Tato skupina se zaobírá "výzbrojí" pro jeskyňáře a jejím praktickým využitím při průzkumu či dokumentaci podzemí, případně dalších činnostech související se speleologií. A to ať už v podobě nejnovějších technických zázraků tak i nejrůznějších "samo-domo udělátek". Zde můžete publikovat výsledky vlastního vývoje a vlastní výroby, ale i překlady, komentáře či upozornění na články týkající se technických novinek v jeskyňařině a souvisejícíh oblastech.

Vánoční dárky: Disto X2 a nová verze Therionu

-

Po fámách, dohadech, hospodských řečech a hlavně důkladném testování několika prototypů dnes Beat Heeb oznámil, že je k dispozici nová deska pro laserový dálkoměr Leica X310 přidávající funkci digitálního kompasu a sklonoměru alias DistoX2. Tentokrát se nejedná, jako v případě původního DistoX, o přídavnou desku, ale o desku kompletně nahrazující tu originální od Leica. To usnadňuje nejen kompletaci, ale Beatovi to také umožňuje mít celý přístroj "plně pod kontrolou". Spolu s DistoX2 oznámil Beat novou verzi podpůrné aplikace pro PDA - PocketTopo. Více zde: http://paperless.bheeb.ch

Doplnění od Beata Heeba: "The price for the upgrade board is 180Euro including shipping costs. In addition customs and taxes may be collected by your country. I can ship one or two kits at very low cost. Larger deliveries are much more expensive. So I prefer small orders. I have a lot of orders. It may need one or two weeks to pack and ship all of them.
You have to buy a Leica Disto X310 or E7400x and a non-magnetic LiPo battery. The board will not work with any other Disto Model. You have to integrate the upgrade board into the Disto. Opening and modifying the Disto will void the manufacturer’s warranty and is done at your own risk!

Takže, cena desky je 180 EUR vč. poštovného + celní řízení. Preferuje malé zásilky po jednom až dvou kusech. Má hodně objednávek, takže počítejte s dodáním po jednom až dvou týdnech. Samozřejmě potřebujete Leica Disto X310 nebo E7400x a nemagnetickou lithium-polymerovou (LiPo) baterii. Deska nejde použít v žádném jiném Disto modelu. Výměnu desky provádíte sami a na vlastní triko, otevřením a modifikací Dista přicházíte o záruku Leica.

Další novinkou je pak nová verze mapovacího software Therion 5.3.12, která vyšla přesně po roce v neděli 22.12. Obsahuje převážně opravy nejrůznějších chyb nahlášených uživateli. Více zde: http://therion.speleo.sk

Nová norma pro slaňovací brzdy

Nová norma pro slaňovací brzdy

Po mnoha letech příprav a plánování* vychází v dubnu 2013 nová norma ČSN EN 15151 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky, která se skládá ze dvou samostatných částí:

Část 1: ČSN EN 15151-1 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky - Brzdící prostředky s manuálně asistovaným blokováním, bezpečnostní požadavky a metody zkoušení

Část 2: ČSN EN 15151-2 Horolezecká výzbroj - Brzdící prostředky - Brzdící prostředky s manuálně ovládaným brzděním, bezpečnostní požadavky a metody zkoušení

Jak je již z názvu normy patrné, upravuje tzv. „slaňovací brzdy“ užívané při sportovním lezectví (horolezectví, speleoalpinismu, canyoningu atp.). Doposud tyto sportovní prostředky nebyly upravovány žádnou normou a jediná nejbližší norma byla ČSN EN 341 Prostředky ochrany osob proti pádu - Slaňovací zařízení pro záchranu.

Školení versus vzdělávání v jednolanové technice pro speleologii

V neděli 21. dubna proběhlo ve Sloupu přezkoušení instruktorů speleologické techniky za účelem obnovy platnosti jejich končících oprávnění. Cílovou skupinou byli primárně zástupci základních organizací, kteří po ověření jejich znalostí mají veškeré předpoklady školit pracovníky provádějící práce ve výškách a nad volnou hloubkou. To znamená provádět obdobné školení v rámci svých ZO a vydávat průkazy instruktorů speleologické techniky.

Letošní přezkoušení bylo stejně jako před třemi lety provázeno nezanedbatelným neúspěchem adeptů. První školení bylo zaměřeno čistě na teorii a nedostatky v testech spočívaly v neznalosti resuscitace, maximálního pádového faktoru či technických norem v závěrečné části testu.

Letošní přezkoušení neobsahovalo školící část, jednalo se pouze o ověření teoretických znalostí a praktických dovedností účastníků. Slabinou letošního přezkoušení byly nejen znalosti technických norem, ale i samotný pohyb po laně pomocí SRT a záchana zraněného z lana uvízlého při výstupu.

čelovka Mion Caver

-

V Němcové jeskyni Chybí Vám občas v jeskyni pořádné světlo? Mně taky dříve chybělo a proto jsme se s kamarádem rozhodli odprostit od komerčních výrobců a jejich šílených cen a vydat se vlastní cestou. Výsledky na sebe nedali dlouho čekat. A v domácích podmínkách jsme si vyrobili vlastní čelovku, kterou jsme pojmenovali Mion Caver.

Koroze karabin, 3. pokračování

„Šupinová“ koroze karabiny

autor článku: Jan Stoulil  Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT Praha

Zdravím všechny jeskyňáře. Jak již bylo avizováno v článku „Koroze karabin, 2.pokračování“ zde na serveru, naše pracoviště zaujal extrémní případ korozního napadení karabiny nalezené v Srnčí jeskyni. Díky ochotě pánů Musila a Kučery, nám byla zmíněná karabina poskytnuta k drobnému prozkoumání. Podrobné výsledky jsou k dispozici zde (www.versitaopen.com/kom nebo na domovské stránce časopisu www.casopis-koroze.cz) v článku „Exfoliace karabiny v prostředí krasové jeskyně“.

Nehoda v jeskyni Jáchymka dne 11.9.2011

Tato nehoda se nestala jeskyňáři při použití techniky SRT, nýbrž horolezci. Stala se při lezení standardní horolezecké cesty za použití poněkud neobvyklých způsobů jištění a pohybu po skále, cestě a slanění, nebo jištění při sestupu. Dle mého názoru je nehoda velmi poučná (nouzový sestup) i pro speleoalpinisty. Domnívám se, že se jedná o hodnotnou informaci, protože jsme byli přítomni těsně po nehodě. Shodou okolností speleologové z několika skupin ČSS. Jak se vše odehrálo:

Stránky, kde je snad vše o bateriích

-

Ahoj, narazil jsem náhodou na stránky, ve kterých jsem si hodinu četl. Jsou o bateriích, nabíječkách a nabíjení. Žádné značky, žádní výrobci, ale podrobný popis článků, jejich vhodnost pro různá zaměření, druhy způsobů ukončení nabíjení a podobně.

www.battex.info

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.