článek měl celkem velký ohlas, hodně komentářů a na čas se zařadil mezi nejčtenější na webu jeskyňář.cz. Na to že šlo o amatérsky a informačně pojatý příspěvek to potěšilo. Před měsícem mě e-mailem kontaktoval pan Stoulil z Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství a o případ se začal zajímat. Jeho dopis je zde:

Nebezpečné padělky lezeckých pomůcek Petzl

Firma Petzl vydala prohlášení, ve kterém upozorňuje na zjištěný výskyt padělků čtyř svých lezeckých výrobků.Jedná se o dva blokanty, karabinu a kladku. Podle vyjádření Petzl jsou kopie pouhým okem nerozpoznatelné, včetně označení loga, barevného odstínu a vyznačených certifikací.Ve zprávě se píše, že rozlišení padělků je možné pouze hloubkovou analýzou.

Zdá se tedy, že jde po vizuální stránce o kvalitně provedené kopie z méně kvalitního materiálu nebo s nedodržením výrobního postupu,což má za následek jejich sníženou pevnost a deformace při zátěži.

Stránky s nepřeberným množstvím lezátek

Ahoj, možná bude někoho zajímat, že už zase funguje stránka pana Garryho Storricka, kde se dá například najít slaňovací ramínko na šaty.

Je to na adrese http://www.storrick.cnc.net/VerticalDevicesPage/VerticalHome.shtml

Vyjmutelná kotva

-

Ahoj. Náhodou jsem na netu narazil na nějakej udělátor. Já sám nedovedu posoudit, jestli to je k něčemu dobrý. Třeba to někoho zaujme.

http://espeleoiaigua.blogspot.com/2010/06/la-revolucio-en-ancoratges-cli...

http://www.climbtech.com/products/removable-anchors

 

Leoš

Lezecká pomůcka Raumer STICK-UP (vahadlo)

-

Já se hned na začátku přiznám, níže uvedené odkazy jsou z fóra Ružomberského servru a vložil je tam Martin Sluka. Jedná se vylepšené lezení komínů pomocí tohoto přípravku. Není to žádná novina, někdo to už má samo-domo vyrobené a říkají tomu "Vahadlo". Poláci lezou na podobné pomůcce (ale delší) tvaru "T", které je vzhůru nohama a kratší strana slouží ke stabilizaci. Díky tomu měli poslední kotvení někde už u kolen. Ale stoprocentně to asi funguje jen na rovné stěně. Já sem to sem vložil hlavně proto, protože se hodně lidí na to ptá a taky se víc leze a šetří se (čas, baterky, kotvení atd.) odkazy sou zde:

 

 

V posledním z odkazů je podrobný kreslený návod na použití, přičemž dvojitá plaketa není až tak úplně nutná, ale spodní karabina musí být vždy jistící. Spíše jsou vhodné dva delší žebříčky, protože nikdy nevíte, kdy se vám co pod tyčí kousne. A na horním konci je možná lepší karabina Key-lock bez zámku přímo do delty. Na jednom z odkazů je pak použití něco jako vrutu do kotvení. Myslím, že jsou to turbošrouby do betonu. Má s tím někdo zkušenosti? a s cenou, eventuelně bezpečností?

Samoblokující brzda Cinch od firmy Trango a další udělátka

-

Na školení ve Sloupu během Speleofóra zaznamenala značný zájem samoblokující brzda Cinch americké firmy Trango, primárně určená k jištění, kterou si moravský Kocour přivezl ze zahraničí. Je to šikovná věcička, která se velice hodí například k sebejištění při pohybu na žebřících, protože se volně pohybuje po laně oběma směry a teprve při pádu se zakousne. Dále umožňuje po pádu plynulé slanění. Dále může sloužit k nastavení délky odsedáváku, jako samoblokující kladka pro spouštění břemen, jako jistítko při sólolezení s lanem upevněným na vrcholu. Dneska jsem zjistil, že už asi dva roky toto jistítko prodává firma Hudy za cca 2000 korun. Dnes mi psal kamarád, že v akci ji Hudy má za cca 1500 Kč.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.