Stránky, kde je snad vše o bateriích

Rubrika: Ostatní

Ahoj, narazil jsem náhodou na stránky, ve kterých jsem si hodinu četl. Jsou o bateriích, nabíječkách a nabíjení. Žádné značky, žádní výrobci, ale podrobný popis článků, jejich vhodnost pro různá zaměření, druhy způsobů ukončení nabíjení a podobně.

www.battex.info

Průměr: 3 (hlasujících: 4)
-

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Čau lidi, když už se

Obrázek uživatele kocour_plzen

Čau lidi, když už se tady objevila zmínka o bateriích a podobných věcech: Momentálně mě docela trápí dobíjení různých elektronických udělátek v outdooru, tak jestli by se o tom někdo nechtěl rozepsat případně vyprodukovat smysluplné závěry. Situace je následující:

- jedna skupina zařízení používá AA články NiMH. To bych ponechal stranou, protože jsou vzájemně kompatibilní a i když tyhle články nejsou zrovna vzorem koncentrované energie, jejich dobíjení z lepších akumulátorů by patrně nepřineslo úsporu hmotnosti.

- další skupina používá  proprietární baterie, zejména Li-ion/Li-pol a tady se to logisticky komplikuje. Z finančních důvodů si nejde pořídit větší množství takových zdrojů, nehledě na vzájemnou nekompatibilitu. Přitom například PDA pro mapování vydrží na svoje baterky několik málo hodin.

Tahle zařízení obyčejně mají nabíjecí konektor USB (5V) a v příslušenství nabíječku pro autozásuvku 12V. Takže jsem se od toho odpíchl a nejdřív zkusil obyčejnou gelovou 12V Pb baterii s patřičnou redukcí. Pro snížení hmotnosti jsem  pokračoval pouzdrem na 10 ks. NiMH AA článků, což zajistí dobu provozu PDA zhruba na den, ovšem váhově taky nic moc. Při používání se okamžitě projevila jedna logická vada: 12V nabíječky nejsou optimalizované na účinnost. Pozná se to snadno tak, že při práci se silně zahřívají.

Takže jsem začal uvažovat o pořízení nějakého spínaného zdroje 5V/2A (typický odběr USB zařízení je 1000 nebo 1500mA) s vysokou účinností, který by se napájel z čehokoli po ruce, t.j. měl by mít variabilní vstupní napětí alespoň v rozsahu 4-14V (4V jsou 4x NiMH AA ve vybitém stavu, 14V je nabitá 12V Pb baterie, někam mezi se vejde max 10x NiMH AA, 2-3 Li-ion články 18650 a pod.). Samozřejmě uvnitř zařízení dobíjených z USB je nejspíš další stabilizátor, který vstupních 5V sráží na asi 4.2V, což představuje opět ztrátu, ale v porovnání s 12V nabíječkou by to měl být určitě pokrok.

Našel by se zde někdo zdatný v elektronice, kdo už s tímto experimentoval, nebo by měl chuť? Moje schopnosti jsou na té úrovni, že dokážu alespoň nadefinovat výše uvedené požadavky, ale návrh obvodů není moje parketa. A nebo je to celé chybná úvaha a přínos oproti 12 V nabíječkám je tak malý, že se námaha nevyplatí?

Kocour - Plzeň

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.