speleoalpinismus

Lezecký den v Moravském krasu 21.9.2013

SZS Morava pořádá v sobotu 21.9.2013 lezecký den pro veřejnost v Rudici - skály v Kolíbkách. Sraz v 10:00 hod. Účastníci si mohou procvičit jednolanovou techniku pod vedením zkušených specialistů. V případě zájmu mohou být konzultovány otázky volby a efektivního použití osobní výstroje, předvedeny techniky sebezáchrany a jiné specialitky. K vidění bude nácvik techniky speleozáchrany podle francouzské metody SSF.
Termín: 21.9.2013

Lezecký den Plzeň

- -
ZO 3-02 Jeskyňáři Plzeň a 3-03 Šumavský kras pořádají tuto sobotu tradiční lezecký den.

Místo konání: Tyršův most, Plzeň-Doudlevce
Doba konání: 9. 10. 2010, trenažér bude vystrojen cca. od 9:00 do 17:00

Termín: 9.10.2010

Lezecká pomůcka Raumer STICK-UP (vahadlo)

- -

Já se hned na začátku přiznám, níže uvedené odkazy jsou z fóra Ružomberského servru a vložil je tam Martin Sluka. Jedná se vylepšené lezení komínů pomocí tohoto přípravku. Není to žádná novina, někdo to už má samo-domo vyrobené a říkají tomu "Vahadlo". Poláci lezou na podobné pomůcce (ale delší) tvaru "T", které je vzhůru nohama a kratší strana slouží ke stabilizaci. Díky tomu měli poslední kotvení někde už u kolen. Ale stoprocentně to asi funguje jen na rovné stěně. Já sem to sem vložil hlavně proto, protože se hodně lidí na to ptá a taky se víc leze a šetří se (čas, baterky, kotvení atd.) odkazy sou zde:

 

 

V posledním z odkazů je podrobný kreslený návod na použití, přičemž dvojitá plaketa není až tak úplně nutná, ale spodní karabina musí být vždy jistící. Spíše jsou vhodné dva delší žebříčky, protože nikdy nevíte, kdy se vám co pod tyčí kousne. A na horním konci je možná lepší karabina Key-lock bez zámku přímo do delty. Na jednom z odkazů je pak použití něco jako vrutu do kotvení. Myslím, že jsou to turbošrouby do betonu. Má s tím někdo zkušenosti? a s cenou, eventuelně bezpečností?

Samoblokující brzda Cinch od firmy Trango a další udělátka

- -

Na školení ve Sloupu během Speleofóra zaznamenala značný zájem samoblokující brzda Cinch americké firmy Trango, primárně určená k jištění, kterou si moravský Kocour přivezl ze zahraničí. Je to šikovná věcička, která se velice hodí například k sebejištění při pohybu na žebřících, protože se volně pohybuje po laně oběma směry a teprve při pádu se zakousne. Dále umožňuje po pádu plynulé slanění. Dále může sloužit k nastavení délky odsedáváku, jako samoblokující kladka pro spouštění břemen, jako jistítko při sólolezení s lanem upevněným na vrcholu. Dneska jsem zjistil, že už asi dva roky toto jistítko prodává firma Hudy za cca 2000 korun. Dnes mi psal kamarád, že v akci ji Hudy má za cca 1500 Kč.

Metodika a další materiály ke stažení na stránkách Horolezecké abecedy

- -

Na webu http://www.horolezeckaabeceda.cz/ se objevily ke stažení materiály speleoalpinistické nebo se speleoalpinismem úzce související. Ve dvou případech se jedná o téměř celé kapitoly z knihy Horolezecká abeceda (recenzi knihy naleznete mimo jiné i na Jeskyňářovi) - "Speleoalpinismus a jednolanová technika", "O lanech a uzlování".

Více na http://www.horolezeckaabeceda.cz/metodika-ke-stazeni.php

Dále nás Tomáš Frank upozornil na nově vznikající Společnost Horolezecká abeceda pro povznesení a šíření horolezecké metodiky.

Rozepnutá mailona

- -

Ahoj, chci se s vámi podělit o velice nepříjemnou věc:

Při výuce přítelkyně:) slaňování a výstup po laně SRT technika nastala toto:

Přítelkyně komplet můj sedák se vším, já na sobě stejnej sedák jak používám (Singáč půjčenej), mailona (půjčená) která šla velice lehce dotáhnout + vyjímečně prsák chycenej do crola. 100% vím, že mailona byla utažená, což potvrdila i přítelkyně. Slanění přes přepínky v pohodě, dole kontrola a výstup nahoru, na třetí přepínce zjišťuji, že šňůra od ručního blokantu nenormálně drhne.  Vizuální kontrola a zjištění, že mám naprosto a totálně rozšroubovanou mailonu v sedáku. Okamžitě navazuji na smyci co mám navíc prusíka na lano a chytám za prsák. Poměrně dobře stojím v Pantinovi a smyčce od blokantu, levou rukou se přidržuji lana, pravou oddělávám STOPku  z poutka a pomocí Stopky zašroubovávám mailonu. Díky kluci od Zlatého koně za tuto radu - velice se šikla (použití STOPky jako klíče na mailonu). Co bylo zajímavé - žádná panika a naprosto chladné uvažování. Asi by byla situace jiná, kdybych visel v nohavici a prsáku hlavou dolů. Normální dolezení až nahoru s kontrolou mailony.

Poučení pro příště: dotahovat mailonu klíčem ? Už teda nejde volně dotáhnout rukou......

Lezecký den Plzeň

- -

pořádaný ZO 3-02 a 3-03 ČSS proběhne 17. října 2009 pod Tyršovým mostem v Plzni. Mezi 9:00 a 17:00 zde bude vystrojený lezecký trenažér a příchozí si budou moci procvičit prvky jednolanové techniky.

Akce je určená pro odbornou veřejnost a vážné zájemce, kteří si mohou přinést svoje osobní vybavení (nemáme dostatek materiálu, který bychom mohli půjčovat), ale není omezena jen na členy České speleologické společnosti.  Na místě bude několik zkušených kolegů, se kterými je možno konzultovat otázky výstroje a techniky.

Termín: 17.10.2009

Bezpečnostní a zdravotnické minimum

Takhle se to oficiálně jmenuje...1. Úvod do BZM (dále jen Minimum). Letos v létě vydala Česká speleologická společnost na návrh předsednictva knížečku, která by měla všem členům ČSS ulehčit orientaci v případě nějaké nehody, nebo problému. Minimum sestavili Oldřich Štos a Miroslav Kala. Je to věc jistě záslužná, sešitku je však vytýkáno mnoho drobností a nedostatků. Dosud ne všichni členové ji mají, mě ji například věnoval Číra z Plánivské skupiny.

Rozsah, velikost a zejména předpokládané užití Minima bohužel neumožnilo dostat do obsahu více podrobností. Veškeré texty tak nabyly dojmu heslovitosti, zkratkovitosti, rozmáchlých gest a zjednodušování ve stylu „Vy to dáte“… Z pohledu člověka, jenž se jeskyněmi i speleoalpinismem zabývá delší dobu je jasné, že to občas funguje trochu jinak….

Šupinová koroze karabin

korodovaná karabinaMotto: je váš pohyb a lezení po laně s neznámým kotevním bodem ještě bezpečný? Když lezete dolů, při nějakém podezření vyměníte karabinu nebo celé lano i s kotvením. Když polezete nahoru, víte na čem to drží? Můžete byt nemile překvapení….

Při jedné fotoexkurzi v Srnčí jeskyni jsme objevili něco, co bude možná předmětem docela zásadního poznání. Na konci jednoho z mnoha komínů v jeskyni, konkrétně nad Martinskou propastí jsme našli dvě spojené duralové karabiny z nichž jedna byla relativně zdravá a druhá naprosto sežraná šupinovou korozí. Obě ležely na skále, zdravá byla zacvaknutá v duralové plaketě s kovovým imbusákem místo šroubu. V té sežrané byla krátká placatá smyčka, po které se asi kdysi slanilo a soustava zůstala tak jak byla.

Lezecký den Plzeň

- -

Proběhne 18. října na tradičním místě pod Tyršovým mostem v Plzni. Jedná se o společnou akci ZO 3-02 a 3-03. Od 9:00 do 17:00 bude vystrojený lanový trenažér a příchozí si mohou vyzkoušet svoje speleoalpinistické dovednosti, jakož i konzultovat detaily ohledně výstroje a techniky se zkušenými kolegy.

Účast není omezena pouze na členy ČSS, ovšem je potřeba, aby zájemci o lezení měli osobní vybavení vlastní (nemáme dostatek materiálu, který bychom mohli půjčovat).

Termín: 18.10.2008
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.