štola

Břidlice 2018, tentokrát až v Jihlavě (1.–3.6.2018)

Každoroční montanistické setkání "Břidlice" se letos konalo pod patronací ZO ČSS 6-18 Cunicunulus v Jihlavě. Ubytováni jsme byli v kempu s příznačným názvem Vysočina a pokud dobře počítám, zúčastnilo se setkání celkem 21 účastníků. Kromě tradičně silných Myotisáků tu byli i zástupci ZO Býčí skála, Tartarosu, domácího Cunicunulu a já za naši skupinu Dagmar.

Speleo Four Rum 2017 - Mining and diving weekend (31.3.–2.4.2017)

- -

Náš pravidelný jeskyňářský program jsme si o víkendu trochu zpestřili akcí montanisticko-potápěčskou. Přišla pozvánka od Dědka na Speleo4Rum v Michalových Horách, tak jsme dali do kupy jedno auto se smíšenou Dagmarácko-Myotisáckou posádkou a vyrazili směr německé hranice. V místě setkání jsme v pátek večer našli u Harina v hospodě další Moraváky, ale pořadatelé nikde. Trochu jsme znejistěli, jestli se tento víkend vůbec něco koná. Pivo ale teklo dobré, nocleh nad hospodou byl taktéž zajištěn, tím pádem nám vlastně nic nechybělo. Pozdě v noci navíc dorazili Bylinka s Markétou, takže jsme tu asi správně.

Pohled ze štoly do Prostředního lomu

Pohled ze štoly do Prostředního lomu
Nadřazené album: Pseudokras a důlní díla

Červenice ve štole v Studénčném

Červenice ve štole v Studénčném
Nadřazené album: Pseudokras a důlní díla

Portál štoly ve Studénčném

Portál štoly ve Studénčném
Nadřazené album: Pseudokras a důlní díla

Vchod do štoly ve Studénčném

Vchod do štoly ve Studénčném
Nadřazené album: Pseudokras a důlní díla

Opuštěná štola ve Studénčném žlebu u Mokré

Na přelomu 60. a 70. let se v prostoru Mokerské plošiny prováděly poměrně rozsáhlé geologické průzkumy, které měly ověřit kvalitu a vydatnost ložiska pro nově budovaný podnik cementárnu Mokrá. Kromě hloubkových vrtů se ještě prováděl průzkum s pomocí rubaných štol a kopaných šachet. Některé štoly byly budovány záměrně k provozování komorových odstřelů, které se však neosvědčily pro své razantní důsledky. Nově vybudovaný podnik zahájil výrobu v roce 1968 pod názvem národní podnik Cementárna Mokrá, který byl ustanoven ministerstvem stavebnictví již v roce 1965. Ještě před zahájením provozu cementárny došlo k otvírce etáží 420 a 395 m n.m. ve Středním lomu a et. 410 ve Východním lomu (Břidla). Již tehdy byla rozloha těžby cca 35 ha. V letech 1981 až 1988 byla zahájena otvírka Západního lomu, který zabral cca 25 ha plošiny. Současná rozloha velkolomu je více než 120 ha.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.