1303 Závrt č. 12 Zadní pole

První dva dny týdenní akce a první objevy

Babičtí skalní duchové napřeli o víkendu své úsilí proti vzdorujícímu polosifonu v nejnižší partii Větrné propasti. Sobotním ránem se na Zadních polích hustě zarostlou polní cestou  prokusoval zelený bobovací pekáč, naložený elektrickým agregátem a malým soudkem piva. Vidina brzkého zahájení čerpání byla zanedlouho mírně ohrožena zjištěním, že díra ve výfuku centrály se opět uvolnila a způsobuje dávivé kuckání agregátu. Opodál spící motorizovaný tramp naštěstí půjčil nožík k výrobě kalibrovaného ucpávacího kolíku a tak mohlo čerpání začít ještě před příjezdem pracovní skupiny.

Zadní pole - plán - stav k 10.2.2011

Plán jeskyní v závrtové skupině Zadní pole na Babické plošině. Přesněji systému Větrná propast / Závrt č. 12 Zadní pole a j. Závrt č. 9 Zadní pole.

Zadní pole - 3D animace - stav k 10.2.2011

3D animace jeskyní v závrtové skupině Zadní pole na Babické plošině. Přesněji systému Větrná propast / Závrt č. 12 Zadní pole a j. Závrt č. 9 Zadní pole.

Pracovní akce 15.1.2011

Díky extrémnímu skapu ve Větrné, naprosto plným sifonům a naprosto pomalému čerpání nebylo možno z časových důvodů zrealizovat plánovanou akci za Sifon I. Podařilo se nám ale domapovat poslední chybějící části Závrtu č. 12 Zadní pole za Propastí II a máme kompletní data z celé jeskyně včetně propojení s Větrnou propastí. Mapa se co nevidět objeví na webu, zůstaňte naladěni.

První průlez Větrná - Dvanáctka

V sobotní odpoledne 7. února proběhla další pracovní akce na spojce mezi jeskyněmi Větrná propast a Závrt č. 12. Vzhledem k chřipkovým manýrům některých členů Babické skupiny byla akce řešena tzv. outsourcingem. Nakonec se tedy podřilo sehnat Petra Kučeru (Kuča) z 6-12 Speleoklub Brno a přidal se i Aleš Havel z ZO 6-21 Myotis. Přímo v Babicích jsme potom narukovali místního občana Libora Procházku, který po zapůjčení overalu a helmy neměl možnost uniknout.

Aleš s Liborem šli do Dvanáctky s kyblíkem, lopatkou a vidinou těžby. Kuča a krt vyrazili překonávat suchý kyprý sediment s kamením a hnusnou zatáčku, omezující průlez na kategorii křeček-rachytik. V místě, kde byla v minulých akcích snížena počva, jsme nalezli nečekaných 15cm vodní hladiny z tání a deště minulých dní. Z kopací akce by se vyvinula koupací, kdyby Kuča nedostal prudký záchvat geniality v podobě mikročerpáku. Ten sestával v použití smotaného husího krku použitého na minulých akcích k prošťourání cesty mezi 12 a Větrnou. Po rozvinutí husího krku a několika Kučových násosech jsme mohli pozrovat, jak se za dvacet minut hladina samotížkou přesunula do závalu o pár metrů stranou.

Honzíkova cesta třikrát za sebou

Vnější teplota pod bodem mrazu jako by kopírovala motivaci babických jezevců vrátit se na přelomu roku za Sifon III a pokračovat zde v nějakých aktivitách. Namísto toho se činnost namířila na dodělání spojky mezi Kalcitkou ve Větrné propasti a prostorami poblíž Krystalové chodby v Závrtu č. 12 Zadní pole. Kopací a rozšiřovací akce byly doprovázeny střídajícími se stavy naprosté jistoty a holé bezradnosti ohledně dalšího směru spojky. Čím dále jsme postupovali, tím neurčitější se zdál směr přicházejícího křiku z Dvanáctky.

Středa, jeskyně je třeba! (17/2008)

Vyrážíme! Uplynulá neděle nás pořadně nahlodala a tak se již ve středu sjiždíme po práci v Babicích za účelem zahajení prací na spojce Větrná - Závrt č. 12 Zadní pole. Kolem 18. hodiny startujeme centrálu a zalézáme ve složení Márty, Krtek, Laďa do Větrné obtěžkáni vaky s vrtačkou, kangem a dalším haraburdím na střílení patronkama.

1303 Závrt č. 12 Zadní pole - mapa - 1974

Mapa z března 1974 aktualizovaná J. Šedou (orientačně) o části objevené v roce 1985.

Honzíkova cesta ve Větrné propasti (16/2008)

Ještě v týdnu vše nasvědčovalo tomu, že o víkendu proběhne akce v nových prostorách za Sifonem III ve Větrné propasti. Ke konci týdne se schylovalo už jen k střelecké variantě v horních částech Větrné, zejména v Kalcitce a průlezu do Malé Novohradské. První místo je puklina vedoucí dle mnohých domněnek do Závrtu č. 12 nacházejícího se v těsné blízkosti Větrné. Místem druhým je těsné místo na cestě k sifonům, v kterém Laďa vždy pronese: "Mrňau! Až se tady potáhnu příště s pinglem blata, tak už to tady nesmí být!" Nakonec však víkend dopadl zcela jinak.

Vrtačka byla u předsedy dlícího kdesi na dovolené s rodinkou a Mártyho bolela noha, takže na každé "know" ohledně střelecké akce měl Márty dvacet "how"? Nakonec to bylo i dobře, protože byl alespoň důvod rozcvičit zašprajcované zádové svaly z Větrné při natírání skupinového skladu. Márty dorazil již v sobotu po poledni a přidal se s Janou k natírání boudy, rour od kamen a pálení bordelu kolem základny. Po dokončení pyrotechnické vložky Márty popadl notebook, což je věc kterou má jen o malinko raději než nekontrolovaný oheň. Zbytek odpoledne spočinul v stavu plkání kolem map různé kvality a stáří, zachycujícíh vztah mezi Dvanáctkou a Větrnou.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.