Školení instruktorů speleologické techniky

Autor: Pavel Amler

Tak jsem nějaký zmatený. A to až tak, že mi nedalo, abych napsal na stránky Jeskyňáře. Uvítal jsem aktivitu Společnosti na opětné zřízení instruktorů speleologické techniky jednotlivých skupin. Moje představa byla taková, že se vyškolí lidé, kteří budou schopni na úrovni předávat znalosti speleoalpinistické techniky (vystrojování, používání lan a kotvení, případně nové trendy ze světa) dál členům základních organizací. Jsem z Českého krasu a možností setkat se s opravdu špičkovým speleoalpinismem na domácí půdě moc nemám a myslím, že nejsem sám. Je to podle mě i jeden z důvodů, proč je nedostatek jeskyňářů na akce do velkých děr.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděl, že školení instruktorů proběhne během pár hodin. Ještě víc mě překvapil e-mail, který mi přišel z Orcusu a který obsahoval osnovu školení a další soubory s normami apod. Z osnovy jsem se dozvěděl, že se plánované školení vůbec nebude zabývat speleotechnikou, ale školením o komerční práci nad volnou hloubkou. Pro lidi, kteří se chtějí živit prací ve výškách, určitě užitečná věc, ale pro instruktory speleotechniky jednotlivých skupin?

 Pavel Amler

Průměr: 3 (hlasujících: 2)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Co je to: "špičkový

Obrázek uživatele francimus
Co je to: "špičkový speleoalpinismus na domácí půdě"? Co, nebo kdo (koho) to reprezenuje? Skutečně dělá tuzemský rádobyšpičkový speleoalpinismus pouze pár jedinců, například z KOTY 1000? Nikdo jiný? Není to spíš jen otázka reklamy a sebezviditelňování? Jsme skutečně všichni ostatní tak moc blbí, když nejezdíme třeba na Kanin? A nemáme u toho superdrahé, špičkové vybavení? Nejsou důvodem spíš nějaké blbé nálady z toho, jak k tomu vedení ČSS přistupuje? Mrkněte se, jak to dělají třeba Poláci, nebo Francouzi a koneckonců i Rusové, nebo Slováci. Kam jezdí, jak spolupracují a jaké mají úspěchy. Jen tam se dá mluvit o špičkovém speleoalpinismu, kde jsou dobré vztahy, dobré vedení a ochota se kolektivně zapojit pro společný úspěch...francimus

Ahoj Franci, to jsi mě

Obrázek uživatele Pavel Amler

Ahoj Franci, to jsi mě špatně pochopil, já myslel domácí půdou Český kras - že tam není moc terénů, kde speleoalpinismus využít a pak si připadám jako tydýt, když jedu třeba do Slovinska do obyčejných jednolanových vertikál. Proto jsem uvítal snahu o opětné zřízení lezeckých instruktorů a je mi jedno, jestli jsou z Kóty nebo odjinud. jen mě zarazil směr, kterým se komise ubírá (práce nad volnou hloubkou a související směrnice) a proto jsem se odhodlal napsat sem.

Pavel

Ahoj. Musel jsem si trochu

Obrázek uživatele francimus
Ahoj. Musel jsem si trochu rejpnout. S českým speleoalpinismem je to špatný, hlavně organizačně, vztahama a lidsky. Žádná ZO už neudělá expedici sama. Z toho plyne nedůvěra, nesehranost a bohužel i nejednota, jak naložit s výsledkem práce. Myslím si, že jakýkoliv počin od ČSS, například tento kurs instruktorů je vítán. Ona ta legislativa je taky dobrá a skupinový instruktor bude mít hlavně na další práci vědomosti, razítko a hlavně je to zadarmo. Lepší, než si dělat rádobyspecializované kursy (není třeba daleko chodit), draze za to zaplatit a stejně vás nenaučí nic víc, než co sami vychytáte z peczlovských katalogů a zkušenějších kamarádů. Pak už je potřeba jen lézt, zkoušet, cvičit, sehrávat se, jezdit na exkurze do zahraničních vertikál, když už doma žádné nejsou. A hlavně zůstat jeskyňáři a kamarády....  francimus

A to je právě přesně

Obrázek uživatele Anonym

A to je právě přesně to, na co jsem myslel, že instruktorské školení bude - připravit instruktora, aby členové ZO nemuseli sami vychytávat informace z peclovských katalogů a shánět zkušenější kamarády, ale že bude vypracovaná metodika a jistá doporučení, jak a s čím školení členů provádět (jak to má například horolezecký svaz), aby se pak jeskyňáři na zahraničních exkurzích nepohybovali na hranici mimořádné události. Mě hlavně překvapilo, že na tomto školení se všechny tyto znalosti PŘEDPOKLÁDAJÍ a školení se VŮBEC NETÝKÁ JESKYŇAŘINY a jde JENOM právě o to razítko. Já měl jenom hloupou představu, že si Společnost vytvoří tým lidí, kteří budou schopni dál předávat lezecké zkušenosti využitelné v jeskyních níž do skupin (jako tomu je nejspíš u horolezců) a ne jen pracovníky nad volnou hloubkou se štemplem. Vůbec nezpochybňuju toto školení, je taky užitečné a kdybych se chtěl živit výškařinou, nebo dozorem výškových prací, budu skákat metr dvacet do výšky. Jen jsem měl o činnosti lezeckých instruktorů skupin trochu jinou představu a proto mi nedalo, abych psal sem.

Pavel

Ahoj Franci, mně ten

Obrázek uživatele kocour_plzen

Ahoj Franci, mně ten model, kdy se expedice organizují napříč ZO, připadá normální. Lidi se sdružují do různých skupin kvůli různým zájmům a provádět všechny aktivity ve stejném složení je nepraktické. ZO typicky může sdružovat lidi, kteří bydlí ve stejném regionu nebo kteří si společně pořídí nákladnější vybavení, ale vlastní jeskyňářskou činnost si pak zorganizují jinak. Shodou okolností v MK se ZO sdružují podle lokalit, protože se to zřejmě osvědčilo, ale jinde to fungovat nemusí.

K tomu kurzu: po delším váhání jsem se nakonec přihlásil, i když se už pracovním lezectvím dlouho nezabývám. Mám obavy, aby časem někoho nenapadlo vyžadovat pro speleologickou činnost stejnou kvalifikaci, jako pro práci (nakonec, taky se běžně používá termín "pracovní akce", že). Ze strany báňských úřadů už tu byly podobné tendence (podle mě mylné a založené na nesprávném výkladu předpisů) byly. Štěstí přeje připraveným.

K tomu, co píše Pavel: tato nově ustavená komise to od začátku deklarovala, že se bude zabývat pouze pracovním lezectvím. Podle mě taky v ČSS chybí nějaká technická, metodická a bezpečnostní komise, která by se zajímala o potřeby dobrovolného jeskyňáře, ale zjevně je to nad síly jednotlivců, kteří by k té práci byli způsobilí.

Navíc existuje celá řada výborných zahraničních učebnic (některé volně na Internetu) a internetových debatních kroužků, takže člověk bez jazykové bariéry už ani nemá motivaci něco tvořit. Zkusíš něco napsat od začátku a (když pominu, že je k tomu třeba hlavně dobrý kreslíř ilustrací) výsledek bude připomínat plagiát něčeho jiného. Prostě už toho bylo vydáno tolik, že všechno další bude něčemu podobné. Zkusíš nějakou učebnici přeložit a narazíš na autorská práva a podobné záležitosti (pokud to nebudeš vydávat komerčně, ale pak je ČR zase malý trh) nebo zjistíš, že mezi tím se vědomosti posunuly zase o kus dál, a můžeš začít znova.

Aha, to jsem netušil, že

Obrázek uživatele Pavel Amler

Aha, to jsem netušil, že komise od začátku deklarovala, že se bude zabývat pouze pracovním lezectvím. Takže můj omyl a tímto se omlouvám za z mé strany bouři ve sklenici vody. Jen by pak asi nemělo jít o termín speleologický instruktor, když se to vlastně speleologie netýká.

Co se týče speleoalpinismu, myslím, že učebnic a literatury je dost, co podle mě chybí, je dostatek lidí s praxí a schopností předat získané zkušenosti dál (alespoň v Čechách, na Moravě může být situace jiná) a proto jsem uvítal aktivitu Společnosti na vyškolení lezeckých instruktorů. A proto taky moje rozčarování z toho, jakým směrem se aktivita komise ubírá, i když, jak jsem zjistil, byla to pouze moje vlastní neznalost situace.

 Pavel

Zdravím! No nevím, ale

Obrázek uživatele Ivan

Zdravím!

No nevím, ale myslím si, že JE kde čerpat speleoalpinistické zkušenosti. Těch lidí co leze je i v čechách dost. Naopak vidím pozitivum v tom, že školení se týká POUZE "pracovního lezení". Nedovedu si představit, že by se mi někdo "montoval" do toho jaké má být správné vybavení do děr a dovolím si malý příklad

Hodně mých polských kolegů před několika prodělalo jeskyňářský kurz - drahý a dlouhý, ale v PL je potřeba. Výsledkem bylo, že jakýkoliv výjezd na díry přes 100 m hloubky se řešilo "sundávání poláků z lana". V té době je totiž instruktoři nutili do Simpla a Shunta (a každý ví co to dělá při chvilce nepozornosti). Stopa měli prakticky zakázaného, instruktoři ho tolerují až v posledních letech. Prostě nějaký zvyk z dávných dob. Místo odsedek měli dynamická lana s obrovskými nemístnými uzly, které se pořád o něco zadrhávaly. Dnes mají to co já, tzn. Stopa,ultratenké odsedky Dyneema v bužírkách a je klid.

A v rámci školení by přišel někdo, kdo vymyslí, že odsedka je lepší z dynamiky, řádně zauzlovaná a přes to nejede vlak. A vymyslí se další nařízení a další a další. Fuj!

Kdo chce velký díry, má dost možností, kdo se chce učit, má dost příležitostí. U nás se nikdy nestalo, aby někdo někam nemohl jet z důvodu absence "školitelů". Spíše to krachuje na prioritách dotyčného, jeho finančních a časových možnostech.

Jeskyňařina je zatím oblast, kde se jedinec na laně řídí vlastní odpovědností. Zatím není svázaná nějakými povinostmi, normami apod. Tak si to užívejme a radujme se z toho, že se v tomto oboru nenašel nějakej prašivec co by mudroval co se smí a co se nesmí. Kdo nechce spadnout z lana, ať na lano neleze. Je to jednoduchý. 

Pro pracovní činnost je naopak školení a znalost norem důležité. Bezpečáka nepotkáte u jeskyně, ale vždycky na něj narazíte, když vezmete nějakej "vejškovej" kšeft, nebo chcete třeba jen fotit z továrního komína. Proto školení na práci a ne do jeskyně!

 

 

 

 

 

 

 

Asi bych rozlišoval mezi

Obrázek uživatele kocour_plzen

Asi bych rozlišoval mezi nějakou povinnou metodikou - to vždycky zavání myšlenkovou zatuhlostí -  a upozorňováním na zjevné chyby a rizika. V ČHS existuje komise metodická, která se zabývá tím, co mají instruktoři doporučovat svým svěřencům, a bezpečnostní, která se zabývá a) testováním materiálu pro fixní kotvení, který dobrovolníci ČHS osazují na skalkách, b) vyhodnocováním příčin smrtelných a těžkých nehod českých občanů v horském terénu. Tím se v ČSS nikdo oficiálně nezabývá, ač by to bylo žádoucí.

Jinak tu dyneemu bych jako ocas v běžných podmínkách osobně nepoužil, protože účelem je snížit na minimum rázové zatížení kotevního bodu, pokud například člověku ujedou nohy v okolí přepínky.

Nicméně existuje i ultralehký přístup, který má svoje opodstatnění hlavně při expedicích a slézání hlubších propastí v malém počtu účastníků. Pak jde skutečně o to, minimalizovat váhu i objem materiálu. Správná metodika by měla seznámit účastníky s oběma variantami, aby uměli volit tu pravou pro konkrétní okolnosti.

to Ivan: No vidíš, teď

Obrázek uživatele Pavel Amler

to Ivan:

No vidíš, teď jsem se od tebe dozvěděl spoustu zajímavých věcí - například to, že není příliš vhodné používat kombinaci bezblok slaňátka (např. Simpla) a Shunta (a to proto, že nepobývám v Polsku a zkušenosti s touto kombinací sám nemám). A taky proč používat či nepoužívat dynamiku s uzly / dyneemu na odsedávák. A to je přesně to, co bych se od komise mohl a chtěl dozvědět a pak jako lezecký instruktor předat dál lidem ve skupině. Nevím, komu ve skupině budu předávat znalosti o ČSN 365 - jisticí prostředky pro práci na střechách.

Pavel

No ale lezecké dovednosti

Obrázek uživatele Ivan

No ale lezecké dovednosti se přeci mají předávat v rámci skupiny. V SRT není nějaký překotný vývoj, je to pořád stejný. I kdyby se ve skupině nenacházel nikdo kdo to "umí", tak jste uprostřed republiky, k sousedům co by kamenem dohodil. Když vypustím občasné debaty nad traverzem, nebo odsedkama ( :-) ) tak není nikde žádný vývoj, respektive není nutné znát poslední výkřik techniky. I pro absolutního začátečníka stačí lano, cajky, pořádnej strom, kde se dá vystrojit 15 m cesta se 2 přepínkama a když na stromu stráví měsíc, tak nevidím jediný důvod, proč by takový nováček nemohl na jakoukoliv díru do třeba 300 metrů. A když ji nebude zrovna strojit, tak nevidím problém.

 

To je asi fakt. Bez

Obrázek uživatele kocour_plzen

To je asi fakt. Bez vystrojování je pokrok v SRT velice malý. To jestli Petzl začal vyrábět Pantin pro levou i pravou nohu, na principu nic nemění.

Z poslední doby je tu doporučení používat na ocasy zvláštní uzel (pracovně bych to popsal jako: provléct konec karabinou, ohnout ho zpátky a na tom samém laně uvázat půlku dvojitého rybáře), protože právě nejlíp tlumí :-) , ale když někdo bude používat cokoli jiného, tak je manipulace stejná a ani se nedopustí zásadní chyby.

V kotvení je nového dost a myslím, že jeskyňář se nemůže považovat za skutečně znalého SRT, pokud neumí vystrojovat. Éra Spitů pomalu končí, jsou nahrazované jinými systémy, ale zůstává nutnost ovládat přesný technologický postup, jinak vyrobíme nebezpečný zmetek.

Novinek by bylo ještě víc, pokud by přicházely na trh do ČR v rozumně krátkém intervalu (např. šrouby do betonu Multi-Monti, Dyneema repšňůry v metráži na ultralight strojení atd.).

Ahoj pane je asi delší

Obrázek uživatele děčín zděnek 4-043

Ahoj pane je asi delší čas co jsme se nepotkali. ASI  plně souhlas se vším začínali jse na zelelé louce a ti co jsi myslí že jsou lezci tak se mýlí .Nejde ani tak o techniku , ale o morální schopnost v tadé chvíli to u stát Ahoj Kocoure Zdeněk

 

Nejlepší zpracovaná

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Nejlepší zpracovaná metodika jednolanové techniky SRT, která byla u nás v ČR kdy vytvořena, byla od Matýska. Bohužel, už nás opustil (nechť mu tam nahoře svítí karbidka navěky)... Věřím tomu, že kdyby byl stále mezi námi, zajisté by ve zdokonalování metodiky pokračoval. Je pravdou, že některé kluby (někteří jedinci-NÉ celé kluby) na jednolanovou techniku kašlou. A proč také-(nyní asi naseru... některé kolegy-se omlouvám-rovnou). Převážná část jeskyní v ČR je vystrojena žebříky..."Tak na co já se budu učit lézt a strojit, když tam slezu žebříkem" (hele já chápu žebříky...). Ale ! kdyby tam nebyly, tak všechny speleokluby v ČR jsou odkázány na SRT. Jako je to v Itálii,Francii,Slovinsku a pod (tam je to přímo podmínka se to naučit!!!). Bohužel, tito lidé(s tímto myšlením) se nemůžou nikdy podívat do jeskyní, které jsou tvořeny vertikály(bez žebříků). Co se týče vyškolování instruktorů speleoalpinismu v ČR naprosto souhlasím. Naše Speleoskupina Guáno do posledního člena ovládá jednolanovou techniku a také záchranu-velice důležitá!(jest pravdou , že máme ve skupině dva instruktory (HZS) a několik lidí , kteří lezení užívají i ve své práci HZS) !  Naše výpravy jsou převážně do zahraničí a proto je to nutností. Velkou nutností je tréning, ať na mostě, či na skále, páč učený z nebe nespadnul-alespoň o tom já nevím. Musím podotknout, že spousta z nás prošla rukama Jardy "Andy"Andrle(výtečný technik).  Co se týče strojení: hmmm, lézt po laně není zas tak velký problém (přepínky či travezy a tak dále). Ale vystrojit, či odstrojit danou cestu-podotýkám bezpečně!!! To by měl zvládat každý jeskyňář. A zde problémy jsou.... Nebavím se o strojení kotvení spitů, či lepených nerez ok. To je další kapitola... Ale i tyto činnosti by mělo několik lidí ve skupině dokonale ovládat! Nejlépe všichni. Technika SRT se stále rozvíjí a výrobky se "některé" zdokonalují. A je pouze na nás, jaký k tomu máme přístup a chuť se zdokonalovat.  Pozor! samozřejmě ke všemu je nutný tréning jako u všeho.

Mimochodem: k tomu Pantinu , hmmm. no nic moc- dle osobních zkušeností. Šikovný technik speleoklubu dokáže vytvořit o hodně bytelnější nožák a to z Basicu (Petzl)- doporučuji(není to žádná novinka, Andy to vyráběl již před 10 lety). Nic proti ocasům z lana , ale dávám přednost Spelegyca (Petzl). Ale těch materiálů je mnoho, a každý je fanda jiného....Hlavní je bezpečnost!

Maj te sa fajne

Zdař bůh

Ivan "Děda"

Každý :-) Ano, nejlépe

Obrázek uživatele lblazek

Každý :-) Ano, nejlépe všichni by měli umět mapovat, fotit, potápět se, lezt po laně, lézt komíny atd. To asi ne. Prostě i z toho důvodu, že každý opravdu netouží lézt po laně ve své natož v cizí lokalitě. Jednoduše chce jen kopat to bláto do kyblíku a čím lehčejc se dostane na pracoviště tím líp.

Kdybychom měli lézt po laně pokaždé když chceme jít makat do Větrné, tak bychom byli tam kde před deseti lety. Prostě v ČR probíhá průzkum jinak a nelze míchat jabka s hruškama.

PS: patřím k těm lezoucím

Dobrý den,abych obohatil

Obrázek uživatele Libor - amatérské dírolezení

Dobrý den,abych obohatil tuto debatu,tak bych rád upozornil,že již 10 let existuje kurz zaměřený na speleoalpinismus a speleologii (a to dokonce přímo jako licenční kurs pro instruktory !!) pořádaný lidmi ze sdružení DUHA - převážně ze ZO 7-07 Ostrava.Nemá cenu to tu zeširoka rozebírat - obrázek si můžete udělat při detailním prostudování těchto stránek: http://www.studanka.duha.cz/duls/

Já osobně jsem se nakonec na tuto taškařici přihlásil (ač jsem již překročil požadovaný horní věkový limit),a vůbec mi nejde o to,abych získal licenci instruktora,ale abych se něco naučil.A myslím,že těch 4000kč za 10 intenzivních dní není mnoho (když si vezmu,že byste za tu samou částku vyrazili na relaxační dovolenou po krásách ČR se vším,co k tomu patří,tak byste po třech dnech mohli jet domů).

Co se týče literatury,tak samozřejmě na internetu je toho mraky,pěkná je publikace Horolezecká abeceda,kde jsou přehledně shrnuty nejnutnější základy speleoalpinismu.Bez praktického osvojení si je však veškerá teorie k ničemu.

Sám jsem se cca před 10lety živil výškovými pracemi,ale teď´po letech,když mi na stará kolena houklo,že chci lézt do jeskyní,zjišťuji,že musím začít od píky,protože postupy z výškových prací (aspoň tedy tak jak jsme tehdá fungovali) v v podstatě v jeskyních nevyužiju.

 

Teda! Kdybych přišel k

Obrázek uživatele Ivan
Teda! Kdybych přišel k nějaké díře a prořekl se že mám "Duhovou lesní školu", tak mě první bagr co bude poblíž flákne jednu lopatou. :-D

Já v tom tedy nevidím

Obrázek uživatele Libor
Já v tom tedy nevidím nic,co by mi mohlo uškodit,lepší než sedět doma na prdeli a pasivně čekat,že někdo zavolá telefonem.Opakuji,že mi nejde o žádný "glejt",ale o získání zkušeností.Chápu,že ostřílení harcovníci s mnohaletou praxí se mohou na leccos dívat skrze prsty a s úsměvem,ale pak by to měli být právě oni,kdo by se měli snažit  povzbuzovat a předávat zkušenosti začátečníkům,místo aby se poplácávali po ramenou a chvástali se,jak jsou dokonalí (myšleno všeobecně).

Popravdě nevím proč bych

Obrázek uživatele lblazek
Popravdě nevím proč bych měl jako člen ČSS platit jinému subjektu 4 litry za školení, když tohle je IMHO zrovna je jedna z věcí kde by si své členy měla vychovávat ČSS.

Naprosto sTebou Laďo

Obrázek uživatele Vítek st.

Naprosto sTebou Laďo souhlasím, a v rámci prevence by to měla dělat speleozáchranka. Ale to víš, zadara to dneska dělat nikdo nebude.

Tohle je taky jeden z mnoha důvodů, proč jsem po 26 letech /a se mnou více jak polovina členů Vratíkovské skupiny/ opustili ČSS a založili občanské sdružení. Kdo další z Vás, kolegové, o založení o.s.uvažuje, je to jednoduché, chce to jen odvahu - rádi poradíme jak na to. Kontakt na nás je na tomhle webu.   

 

Mohl bych touto cestou plivat na to, jakým směrem se ČSS ubírá, ale nebudu, nestojí mi to za to. Dyť to každý normální člověk vidí sám. 

 

 

Nerozumím. Nerozumím

Obrázek uživatele Ivan

Nerozumím. Nerozumím placení 4 000,- či jakékoliv jiné částky za speleokurz. U nás ve skupině  (...a jsme ve 100 000. městě) čas od času někdo zavolá že chce do jeskyní případně lízt. Další postup je rutina, která se zde provozuje desítky let. Dotyčný si rozmyslí zda BUDE lízt a koupí si cajky (případně mu je do začátku půjčíme. Následuje strom, skála a první díra. Když se někde nevyklepe tak následuje díra č. 2 až... Nevím, co by na schopnostech "dotyčného" změnil jakýkoliv kurz. Zbytek, od zdravotního minima až po "cokoliv", by měl zůstat na odpovědnosti "dotyčného". Takhle jako úplnej trouba jsem začínal i já.

Bohužel se blíží doba, kdy si nějaký sociální inženýr vzpomene že v rámci bezpečnosti je potřeba prosazovat nějaký praštěný kurzy pro všechny. A cesta soukromých kurzů k tomu vede celkem přímo. 

Vedlejším důsledkem bude, že si takový kurz bude chtít udělat panička v domácnosti, nebo nudící se blbec a vzhledem k systému všech kurzů na světě "zaplatíš-dostaneš" bude kdejakej vůl "jeskyňářem". Jediným přínosem pak snad bude samovolná eliminace těchto "jeskyňářů" zrakvením se někde v díře. A to zas povede k projednávání otázek bezpečnosti jeskyňaření a prohlášení sociálního inženýra "Já to říkal!"

Prostě když vás nikdo neplatí, tak můžete v klidu "dotyčnému" říct: " Vážený pane, vy jste takové kopyto na laně, že se dál věnujte sbírání známek a táhněte od děr co nejdál. Tady Vás nikdo nechce!" Těžko tohle někomu řeknete, když vám vysolí pár tisíc za kurz. 

Ale uznávám, že je to vlastně fuk, takže když si tím někdo chce vydělávat, tak proč ne.

 

 

 

 

Ale já s Vámi, pane,

Obrázek uživatele ppolak

Ale já s Vámi, pane, rozhodně nesouhlasím. Speleozáchranka má svůj program prevence a to dosti bohatý. Zřejmě jste se nikdy nezůčastil lezeckých dní, kde ste se mohl seznámit se základy JT až po záchranu z lana. Zúčastnil jste se třeba Semináře první pomoci? Byli a jsou to členové SZS, kteří nejen pro členy ČSS, ale i pro veřejnost zorganizovali takové akce jako Labský traverz, jsou autory odborných publikací a odborných článků v tiskovinách, provádějí zabezpečení nebezpečných partií v jeskyních, vytvořili přírodní lezecký trenažér, provádějí školení instruktorů speleologické techniky a pod. Zdá se Vám to málo? A toto vše dělají úplně zadarmo! Asi blázni, že?

Přeji Vám, pane, abyste se vždy z Vašich speleovýletů vždy vrátil celej, a aby Vás nemusela speleozáchranka nikdy odnikud tahat. Nebo už máte také svoji speleozáchranku v rámci té Vaší společnosti?

 P. Polák

SZS ČSS

Laďo, člen ČSS

Obrázek uživatele Petr P

Laďo, člen ČSS samozřejmě nic platit nemusí (kromě té padesátikoruny, která je součástí odvodů). Proškolení svých členů si zajišťuje každá ZO sama. Aby to bylo po právní stránce v pořádku, měl by to dělat onen Instruktor speleologické techniky.

Jinak uvědomme si, že ČSS = těch 73 ZOček. Bez ZO není žádná ČSS. A nějací členové ZO, kteří zastupují celou společnost (předsednictvo) stanovili mechanizmus, který umožňuje zaškolení členů v jednotlivých ZO. Záleží ale na tom, jak se k tomu ta která ZO postaví. Některé ZO o to nemají vůbec zájem, protože to ke své činnosti nepotřebují a některé ZO to zase berou jako životně důležitou věc. A to je dle mě naprosto v pořádku.

P

Panu Liborovi a jiným

Obrázek uživatele francimus

Panu Liborovi a jiným ostříleným harcovníkům, kteří se na mladé dívají skrze prsty: Právě předevčírem mi bylo jako starému harcovníku umožněno si poprvé vystrojit Kačnou jamu. Vyzkoušel jsem si při tom nový uzel, který mě před sestupem naučil Moravský Kocour. Příliš lehkovážné, nebo nebezpečné? Hazard?? Znalostí není nikdy dost a žádný harcovník není tak dokonalý, aby byl všude a znal všechno, proto jsem se na mladé lezce nedíval nikdy přes prsty. I když je mi jasné, že pravě v organizovaných speleoalpinistických akcích jsou tzv. mladí samouci velmi nebezpeční. Ale kdokoli za mnou příjde s lanem, sedákem a otazníkem, nikoho jsem nikdy neodmítl (a neznám nikoho takového).

Mezi speleologickými dovednostmi je dobré umět rozeznávatt i podobné frantíky například z Duhové školy. Nenechat se vyviklat tím, že někdo má nějakou speleoškolu, nebo kurs instruktora speleologie. Ostatně kromě toho ten věk 16-30 let znamená téměř žádné opravdové speleologické dovednosti. Ať si dělají co chtějí, určitě to není pod záštitou ČSS. Nikdo speleoškolu po nás nechce (zatím) a nikdo nám ji nenutí, není kvůli tomu potřeba vystupovat z ČSS.

Co se týká instruktorského kursu VP, v ČSS myslím, že proběhl v pořádku, školení vedli velmi kvalifikovaní odborníci a to i na vysoké morální úrovni. A nestálo to ani moc peněz. Dál v základních organizacích ČSS si to vyřešte sami, předpokládám, že to 4000,-Kč stát nebude. Srandovní je, že na výškové práce potřebuji razítko a vyškolení specializovaného instruktora VP, specializovaného instruktora VP může vyškolit třeba uklízečka, protože to není nikde nařízené, napsané, ani definované. Ještě srandovnější je, že někteří tito samozvaní "instruktoři" nesplní aní základní testy výškových prací. Člověk by opravdu zvracel....

francimus

Jedná o "Licenční kurz

Obrázek uživatele Anonym

Jedná o "Licenční kurz „Instruktor speleoalpinismu a speleologie” s celorepublikovou akreditací (licencí) na Instruktora speleoalpinismu a speleologie. Kurs pořádá ČVUT Fakulta biomedicínského inženýrství v Kladně (ČVUT FBMI) pod vedením doktora ing Roubíka. Partnerem je již zmíněná Duha, Fakulta tělesné kultury University Palackého, Studentská unie ČVUT, Sambar, ČSS a Setkání speleologů, http://speleo.fbmi.cvut.cz.

Pokud je tom ubytování a strava tak 4000,- Kč za 10 dni (400 Kč / den) je slušná suma, tolik stojí na hlavu teambuildingový víkend v krasu.

Po úspěšném složení zkoušek licenci vydává Fakulta tělesné kultury University Palackého.

Martin 

Pokud budeš tou lopatou

Obrázek uživatele Jirka Antonín

Pokud budeš tou lopatou dostatečně rychle kopat, tak jí nedostaneš. Navíc tento a žádný jiný kurz nikdy nemůže vychovat (a ani to jeho cílem není) ZKUŠENÉ SPELEOLOGY. Je jako autoškola. Zájemce získá základy a je na něm, zda je bude dál rozvíjet. Navíc speleologie a speleoalpinismus není cílem školení, je pouze prostředkem.

Navíc cca 10 % účastníků se přidalo k ČSS a jsou tam dodnes.

Reakce k příspěvku "Ale

Obrázek uživatele Vítek st.

Reakce k příspěvku "Ale já s Vámi, pane,":

- lezeckých dní jsme se opravdu nikdy nezúčastnili, ačkoliv bychom chtěli, prostě proto, že jsme o nich nevěděli. A to by v době internetu měla být brnkačka.

Techniku jsme se učili z CD Matýska, zbytek pochytali od kolegů, samozřejmostí byla výuka záchrany z lana, poněvadž si uvědomujeme, že priorita je to, aby se na povrch dostali všichni v pořádku, a to lezem do pár desítek metrů hlubokých děr, 

Paradoxem je to, že znám lidi, co jezdí s Pavoukem do kilometrovek a on od nich znalosti záchrany z lana nevyžaduje. 

- jaké instruktory ČSS vychovává /  byli tam možná jiní lidé/ jsem před pár lety na vlastní oči viděl, když součastný místopředseda v rámci výuky nebyl schopen sundat kolegy z druhého lana .

- velice si vážím práce a důležitosti lidí speleozáchranky (to nemyslím ironicky),

na druhou stranu vím, jak nakládá z financemi, proč třeba nenakupuje materiál přímo u výrobce nebo dovozce?

- jsme otevřeni, mluvím za členy našeho Speleoklubu Vratíkov, zúčastňovat se lezeckých dní pořádaných SZ ČSS, pokud nás tedy  přijmou.

Ač je o mně celkem

Obrázek uživatele kocour_plzen

Ač je o mně celkem známo, že jsem se se SZS před pár lety rozešel, a i s některými dalšími zmiňovanými jednotlivci mám rozepře ohledeně směřování ČSS, musím v zájmu objektivity podotknout že:

- zjistit termíny čehokoli je otázkou osobního nasazení. Sám musím každoročně naplánovat určité akce tak, aby se vyhnuly kolizím, takže prostě oslovím e-mailem předpokládané organizátory a ještě se mi nestalo, že by mi neodpověděli.

- ježdění do kilometrovek je o něčem jiném. Nutná je taková sbírka individualit, u kterých je hlavně předpoklad, že na to mají (fyzičku, morál, výdrž, prachy, dostatek volného času, prostě styl života). Daleko víc vystupuje do popředí schopnost nezavdat k záchraně příležitost.

- sundavání z lana by sice měl každý ovládat, ale je to taková třešnička na dortu, předvedení schopnosti poradit si s komplexnějším úkolem, než jednotlivé manipulace na laně. Ve skutečnosti je docela běžné, že se to sem tam někomu nepovede. Podle staré metodiky to byla vyloženě silová záležitost a stačilo, aby se někde něco mimoděk zachytilo, a nastal problém. Náhodně  vybraný zachraňovaný může mít na výstroji nějakou anomálii, která zhorší manipulační možnosti. Se stoprocentní účinností dokážu sundat z lana kamaráda, se kterým to mám nacvičené (tedy ne, že by aktivně pomáhal, ale znám uspořádání jeho výstroje). Takže dotyčný místopředseda (nevím přesně o koho se jednalo, protože ČSS má předsedu a pak jen členy předsednictva) mohl mít zkrátka smůlu.

Ještě něco k

Obrázek uživatele Ivan

Ještě něco k "sundávání z lana":

Znovu se mi zdá, že je to nafouklá bublina. Jestli si to chce někdo zkoušet, stačí strom, pověsit figuranta metr nad zem a začít cvičit. Pro nezkušené doporučuji hodit pod strom slamník po babičce. Jinak sundání člověka z lana je jen otázka logiky a nějakých těch cajků. Nic víc k tomu člověk nepotřebuje. Zkusil jsem si to jednou bez jakéhokoliv teoretizování a šlo to bez problémů. Na druhou stranu jsme s Krtem při "ostré záchranné akci" (tahání poláků z 50m šachty) na první pokus zcela zvojtili primitivní kladkostroj. :-) No co. Nějakou tu minutu jsme byli za paka.  

Prostě mi přijde zbytečné lamentovat nad stavem "výuky" ČSS, když systém je založen na předávání zkušeností v rámci ZO-ček a na individuálních zkušenostech, které lze získat i na lípě za barákem s pomocí katalogu Petzl...  

 

 

 

 

Zdravím...a prosím o

Obrázek uživatele bořek
Zdravím...a prosím o radu...jak správně metodicky postupovat při slanění se zraněným v podvěsu přes uzel(navázané lano atd.)moc děkuji...

nejjednodušší by byl

Obrázek uživatele Anonym
nejjednodušší by byl vánočkový nebo podobný svírací uzel, který lze i pod zatížením rozvázat. Pomocí tohoto uzlu by šlo zraněného "odložit" nad přepínkou nebo uzlem, při zachování spojení jeho odedávkou do tvého centrálu a po překonání přepínky "sám" bys ho spustil zase zpět pod sebe. (+ nezmíněné podrobnosti).

děkuji....ještě

Obrázek uživatele Anonym

děkuji....ještě maličkost,při tzv.odložení na lano nad uzlem (a tím zbavení se jeho váhy) je možno jako kotvící bod použít shunta?...s úctou a obdivem děkuji...

Prosím Vás, nečetl

Obrázek uživatele Bloody

Prosím Vás,

nečetl jste někdo někde, zda a kdy byl překonán Labský traverz? Já to někde letos (2011) někde četl - že byl, ale zaboha si nemůžu vzpomenout, kde jsem to četl.

Nejlépe když mi napíšete na jiri.antonin@seznam.cz

 

Díky. JA.

Výše uvedenou žádost

Obrázek uživatele Bloody

Výše uvedenou žádost ohledně traverzu ruším - http://www.guinnessworldrecords.com/Search/Details/Longest-Tyrolean-trav...

Ale ten náš byl na jednom laně :-)

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.