PETZL LED 1W

Autor: Olaf - Michal Preisler

Nedávno jsem zchrastil nějakou korunu a zainvestoval do nového světla. Po propátrání netu jsem se rozhodl zakoupit klasiku - Petzl DUO v kombinaci s hořákem. Má léty ověřenou konstrukci a přijatelný servis, prostě jistota. Nicméně s nástupem technologie LED začíná systém duovky poněkud ztrácet dech. Potkávací žárovka nahrazená 14-ti ledkami ji sice zase vrátila do hry, ale degradovala tím halogenku takovým způsobem, že se ke svícení už prakticky nepoužívá. Tahle okolnost mě trochu mrzela, a proto jsem se sháněl po kompletně ledkovém duu kde by silná žárovička byla nahrazena například úspornějším luxeonem. Nakonec jsem pátrání vzdal a vzal za vděk alespoň tím co bylo. Zhruba za 14 dní po úspěšném nákupu jsem na podzemnim netu objevil zmínku o wattové ledce, která přesně odpovídala mým představám.

Ledka má standardní éčkovej závit takže montáž není složitější než výměna žárovky. Velmi mně potěšilo, že fokusace funguje úplně stejně jako u standardní žárovky. Rozptýlené světlo mimo hlavní kužel bohatě dostačuje osvětlit periferii a  to při jakémkoli zaostření. Světlo je samozřejmě „ledově“ bílé. Intenzitu jsem schopen posoudit pouze subjektivně, ale s nejužším paprskem jsem rozlišoval 40-ti centimetrové předměty zhruba v osmdesáti metrech. Podle výrobce by měla ledka vydržet svítit 10,5 hodiny s nabíjecími články 2700 mAh. Dá se objednat pod číslem E61700 u verticalu. Cena určená pro ČR je 600 Kč, ale to je teorie.

Závěrem bych rád přispěl do diskuse LED kontra KARBID. Přes všechny nesporné výhody má ledka jeden velký nedostatek – barvu světla. Vyblitá modř na fotkách..myslím, že to není třeba popisovat. Přitom podle stupně chromatičnosti má světlo bílé ledky teplotu 7000K což odpovídá dennímu světlu při zatažené obloze. Tak kde je problém!? Tepelné zdroje (žárovky, slunce, plamen…) emitují světlo se spojitým spektrem v němž mají všechny vlnové délky záření přibližně stejnou intenzitu. Takové širokopásmové záření se jeví jako bílé světlo. Při dopadu na barevný odražeč se uplatní nejlépe právě ta vlnová délka, která dané barvě nejlépe odpovídá.

Ledka dokáže emitovat záření pouze s velmi úzkou částí spektra - monochromatické. Proto se donedávna vyráběly ledky pouze barevné. Bílá barva se z diod loudí tak, že se tmavě modrá ledka překryje žlutým luminoforem. Luminofor je látka vydávající světelné záření např. průchodem proudu. Směs modré a žluté barvy se nám potom jeví jako bílá, ale její spektrální skladba je poněkud nevyrovnaná.

Některé vlnové délky jsou potlačené a barevné podání není úplně přesné. Například červená se jeví jako hnědá. Tenhle problém se zatím nedaří odstranit i když některé amatérské pokusy se už vyskytly. Jistý koumes vyměnil ve své zakoupené čelovce standardní bílé ledky za žluté. Na webu zabývajícím se výzkumem podzemí, si liboval, jak je takové světlo krásně přirozené. Z hlediska toho, co jsem napsal nahoře, je to stejné jako svítit si žárovkou z fotokomory!

Takže, jak to shrnout? Ledka je perfektní a silný zdroje světla pro práci v podzemí. Ovšem uvidíme s ní míň než s karbidkou. A dolů lezem hlavně proto, abychom toho hodně viděli, ne? Proto si myslím, že vedle většinově používaných ledek se karbidky udrží jako nejlepší exkursní světlo. Alespoň do té doby než Japončíci nevymyslí ledku s širokopásmovým spektrem!

Olaf

Zdroje:

Průměr: 3 (hlasujících: 3)
-

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Jeden můj známý si

Obrázek uživatele piff

Jeden můj známý si upravil docela zajímavým způsobem Duo. Má tam tři různě výkonné ledky. Přepíná mezi méně výkonným světlem odpovídajícím běžným pětiledkovým čelovkám, pak tam má jednu výkonnou ledku s úzkým paprskem a druhou se širokoúhlou optikou. Napájené to má nějakým LiOn nebo LiPol akumulátorem.

Ta světelně pokrývá skoro totéž jako hořák karbidky. Až na barvu světla a problémy při focení (viz výše) je to první skoro ideální svítidlo do podzemí, co jsem viděl. Hodně se mi líbilo to svícení širokoúhlou ledkou.

zdar borci. dnes jsem si

Obrázek uživatele milda

zdar borci. dnes jsem si nainstaloval hoře zmíněnou Xeon Ledku a jsem zní celej po..... neb svítí dostatečně silně že nezakopneš na cestě tam či onam. http://www.bel-shop.eu/detail378.html

Co se však týče světla z karbidky, to snad nic nemůže nahradit. Nikdy na ní nedám dopustit. Teplo světla a celková pohoda. Až na to zlobení při plazivkách nebo průvanu v  komínu, ale s tím se jaksi už počítá..

co se týče Číňanů tak ti akorád tak čakají co se kde nového vyvrbí a potom to trošku vylepší a vydají za své nej.

hele anonyme, já jsem tam

Obrázek uživatele milda
hele anonyme, já jsem tam byl a ještě k tomu u nich už přes čtyři roky pracuji, tak vím o čem mluvím. a jak jseš na tom Ty?

to Milda: Chci se zeptat na

Obrázek uživatele Michal
to Milda: Chci se zeptat na tu náhradu halogenky u Dua za tu LEDku.  Chci koupit DUO 14 LED, ale odrazuje mne právě ta halogena. Ještě jsem našel tuto náhradu, měl by to být 1W luxeon, ale stojí 600kč. Ta v tvém odkazu je dostačující?

Ještě jsem zapoměl

Obrázek uživatele Michal

Ještě jsem zapoměl vložit odkaz na ten modul. Tady je

http://www.podzemi.net/news/petzl-led-modul-1w-pro-celovku-duo/

Svítí to jako čert! Ale

Obrázek uživatele Olaf
Svítí to jako čert! Ale při první větší akci v díře jsem narazil na dost zásadní problém, který právě řeším. Nechci se o tom rozepisovat, protože nevím jestli je to vadou konkrétního výrobku nebo konstrukční zásek celé série. Až budu vědět víc (v průběhu týdne) okamžitě to sem napíšu. Olaf

Hoď prosím do placu, co

Obrázek uživatele krt
Hoď prosím do placu, co jsi zjistil. Jednak o tom můžeme diskutovat a hlavně... zrovna jsem chtěl objednat 5 ks.

Po cca pěti minutách

Obrázek uživatele Olaf
Po cca pěti minutách provozu to přestává svítit! Jak jsem napsal výše - zatím netuším jestli to není jen vada té "mojí" luxeonky. Dnes posílám reklamaci, takže nejpozději do měsíce budu vědět víc.

Ještě než to začneš

Obrázek uživatele piff

Ještě než to začneš reklamovat, tak zkontroluj, v jakém stavu máš baterky. Ono to totiž žere zhruba polovinu toho, co halogenka, takže to může s hůř nabitými akumulátory přestávat svítit i když věneček méně výkonných ledek ještě docela dobře funguje.

Mimochodem, zkoušels, co to dělá, když to připojíš na nějaký "nekonečný" zdroj proudu (třeba vláčkové trafo, nebo nějaký adaptér nebo nabíječku od něčeho)? Tím bys mohl přijít na to, jestli je to baterkama nebo ledkou. 

Ono je to trochu

Obrázek uživatele Olaf

Ono je to trochu složitější. Vyzkoušel jsem nejenom přebít baterky, ale použil jsem i jiný typ. Troufám si tvrdit, že je mi jasný i dúvod té závady, ale fakt to nechci rozebírat dokud se k tomu nevyjádří nějdo odpovědný. Připojení na vlakový trafíčko...no to je nádhera! Když mám na to čas, tak si taky hrozně rád hraju, ale šest kil je přece jenom trochu moc na to, abych riskoval, že to odvařím.

Nechte si ty rasistický

Obrázek uživatele Anonym
Nechte si ty rasistický výrazy. Nejspíš si myslíte, že jste nadřazení, ale to je omyl. Nejste!

Komentář uživatele byl

Obrázek uživatele admin2
Komentář uživatele byl upraven.

Nazdar, taky jsem koukal na

Obrázek uživatele Pavel A

Nazdar, taky jsem koukal na tu 1w ledku u Petzla, ale zajímaly by mě zkušenosti s tím, jak svítí ta ledka za 150 z Belu (viz výše), jestli je to plnohodnotná náhrada té halogenky.

 

Pavel

Tuhle LEDku 4-6V z belShopu

Obrázek uživatele kocour_plzen

Tuhle LEDku 4-6V z belShopu jsem si opatřil, že  jí dám do klasického Laseru od Petzla. (Teď tam mám 3-LEDkovou kombinaci, co jsem kdysi koupil od Jinoli, ale je vidět, že vývoj pokročil, ve srovnání s dnešními světly je to dost slabý.)

Svit té nové LEDky mě oproti tomu připadá dobrý, ale nemám srovnání s jinými podobnými produkty. Bohužel, co nefunguje, je geometrie. LEDka je vysunutá víc dopředu a za ní je neprůhledná rozšířená část patice. V Laseru je zrcátko tak uspořádané, že se v běžné poloze reflektoru část paprsků směrem dozadu odstíní a to způsobí v kuželu světla temnou skvrnu zrovna uprostřed.

Zkusil jsem vyšroubovat reflektor až za dorazy, které normálně vymezují jeho pohyb, a téměř na samé hranici vypadnutí ze závitu se kužel světla pěkně vytvaroval. Uprostřed dost silný světlý bod jako od dálkového reflektoru a okolo rovnoměrné "přehledové", dostatečně silné světlo. Ale co je to platné, když takhle ten Laser nejde používat.

to opravdu nemám tušení

Obrázek uživatele milda

to opravdu nemám tušení zda je to plnohodnotná náhrada za PETZL. mě to stačí na to moje....

já jsem to prostě našrouboval co nejníž do patice a nijak už s tím potom neposunuju, neb to mám jen na osvícení nečeho dál ode mě. vedle jsem dal jen vysoce svítivou ledku s odporem a na práci to taky stačí. velký rozptyl cca. 2 - 3 m na tu samou dálku. dostačující i na přesun. odběr energie minimální, tak nic dalšího neřeším. pitvat se v tom asi nemá cenu. já jsem spokojen, protože to co jsem tam měl původně ( orig. DUO ) jak všichni víte je na ....

Dneska jsem si oblednal tu

Obrázek uživatele Wancetan
Dneska jsem si oblednal tu XEON E10 objednal, tak doufám, že budu spokojenej. Taky mám DUO ještě ve verzi se dvěma žárovkama a ještě teď tedy řeším, co s tou klasickou žárovkou. Chtěl bych Modu'led 14, podle toho co jsem se dočetl všudemožně je to asi nejlepší varianta až na pořizovací cenu. Nemáte někdo nějakej tip kde koupit nejlevnějc? A nebo byste mi poradili nějakou lepší alternativu?

XEON jsem vyzkoušel a není

Obrázek uživatele Wancetan
XEON jsem vyzkoušel a není to špatný. Musel jsem malinko rozšířit díru v parabole aby fungovalo zoomování, ale to nebyl problém. Nicméně půjdu koupit ještě ten 14 LED modul a doufám, že to bude ještě lepší. Jakože světla bylo dost, ale mám ještě výhrady k rozložení. Jsem zvyklej z Tikka XP na perfektní rozložení do šířky a ten XEON prostě v žádné poloze z té paraboly DUA neudělá spojitej kužel. Vždycky je poznat, že je to odražený, je to v různých částech různě intenzivní. Myslím, že halogenka to dělá ještě víc. Tak ale snad ten XEON aspoň míň žere baterku...

S ledkou 1W od firmy Bel

Obrázek uživatele Petr P

S ledkou 1W od firmy Bel mám podoubnou zkušenost u DUO LED 14, jako Kocour v LASERu. Po výměně halogenky za LED tuto není možné zaostřit jako bodové světlo. I v krajní poloze ostření zůstává uprostřed tmavé hluché místo. Přitom, pokud parobolu vyšroubuju a ručně ji umístím do nejvhodnější pozice, bodový efekt by byl velmi dobrý, nicméně v praxi nepoužitelný.

Pokud tedy použiju tuto LED jen čistou záměnou za halogenku, vlastnosti budou následující:

- získám osvětlení s tmavým středem o intenzitě zhruba stejné, jako je střední intenzita sousedního 14 LED světla

- barevné spektrum je více do modra než u 14 LED světla

- za výhodu by se dala považovat skutečnost, že pokud odejde světlo se 14 LED (např. odejde jeho elektronika), mám okamžitě k dispozici podobný světelný zdroj, který vydrží rozhodně déle než původní halogen (doba svitu LED 1W testována cca 8 hodin s accu 2700 mAh).

Mám objednanou i E61700 LED 1W od Petzla, takže po otestování bych tu napsal zas nějaké zkušenosti.

Nejlevnější a

Obrázek uživatele Ivan

Nejlevnější a spolehlivá ledka místo malé žárovky v Duu je "sprostě" zapojená 1W ledka s optikou, třeba Luxeon, nebo SSC P4. Místo velké žárovky ledku od Phillipsu (prodává i Petzl) s paticí Ed. a zoom funguje zcela bez problémů.  Takhle jsem předělal už dost čelovek a nejstarší přestavba má za sebou už 4 roky - nikdy se nevyskytl žádný problém.

 

A snad ještě poznámku k Petzl Duo - žy by to byla nějaká extra konstrukce se říci nedá. Mám za sebou už dvě zcela rozhozené, protože vypínač přestal fungovat - ostatně jemné poblikávání se vyskytuje u každého starého dua - plíšky co jsou uvnitř změknou a pak stačí sebemenší nečistota.... Prostě dneska je to 20 let stará konstrukce.

 

 

Testoval jsem nedávno

Obrázek uživatele Petr P

Testoval jsem nedávno pořízený E61700 LED 1W od Petzla v Duu, takže přikládám svoje zkušenosti. Oproti 1W LED modulu od fy BEL má E61700 pěkné "žluté" světlo, podobné jako sousední 14ledkový modul. Nejsou žádné problémy se zaostřováním, zaostřování lze provádět v plném rozsahu až do plného bodu, se kterým lze dosvítit až cca 80 m daleko. Je vidět, že konstrukce a optika je pro Duo přirozeně optimálně navržená.

Zjistil jsem však jedno dost podstatné omezení. Jak popisuje Olaf výše, v mém případě došlo k samovolnému vypnutí (!) modulu po cca 15 minutách. Domnívám, se proto, že modul obsahuje tepelnou pojistku, která při přehřátí LED automaticky vypíná (s podobnou funkcí se můžeme setkat třeba u 1W LED v Tikka XP v tzv. burst módu, ze kterého se LED automaticky přepíná do normálního módu po cca 20s kontinuálního svícení). Je to docela pochopitelné, protože ve vodotěsném provedení Dua není zajištěna cirkulace vzduchu ani není k dispozici žádný žebrovaný hliníkový chladič. Přece jen jde už o hodně starou konstrukci navrženou pro halogen. Z tohoto důvodu chybí i elektronika pro modul E61700 a ono "automatické" vypínání způsobuje pravděpodobně bimetal zabudovaný přímo v patici. O nějaké napěťové regulaci nemůže být analogicky také řeč.

Filozofie použití E61700 v Duu tedy vychází z použití halogenu - možnost posvítít si silným světlem do dálky, na trvalé svícení se však nehodí.

Pokud preferujete použít místo halogenu záložní LED v případě poruchy 14ledkového modulu, použijte modul od BELu. Rozdíl cen 150,- (BEL) a 600,- (Petzl E61700) také v rozhodování pomůže :-)

mě by zajímalo co to

Obrázek uživatele milda

mě by zajímalo co to udělá to přehřátí s parabolou ???

zda jí to nějak neznehodnotí (pokroutí) nebo něco podobného.

milda

No... Já to mám už víc

Obrázek uživatele Ivan
No... Já to mám už víc než rok a svítím s tím i 5 hodin v kuse.... Máš asi nějakej vadnej kus, žádnej bimetal tam není...  (ale netvrdím, že se tam nějaký mizerný kousek jako bimetal nechová). Topení 1W luxeonu nestojí za řeč, stačí se mrknout do technické dokumentace. Spíš jestli Ti neodchází vypínač v Duu, který je víc než mizerné konstrukce alá plíšek na plíšek.

Nazdar lidi,  problém,

Obrázek uživatele Olaf

Nazdar lidi,

 problém, který jsem naznačil již v prvních komentářích, řeším už víc jak tři měsíce. Závěr vypadá asi takto:

- žádná pojistka tam není

- závadu jsem úspěšně reklamoval, ale nová ledka to dělá taky

- zatím jsem to neověřil měřením, ale závada je naprosto jistě způsobena přehříváním ledky.

- přehřívání je vzhledem ke konstrukci dua i ledky pochopitelné

- jestliže to někomu funguje spolehlivě - je to spíš náhoda!

 

Ahoj Olaf 

Jestliže zhasínání ledky

Obrázek uživatele Ivan

Jestliže zhasínání ledky je závada, tak normální stav takový, že to svítí několik hodin v kuse bez problémů. Tedy narazili jste na vadné kusy a to i za eventuality, že je to takovej brak, že problém má každá druhá ledka. 

Přehřívání je vzhledem ke konstrukci dua naopak nepochopitelné, protože stačí si pečlivě přečíst při jaké teplotě tato ledka odchází do věčných lovišť a i metodou "nasliň prst a přilož k ledce" zjistíte, že ledka prostě nezatopí tolik, aby ji to mohlo poškodit, nehledě na to, že kroužek i patice jsou plochou slušně velký chladič. U 1W ledek se "prakticky" nemusí řešit žádné chlazení, jak mimo jiné dokazuje i druhý luxeon, který jsem už před lety narval do dua a ještě mu ořezal chladič aby se tam vešel... 

Souhlasím s názorem, že

Obrázek uživatele Olaf

Souhlasím s názorem, že špatná funkce výše uvedených ledek je závada, ale je to pravděpodobně závada konstrukční. Je jasné, že projektant měl hodně zůžený prostor a to jak obrazně tak fakticky. Chladič určitě teoreticky dostačuje, ale bude spíš ve velikosti "tak akorát" než aby měl nějakou rezervu. Navíc povrchová teplota nic moc nenapoví, protože jde hlavně o teplotu v přechodu polovodičů. Připomínám, že tahle hranice představuje fakticky velice maličký objem. Pokud není zajištěn opravdu 100%-ní přestup tepla, může k přehřátí dojit na to tata. Nemluvím tady o nějaké fatální teplotě při které by se dioda prostě spálita (to,předpokládám, máš na mysli těmi věčnými lovišti), ale transmise prostě přestane fungovat. Ale ať je to jak chce, nezbývá než měnit tak dlouho, dokud člověk nenarazí na funkční kus, a nebo se smířit s tím, že to bude jen na krátkodobé přisvícení.  

Předpokládám, že

Obrázek uživatele krtek

Předpokládám, že zhasínání se děje jen u té levné varianty LED co tu byla zmíněna? Mám jednu také doma, svítil jsem s ní min. 4 a půl hodiny v SAXO a bez problému. Nutno podotknout, že při zkoumání zda to hřeje jsem se spálil. Měl jsem v plánu udělat nějaká relativní měření a porovnání, ale už dva měsíce mám na stole DUO které nejde otevřít za žádnou cenu.

 

Pokud čtu dobře, tak Petr

Obrázek uživatele lblazek
Pokud čtu dobře, tak Petr P psal o 15 min. limitu u E61700 LED 1W od Petzla...

Tak jsem kontaktoval Petzla

Obrázek uživatele Petr P

Tak jsem kontaktoval Petzla přímo a ziskal nasledujici odpoved, cituji:

Q: When I used the E61700 LED module in Duo headlamp I found out the following problem. The LED was spontaneously switch off after 15 minutes of continual shining since switch on. Is it a normal property of E61700? Is there any bimetal contact as an overheat protection?

A: No, it is not a normal phenomenun.You may ask directly your local distributor so they can send you a spare bulb.

Takže to opravdu vypadá na nějaký systematický problém, který bych teda za ty penize a jeste od Petzla necekal.

Ivan: problem plyne rozhodne z prehrivani, zadny spatny kontakt v Duu nemam, to jsem uz vysledoval. Jinak dle tech. dokumentace je teplota polovodicoveho prechodu 120°C pri 350mA a cca 3,4V, coz neni malo a prehrati si pri spatnem navrhu pracovnich parametru dokazu predstavit. Vzdyt i Tikka XP, kde je zdroj 4,5V, ma v burst modu casovou limitaci. Proc? No, protoze deletrvajici tepelne ucinky vlivem vyssiho napeti a tim padem vyssiho prochazejiciho proudu by polovodic nevratne poskodily.

Tak znova: Máš špatný

Obrázek uživatele Anonym

Tak znova: Máš špatný kus, jak Ti potvrdili i v "Petzlu. Normální je provoz v řádu hodin, klidně v Duu, ale také v daleko od-izolovanějších soustavách. 

 

V burst módu u XP je dioda "zatížena" víc, než může být pro normální provoz, proto 20 sec. nebo nutnost velkého chladiče. Osadil jsem 1W ledek nepočítaně, teď z nich dělám dokonce osvětlení na varhany a při "správné šťávě" NENÍ potřeba řešit chladič i ve zcela utěsněných a kvalitně izolovaných pouzdrech (světla robotů apod.)...

 

 

Pánové, zjistili jste

Obrázek uživatele Džast

Pánové, zjistili jste něco nového? Já už jásal, že někdo vymyslel diodu, která se dá našroubovat místo normálních žároviček, ale z diskuzí vidím, že to tak jednoduché není.

Dokonce mám i  starou čelovku Petzl Zoom, která má obrovský reflektor. Tam by určitš nějaká dioda (i silnější) fungovala dobře. Už jsem viděl jeden takový homemade tuším s 3W diodou. Dosvit snad jak původní halogenka.

A ještě 1 dotaz - dosvítí ty 1W diody (od Petzla či od  Belu) alespoň tak daleko, jako původní halogenka? Nebo je to slabší?

Zdar , v Belu už 1W diodu

Obrázek uživatele milda

Zdar , v Belu už 1W diodu na 6V neseženeš. prostě nemá a asi už tam nebudou. zdroj vyschl.škoda. teď už snad zbývá jen orig. Petzl.

mám instalovanou od Belu a domnívám se že svítí daleko víc než původní halogenka. jen ten tmavší kruh uprostřed.!!!(Není však na závadu.)

já jsem spokojen.

 

Je to jednoduché. Koupíš

Obrázek uživatele Ivan

Je to jednoduché. Koupíš si diodu a našroubuješ ji místo žárovky. Svítí to líp a dokonce světlo není tak "pokroucené" jako halogenka a extrapitomý petzl reflektor.

 

A vůbec bych se vykašlal na Petzla Duo. Včera jsem Duo doma kuchal, kvůli pitomým kontaktům (spínač typu dva plíšky naplocho na sebe se u nás přestaly vyrábět v 50. letech ;-) ), bo jsem bastlil HP10 na blembák a ani nevím proč jsem to nevyhodil. Snad jen proto, že ta žlutá tak pěkně jde k té červené. Duo byl můj nejhorší kauf (mám ho 9 let). 

 

to Džasta: no v tom Zoomu

Obrázek uživatele David72

to Džasta: no v tom Zoomu mám 3 x 3W Q5 (ale krmím to jen 1W) a hodněrozptylovej reflektor (vleze se to tam akorát po vykuchání). Svítí to celkem dobře :) . Napájení 2x 18650 vzadu na helmě v krabičce

Ad milda - díky za info.

Obrázek uživatele Džast

Ad milda - díky za info. Do origoš Petzla se mi nechce (drahej). Ale jednou to tak třeba stejně dopadne - pokud se nenajde alternativa.

Ad  Ivan - to Duo není tak zlý. Jen ta halogenka tam nebyl dobrý výmysl (ale v té době to holt tak bylo). Krom zprovoznění mého DuoBelt Led 5 (až se najde vhodná dioda místo halogenky) a staré Petzl Zoom Arctic asi pořídím i něco modernějšího. Např. ten Fenix HP 10 (vodotěsnost do 2 m), nebo Primus PrimeLite Race (vodotěsnost do 1m). I když - asi by obě čelovky snesly i více, než 2m.

Ad David72 - no to je hezké, ale já nejsem bastlíř :o( Vím o tom, že se zvlášť do týhle čelovky dá udělat ledacos (protože má v reflektoru navíc hodně místa),...

zase jsem našel něco tady

Obrázek uživatele milda

zase jsem našel něco tady

možná to není echt, ale zaty peníze ☺

http://www.svetzarovek.prodejce.cz/p-3526/k-714/led-zarovka-e10-6v-rozptylka-bila/ 

 

Tak už zase v prodeji za

Obrázek uživatele Džast

Tak už zase v prodeji za rozumnou cenu: http://www.bel-shop.eu/cz-detail-866-led-zarovka-e10-2-7w.html

Akorát 150 lm je už dneska hodně špatný výkon (v době, kdy již mají LED čelovky běžně hodně nad 200 lm). Třeba přijdou časem ještě se silnější náhradou žárovky (chce to aspoň těch 5W).

150 lumenů je dle mého

Obrázek uživatele krtek

150 lumenů je dle mého názoru velmi slušný světelný tok. Další změna je vyzařovací úhel, tentorkát je to širokáč namísto 12 °spotu.  Ještě před 10 lety by za zdroj světla, který baští jen 2,7 W a svítí jako 10W žárovka, kamenovali.

Docela jsně si pamatuju, jak mi na první ledkovku všichni říkali, že je to hezký ale nikam to nepovede protože :"žárovkový světla ty diody nikdá nepřesvítěj!"

 

Když nic, tak aspoň do sbírky si ji koupím. Asi ale půjde do nějaké ruční chromované baterky z 80tých let na tři buřty. 

A už je zase fuč.

Obrázek uživatele Johnny

A už je zase fuč. Krucifix. Ale šikla by se, zatraceně, o tom žádná.

 

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.