Tenkostěnné studniční skruže - kde je sehnat?

Po několika letech jsme se rozhodli zabezbečit úvodní kopanou šachtu Krvavého závrtu na Zadních polích. Šachta je až do hloubky cca. 8m kopaná v směsi skalních bloků a sedimentu a přestože odolala po několik zim a jarních tání, pro další práce je nezbytné zaskružovat ji z důvodu bezpečnosti.

Původně jsme s Franci musilem konzultovali možnost pažení dřevem, ale to se jeví  jako dočasné řešení. Výroba betonových pažnic je pro nás s nulovou zkušeností také nedostupná a proto jsme začali pátrat po dopravně dostupných a cenově co nejpřijatelnějších tenkostěnných studničních skružích. Prvotní informace o malovýrobcích a ověřených prodejcích přímo v krasu se sbíhaly stejně rychle, jako se množily neúspěšné pokusy o kontakt s nimi. Mnoho výrobců prý již nefunguje (např. Jedovnice). Nakonec toto hledání vyústilo v myšlenku sepsat krátký text a podnítit diskusi, která by mohla přinést další odkazy. 

 

Níže naleznete seznam prozatím zjištěných výrobců či prodejců v okolí Moravského krasu a cenu za asi nejpoužívanější skruž průměr 100 cm výška 100 cm.Třetím uvedeným rozměrem je síla stěny, která se může lišit.

 

Pokud máte nějaký dobrý zdroj skruží,neostýchejte se a podělte se o něj v komentářích pod textem.Zjištěné další zdroje budou průběžně doplňovány.

Průměr: 3.4 (7 votes)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Ježte se dají koupit v

Obrázek uživatele Anonym
Ježte se dají koupit v Brně Líšni zeptej se Novačka

V Líšni, to je právě

Obrázek uživatele francimus

V Líšni, to je právě Studny Zouhar. Jsou možná levné, ale hodně škaredé (aspoň ty, které jsme objednávali v r. 2002). Dřevěné pažení se nedá jen tak konzultovat, to chce vidět a hlavně zkoušet. Taky jsem celej život chodil a okoukával. Starší kamarádi prominou...co dřív spadlo, tomu jsme se raději příště vyhnuli.

Na zakonzervování lokality je 100cm průměr zbytečně drahý luxus, na to stačí bohatě 80 i méně, třeba na Dámském závrtu jsou 60 cm, protože se větší nevešly. Na závrtě U Habrůveckých smrků jsou půltunové silnostěné 120cm, ale byly zadarmo...

100cm je dobrá, že tím prostrčíme později skruž menší, třeba 80-tku. Nevýhoda pro umísťění 100 cm skruže je, že musíme šachtu kopat 160x160cm a více, na 80 cm stačí 130x130, protože něco zaberou věnce a výdřeva. Je to dobrý si vyzkoušet, jestli tam daný průměr vůbec proleze. Jinak standardně se většinou v krasu užívá průměr 80cm. Kýbl tím proleze i se žebříkem, později se dají podstrkovat skruže rozřízlé, třetinové.

francimus

Ahoj,tak náhodou Presbeton

Obrázek uživatele Janinka
Ahoj,tak náhodou Presbeton z Olmíka znám,byla jsem tam kdysi a jejich zkruže jsou myslím fakt dobré...i když si možná mnozí pánové řeknou,co ta holka o tom může vědět,ale toho jsem si náhodou všimla,protože jsem tam chvíli byla u toho...No nemůžu posoudit,zda-li je to u nich kvalitnější než jinde,ale spousta zákazníků si to vychvalovala.Musíte zkoušet a uvidíte,co vám padne do noty jak se říká.Jinak jak píše tady mistr Francimus,je třeba okoukávat a zkoušet....Tak pánové koukejte a zkoušejte a hodně zdaru:-)))

Olmík, to je jako Olomouc?

Obrázek uživatele francimus

Olmík, to je jako Olomouc? To by se doprava asi hodně prodražila. Autor záměrně vybíral výrobce poblíž krasu. Jinak je pravda, že kvalita může být rozdílná kus od kusu, nebo rok od roku jiná. Možná je potřeba nejprve si prohlídnout celou vystavenou produkci a pak něco kupovat, nebo objednávat.

Jinak já nejsem žádnej mistr, namistrovanej už vůbec ne. Jedinej speleologickej "MISTR" momentálně pobývá u Děravky...francimus

Tenkostěnné studniční

Obrázek uživatele Jiří Procházka
Tenkostěnné studniční skruže vyrábí i pan Petr Harašta z Přibic u Pohořelic. Více najdete na www.zamkovadlazba.kvalitni.cz

Chtěl bych napsat pár

Obrázek uživatele Kuba

Chtěl bych napsat pár upřesňujících informací na Karhanúv jsme koupili skruže od fi. Zouhar z Líšně světlosti 90cm protože 80cm je málo a 100 je moc na Dámském závrtu jsou 70cm fi.Hhobas zmetkové laminátové(síla stěny asi 2cm) jsou universálnější a oproti betonovím maj i lepší mechanické vlastnosti...60 cm jsme použili na slovensku na vstup do Priepasti na železné lůke ta přechází v lutnu 55cm a to je už i na laně zoufale málo.ke skružím fi Zouhar bych chtěl napsat pár řádků: doporučili nám  je plánivák Béda Polák používá je už pár let na studny hluboké až 25m.Vydrží transport kamionem až na Plzňsko (narozdíl od jinych bez újmy)jsou zevnitř hrubší než některé jiné ale na kvalitě to neubírá....Při odběru vám pan Zouhar(jehož rod vyrábí skruže od r. 1936) poradí jak s nimi manipulovat a jiné užitečné rady ...

Kuba z Tartarosu

Presne tyhpe zkruze se u nas

Obrázek uživatele srejma
Presne tyhpe zkruze se u nas ve skupine vyrabely svepomoci. Nekde ne to mame formu a nektere zkruze jsou jiz instalovany temer dvacet let a drzi. Nedavno jsme s kolegou prohlubovali studnu a zkruze jsme delali sami.... vse ok:-) a cenove asi nejvyhodnejsi... jen to schramstne trochu casu

Máte ještě ty formy na

Obrázek uživatele Martin S.

Máte ještě ty formy na skruže? Nešlo by si je půjčit,nebo i koupit?

sloza@seznam.cz

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.