Osobní výbava

čelovka Mion Caver

-

V Němcové jeskyni Chybí Vám občas v jeskyni pořádné světlo? Mně taky dříve chybělo a proto jsme se s kamarádem rozhodli odprostit od komerčních výrobců a jejich šílených cen a vydat se vlastní cestou. Výsledky na sebe nedali dlouho čekat. A v domácích podmínkách jsme si vyrobili vlastní čelovku, kterou jsme pojmenovali Mion Caver.

Petzl 1W LED versus halogenová žárovka

Množství jeskyňářů, nemaje na jiná drahá moderní světelná děla (jejich majitelé nechť dále ani nečtou), stále používá jako hlavní světlo Petzlovo řešení s názvem Duo. Zpočátku obsahovalo dvě žárovky, jednu „úspornou"  a jednu halogenovou (kryptonovou), zaostřitelnou na dálku. Kdo zažil přechod z nifek a podobných vymožeností, tomu to tenkrát připadalo skoro jako zázrak osvětlovací techniky. Z dnešního pohledu se jednalo stále o bludičku.

Svítítko ruční

tak konečně dorazilo po delším čekání pořádný svícení TrustFire TR-1200

Osazeno je 5x diodou Q5. Baterie klasický LiON typ 18650, na výběr dva nebo tři kusy (pozor na vhodný typ). Podle toho je delší nebo kratší trubka. Na plný výkon max. 1 hodina. Při srovnání se světlem osazeným diodou P7 (12W) a třema akecama 18650 je ta nová zase o kus lepší.

Overaly a podoveraly

Ahoj všem, na Slovenském jaskyniarském týždni během exkurze jsem se dal s někým do debaty o vybavení a dozvěděl jsem se, že je možné si dát ušít kombinézu a podkombinézu v Rumunsku a nebo v Polsku v Zakopaném za velmi přijatelné peníze. Dohodli jsme se, že se sejdeme v táboře a upřesníme podrobnosti. Jak už to chodí, už jsme se neviděli. :-((

Jestli by měl někdo nějaké informace, budu rád. Jednalo se o kombinézy z Cordury a polartekové podkombinézy.

 Pavel A

Dámské holínky

Kdysi tady proběhla diskuse, ve které si sličné jeskyňářky stěžovaly, že nejsou k dostání dostatečně vysoké dámské holínky. Něco, co se aspoň trochu blíží použitelné výšce, jsem objevil v pracovních oděvech na Hybešově v Brně (po pravé straně, kousek od křižovatky na Nových Sadech). Tmavě zelené slušivé gumáčky, které jsem tam zahlédl, byly stejně vysoké jako vedle stojící pánské gumofilcky. Asi to bude o kousek nižší, než standardní pánská čižma gumená, ale dámská holínečka vhodná tak na kropení zahrádky to taky není.

Čelovky Zebralight - nová éra svícení?

Čínská firma Zebralight již delší dobu koketuje s vemi atypickou konstrukcí čelových svítilen. Tělo čelovky je řešeno jako válec vodorovně uložený v jednoduchém gumovém držáku. Svítilna je kompaktní, napájecí článek je tedy součástí těla svítilny. Napájení značkové výkonové LED Cree Q5 řeší  regulovaný zdroj konstantního proudu s třemi programovatelnými režimy intenzity světla.Výrobce čelovku konstruoval na základě názorů a požadavků budoucích uživatelů,s nimiž vývojáři diskutovali na webu. Také proto existuje mnoho variant napájení a na výběr je i mezi teplou a studenou bílou diodou.

Pro jeskyňáře se jeví být téměř ideálním zdrojem světla s nízkou hmotností, kovovým tělem, perspektivním napájením a bez rizika přeseklých nebo vytržených kablíků.

Předělávka protichemického obleku na jeskyňářskou kombinézu

Následující text popisuje postup předělávky protichemického obleku (OPCH) na kombinézu použitelnou ve speleologii resp. v podzemí obecně. Obleky vyráběné prakticky od šedesátých let jako ochrana proti chemickým zbraním jsou dnes masově vyřazovány jako nepotřebný a starý materiál. I přes jejich stáří v řádech desítek let jsou mnohdy stále dobře použitelné pro práci v podzemí. Při troše štěstí je lze sehnat jen za pár desítek korun. To z nich činí celkem levný, vodě odolný oblek pro práci v podzemí. Celá řada jeskyňářů v Čechách, Polsku i na Slovensku tyto kombinézy používá v původní nezměněné podobě. Popsané úpravy řeší některé nedostatky OPCH a činí z něj v rámci možností komfortní oblek.

Vývoj svítilen pro speleologii v posledních letech

-

Když jsme v roce 2002 s kamarády obřadně hleděli na čelovou svítilnu Night blaster 700 (v ceně 45 třicetikorunových dolarů) se sedmi LED diodami, málo kdo  z nás si dokázal představit budoucí vývoj v jeskynářském svícení. 

Začátky

V prvních LED čelovkách bylo několik diod o průměru 5 mm napájených proudy od typizovaných 20 mA mnohdy až po přehnaných 90mA na diodu. Čelové svítilny často obsahovaly primitivní nebo žádnou řídící elektroniku. I přes evidentní přetěžování diod se směle uváděla životnost až 100 000 hodin a nikdo nedbal na hřející LED a vypalovaný luminofor.

úprava Petzl Duo - by milda

takhle jsem si to spíchnul já a funguje to, viz foto.

malá dioda dostačující na práce a dlouhé svícení a ta velká svítí jako šlak.

není však nad aceto !!!

PETZL LED 1W

-

Nedávno jsem zchrastil nějakou korunu a zainvestoval do nového světla. Po propátrání netu jsem se rozhodl zakoupit klasiku - Petzl DUO v kombinaci s hořákem. Má léty ověřenou konstrukci a přijatelný servis, prostě jistota. Nicméně s nástupem technologie LED začíná systém duovky poněkud ztrácet dech. Potkávací žárovka nahrazená 14-ti ledkami ji sice zase vrátila do hry, ale degradovala tím halogenku takovým způsobem, že se ke svícení už prakticky nepoužívá. Tahle okolnost mě trochu mrzela, a proto jsem se sháněl po kompletně ledkovém duu kde by silná žárovička byla nahrazena například úspornějším luxeonem. Nakonec jsem pátrání vzdal a vzal za vděk alespoň tím co bylo. Zhruba za 14 dní po úspěšném nákupu jsem na podzemnim netu objevil zmínku o wattové ledce, která přesně odpovídala mým představám.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.