LED

čelovka Mion Caver

- -

V Němcové jeskyni Chybí Vám občas v jeskyni pořádné světlo? Mně taky dříve chybělo a proto jsme se s kamarádem rozhodli odprostit od komerčních výrobců a jejich šílených cen a vydat se vlastní cestou. Výsledky na sebe nedali dlouho čekat. A v domácích podmínkách jsme si vyrobili vlastní čelovku, kterou jsme pojmenovali Mion Caver.

Vývoj svítilen pro speleologii v posledních letech

- -

Když jsme v roce 2002 s kamarády obřadně hleděli na čelovou svítilnu Night blaster 700 (v ceně 45 třicetikorunových dolarů) se sedmi LED diodami, málo kdo  z nás si dokázal představit budoucí vývoj v jeskynářském svícení. 

Začátky

V prvních LED čelovkách bylo několik diod o průměru 5 mm napájených proudy od typizovaných 20 mA mnohdy až po přehnaných 90mA na diodu. Čelové svítilny často obsahovaly primitivní nebo žádnou řídící elektroniku. I přes evidentní přetěžování diod se směle uváděla životnost až 100 000 hodin a nikdo nedbal na hřející LED a vypalovaný luminofor.

PETZL LED 1W

- -

Nedávno jsem zchrastil nějakou korunu a zainvestoval do nového světla. Po propátrání netu jsem se rozhodl zakoupit klasiku - Petzl DUO v kombinaci s hořákem. Má léty ověřenou konstrukci a přijatelný servis, prostě jistota. Nicméně s nástupem technologie LED začíná systém duovky poněkud ztrácet dech. Potkávací žárovka nahrazená 14-ti ledkami ji sice zase vrátila do hry, ale degradovala tím halogenku takovým způsobem, že se ke svícení už prakticky nepoužívá. Tahle okolnost mě trochu mrzela, a proto jsem se sháněl po kompletně ledkovém duu kde by silná žárovička byla nahrazena například úspornějším luxeonem. Nakonec jsem pátrání vzdal a vzal za vděk alespoň tím co bylo. Zhruba za 14 dní po úspěšném nákupu jsem na podzemnim netu objevil zmínku o wattové ledce, která přesně odpovídala mým představám.

Opravdu výkonné světlo

- -

To, že roste výkon svítícich diod, je už jaksi všeobecně známé. Přeci jen mě ale malinko překvapilo, co už je možné. LED 100 W - http://www.ledsmagazine.com/press/15085

S tím už by se dalo něco podnikat. Osobně by mě to zajímalo třeba jako zdroj pro focení. Když srovnám účinnost se žárovkou, tak taková 50 W ledka by nemusela být k zahození.

LED lights for cavers (EN)

- -

Přehled LED svítilen pro jeskyňáře a jejich vlastnosti, výhody, nevýhody: http://wookware.org/talks/LEDlights.pdf
Autor Wookey, upozornil Martin Sluka.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.