Slovensko

Archeologové ve Slovenském krasu

Jasovská j.16.-19. září 2008 se v Košicích uskutečnila X. mezinárodní konference: Popolnicové polia a doba halštatská. Nosným tématem konference byly interakce kultur popelnicových polí a kultur doby halštatské ve střední Evropě. Konference se konala v budově Slovenské akademie věd, Watsonova 47, s podporou Košického samosprávního kraje. Kromě přednášek věnovaných nekrasovým oblastem se vyskytl jeden, který byl věnován Moravskému krasu, jmenovitě se jednalo o nález bronzového kopí z Kanic, o kterém poreferoval M. Salaš z MZM Brno.

Jeden den byl věnován také exkurzím do okolí Košic.

Na dovolené u kolegů v Jánské dolině

Ve dnech 1.-6.8.08 jsme navštívili s dětmi v rámci pracovního volna a odpočinku chatu Stanišovku v Jánské dolině. Při našem příjezdu jsme se zároveň střídali s rodinou Nováčků, kteří tu trávili dovolenou před námi. Petr Nováček se pokoušel o pracovní exkurze do j. Nové Stanišovské, ale Vodní puklina původní plány znemožnila, neboť v horách začalo vydatně pršet. Naše exkurze se proto omezily na větší jeskyně Velkou a Malou Stanišovskou, Demänovskou, případně houbaření a koupání v termálních koupalištích a procházky po Jánské dolině.

Jaskyniarsky týždeň SSS 2008 Višňové - ohlednutí za jedním společným setkáním speleologů

-
49. Jaskiniarsky týždeň u slovenských přátel proběhl tentokráte v Čachtickém krasu Malých Karpat ku příležitosti 52. výročí objevení Čachtické jeskyně v termínu 6.-10. srpna 2008. Kromě této oblasti směřovaly exkurze také do sousedních končin, kde leží Zemiansko podhradský kras a kras Inoveckého predhoria.
Termín: 6.8.2008 - 10.8.2008

Speleomíting 2008

Ve Svitu se uskutečnil 17. ročník Speleomítingu 2008 Českou speleologickou společnost reprezentovali Zdeněk Motyčka, Oldřich Štos, Igor Harna Franci Musil Víc

Slovensko Nízké Tatry

Během vánoc jsme podnikli dvě pracovní akce na Slovensko.

Jednu do jeskyní Jánské Doliny (Stará, Malá na Nová Stanišovská jaskyňa) a druhou do Jeskyně Mrtvých netopýrů. Kupodivu se tam objevil i světoznámý krasový badatel dr. Skála.
Fotky najdete zde:
Tatry jeskyně Mrtvých Netopýrů
http://bidab.rajce.idnes.cz/Tatry_jeskyne_Mrtvych_Netopyru/

Tatry Janská dolina prosinec 2007

48. jeskyňářský týden a Lezecké dny SSS ve Slovenském krasu

48. jeskyňářský týden a Lezecké dny SSS ve Slovenském krasu

Ve dnech 1.-5. srpna 2007 jsme se zúčastnili 48. jeskyňářského týdne a Lezeckých dní SSS ve Slovenském krasu. Utábořili jsme se na fotbalovém hřišti u obce Háj, nedaleko zříceniny Turňanského hradu a vchodu do j. Skalistý potok. Stravování bylo zajištěno (večeře a patřičné posilňující tekutiny), takže nebylo třeba otálet a věnovat se exkurzím, které se týkaly místních jeskyní, krasovým planinám a též několika velmi zajímavým lokalitám na území nedalekého Maďarska.

Stará poĺana v Jánské dolině zase o kousek delší!

23.5.05 napsal Peter Holúbek o pracovní akci, která se za jeho účasti uskutečnila v j. Stará poĺana v Nízkých Tatrách. Údajně se podařilo překonat zával mezi bloky vlevo od naši poslední cesty k pracovišti s průvanem, kde jsme se prokopali o několik metrů dále a skončili v problematickém závalu. Totéž se stalo i kolegům z Liptovského Mikuláše - pronikli asi 5 m dále a na cestě k volným prostorám je opět zastavil mohutný zával!

Hačova jeskyně v Plaveckém krasu

Byli jsme vyzváni Milošem Hačem k návštěvě Plaveckého krasu, kde bychom se měli zapojit do pracovní akce v lokalitě Hačova jeskyně. Miloš nabízí možnost příjezdu na konci dubna - začátku května 2005. Jeskyně je dlouhá více než 600 m a hluboká přes 70 m. Na konci roku zde objevil Miloš s Braněm Šmídem nových 100 m chodeb a možnost objevu dalších prostor je vysoce aktuální. Ti, kdo se v minulosti již zúčastnili bádání v této zajímavé jeskyni, jistě ví, o čem je řeč!

Občasná vyvěračka a Stanišovská jeskyně

Ve dnech 23.-26.2. byly uskutečněny 4 pracovní akce v krasu Nízkých Tater. Akce se zúčastnili P. Kos, P. Nováček a Z. Dvořák ze ZO 6-14 Suchý žleb. I přes nepřízeň počasí a několik defektů na vozidle Škoda 120, se podařilo tuto malou expedici uskutečnit. Mimořádný dík patří kamarádům z OS St. Nicolaus (P. Holúbek a P. Procházka), keří nás technicky podpořili.
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.