Sočská fronta

Sabotin – vojenské muzeum pod širým nebem

V roce 2015 uplynulo rovných 100 let od začátku Sočské fronty a vzhledem k tomu, že Sočská fronta výrazně poznamenala značnou část Slovinska, plánovali Slovinci významné oslavy.

European Film Gateway - First World War

V roce 2014 si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války. Při této příležitosti zpřístupnilo přes dvacet evropských filmových archívů na 700 hodin digitalizovaných filmů online a zdarma ve společném projektu The European Film Gateway 1914. Trailer naleznete na

http://www.europeanfilmgateway.eu/content/efg1914-project

 

Slovinsko jaro 2010 - jak to viděl Uzel

Subjektivní Uzlův deníček z jarní průzkumné  expedice do Slovinska je vytvořen formou komentovaných fotografií. Deníček uvidíte po kliknutí na obrázek z Zelškich jam.

Mapový list Komen-24 (2B 22-24)

- -
Následující text je částí závěrečné zprávy o průzkumu oblasti Krasu zobrazené na mapovém listu TTN 1:5000 Komen-24.  Území listu Komen 24 je ve směru V - Z vymezeno souřadnicemi Y = 5 394 250 až 5 396 500 a ve směru S - J souOblast mapového listu Komen-24Na území listu se nacházejí obce Vojščica a Kostanjevica na Krasu. V rámci občiny Miren-Kostanjevica zahrnuje oblast mapového listu Komen 24 katastrální území Vojščica, Kostanjevica na Krasu, Temnica a Sela na Krasu.Oblast má charakter mírně zvlněné krasové planiny s četnými závrty. Nejvyšším bodem na území listu Komen 24 je vrch Hrib východně od Kostanjevice na Krasu: 351 m n.m. Nejnižší místo na území listu se nalézá na západním okraji listu při silnici Vojščica - Sela na Krasu, v místě zvaném Jadrniki: 229 m n.m. Převážná část povrchu je zarostlá bujnou středomořskou vegetací s velmi hustým a místy obtížně prostupným křovinným podrostem.

 

Po zapadlých stopách českých vojáků

Oblast Krasu ve které se snažíme bádat je ještě stále viditelně poznamenána stopami bojů z 1.sv. války. Nejen dosud znatelné sítě zákopů a různých úkrytů, ale především velké množství vytvořených kaveren nás přivedlo k hledání informací o průběhu bojů a osudech vojáků bojujících na tzv. Sočské frontě. Zdrojů však bylo velmi málo, informace často protichůdné a tak se nelze divit našemu nadšení když v minulém roce vyšla kniha Jozefa Vričana - Po zapadlých stopách českých vojáků. Vydavatel: Ondřej Havlík, Olomouc, ISBN 978-80-254-3535-9

Kontakt na autora knihy: vricanjozef@seznam.cz 

Kniha 

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.