1318 Větrná propast

Činnosť OS Čachtice v roku 2014

Takmer každý jaskyniar v kútiku duše dúfa v splnenie svojich snov, v ktorých vidí aj nesplnené priania z objavovania podzemných krás. Skupina v ktorej pôsobí je jeho bijúcim srdcom a motorom ísť vpred. Bilancia desiatok akcií v tabuľkách a výsledky v domácich lokalitách mizerné. Roky ubiehajú. Blúdenie a hľadanie nového v kalnej vode. Po rokoch čakania to začalo v OS Čachtice žiť. Prišiel rok, v ktorom skupinu oživilo niekoľko nových tvárí, nadobudli sme novú spoluprácu a posunuli sme prah v objavovaní niekam vyššie a to vďaka novej sile a túžbe. Všetko vďaka ľudom, ktorí pred krátkym časom ani netušili čo jaskyniarstvo obnáša a dnes si získalo ich srdce. Ďakujem priatelia.

Od Demänovej cez Babice po Čachtický kras

 Dlho plánovaná akcia veľvyslanca OS Čachtice v Škótskom Edinburgu sa nezadržateľne blížila. Po nákupe kvalitnej whisky v Londýne sa s pár hodinovým meškaním rútime smer Liptovský Mikuláš. Čakajú nás takmer dva týždne pohybu v horách a pod zemou.

Výroční schůze a pracovní akce 18.-19.1.

Výroční schůze 6-28, Sokolovna BabiceV pátek (18.1.) proběhla v babické Sokolovně výroční schůze ZO ČSS 6-28. Sešli jsme se v počtu 8 členů a 2 hosté a probrali naši činnost v uplynulém roce, plány na rok letošní a zvolili nový výbor s jednou změnou - Honzu Morávka nahradil ve výboru ZO Honza Švehla. Na sobotu jsme pak měli naplánovanou pracovní akci do Větrné propasti.

Větrná propast 30.11.2012

Činnost: prohloubení dna v sondě na dně Bílé tmy; zpočátku jsme kopali suchý sediment, ale brzy se objevilo velké množství kamenů různé velikosti a to v celém profilu. Největší měl cca. 80cm délky. Hloubka sondy je nyní kolem 2 m. K dalšímu hloubení by se hodil delší pajsr a kladivo. Motyčka dostává dost na frak a začíná se uvolňovat z topůrka (dobré příště donést klínek).

Pracovní akce 9.11.2012

výměna oleje v centráleNa základnu jsme s Laďou dorazili kolem čtvrt na šest. Už tam čekal Krt s Petrem (Ústí nad Orlicí). Po výměně oleje v centrále (pomocí Krtem zrobeného trychtýře z PVC kelímku) a snědení krtových toastů jsme odjeli na Zadní pole. Asi kolem sedmé večerní jsme s Laďou začali sestupovat do Větrné.

Pracovní akce 19.10.2012

Sraz s Krtem byl domluven v Adamově u kostela na třetí hodinu. Počasí bylo vskutku letní a tak jsme se cestou do Babic zastavili u závrtové řady Ve Skrejšnách a dále pak na skalkách nad Výpustkem. V 17:00 jsme začali sestupovat do Větrné. Nová centrála startuje na první drcnutí, jen Krt musel ještě "upravit" německou zástrčku, aby do ní šla zastrčit koncovka.

Pracovní akce 7.9.2012

Modelky

S Laďou jsme přijeli na Zadní pole kolem čtvrté. Krt tam už čekal i s novou centrálou; Márty přijel za chvíli (vracel se pro klíče od Větrné). Po cca. půl hodině dorazil i Jára Holický se synem Davidem. Zapojili jsme centrálu a Márty s Davem šli dolů. My zatím pozorovali jezdkyně na koních z nedalekého hřebčína.

Pracovní akce 29.7.2012

V pátek kolem 19:00 jsme jeli s Krtem a malou centrálou k Větrné. Centrála běžela jen cca. 5 minut. Pak se nám ji již nepodařilo nastartovat. Krtek šel dolů k sifonu mrknout, zda je opravdu čerpadlo v jedničce zapnuté a kolik je tam vody (prý málo). Asi pět minut před Krtovým návratem dojel Márty a připojil na cca. 20 minut svou centrálu. V sobotu po deváté ráno jsme odjeli ke vchodu Větrné v sestavě Krt, Lubi, Márty, Iva, já.

Pracovní akce 12.5.2012

Do Větrné se šlo kolem 10:00. S Mártym jsme se potkali již za deště u Letkyně, kam mě a Krtka dovezla Lubi. Márty přivezl silnější cetrálu a pár dalších drobností. Dolů jsem šel první - zapnout čerpadlo v Sifonu I. Za mnou šel Krtek s kusem hadice a tryskou do Sračkometu na hydrotěžbu. Dole jsme čekali jen cca. 15 minut. Od minula (před 14ti dny) vody moc nenateklo. Ve vyšších částech jeskyně bylo nicméně poměrně vlhko, zřejmě díky nedávným deštům.

První dva dny týdenní akce a první objevy

Babičtí skalní duchové napřeli o víkendu své úsilí proti vzdorujícímu polosifonu v nejnižší partii Větrné propasti. Sobotním ránem se na Zadních polích hustě zarostlou polní cestou  prokusoval zelený bobovací pekáč, naložený elektrickým agregátem a malým soudkem piva. Vidina brzkého zahájení čerpání byla zanedlouho mírně ohrožena zjištěním, že díra ve výfuku centrály se opět uvolnila a způsobuje dávivé kuckání agregátu. Opodál spící motorizovaný tramp naštěstí půjčil nožík k výrobě kalibrovaného ucpávacího kolíku a tak mohlo čerpání začít ještě před příjezdem pracovní skupiny.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.