Objev ve Staré štole

Rubrika: Aktuality
Dne Dne 18.11.2011 se po několika letech od zahájení prací na lokalitě a půl roce intenzivní činnosti po znovuotevření pracoviště podařilo dosáhnout dílčích úspěchů.V pozdních nočních hodinách jsme s Davidem Mikešem pronikli do volných prostor.Prošli jsme asi 100 metrů chodeb, ze kterých vede několik odboček a komínků.Tyto nebyly navštíveny, jednak z důvodů bezpečnosti, jelikož jsme za sebou shazovali obrovské množství volných kamenů, jednak z důvodů nutného zdokumentování neporušeného stavu těsně po objevu.Další práce na lokalitě budou mít charakter zabezpečení bezpečného přístupu a poté proběhne komplexní dokumentace.Děkuji tímto všem, kteří pomohli při realizaci tohoto projektu a do budoucna i těm, kteří pomůžou s obrovským množstvím práce, která nás ještě čeká.
Průměr: 3.6 (7 votes)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Gratulace. Kterým směrem

Obrázek uživatele JirkaXDU

Gratulace. Kterým směrem míří ty chodby ? 

Jirka 

Co se týče směrů chodeb

Obrázek uživatele Hadař
Co se týče směrů chodeb a předpokládaného pokračování, nedokážu k tomu zatím nic víc říct.Ne, že bych nechtěl, ale nerad bych šířil nepodložené úvahy.Ve vlastních objevech jsme se pohybovali asi deset minut, i když vlastní přípravná akce trvala několik hodin.Cesta do těchto prostor byla na hranici hazardu, protože se v místech přístupu stále nachází několik metrákových bloků, které jsou na hranici spadnutí.Při vlastním průstupu, kdy jsme strojili lanovou cestu nám podpůrné družstvo muselo několikrát uvolňovat průlez z Horního dómku nahoru.Navíc chodby se stále klikatí, navštívili jsme  jen část objevu, nechtěli jsme porušit sedimentární profil a místa s netopýřími kostičkami.Takže těch cca 100 metrů, které jsme prošli je jen část těchto nových prostor.O vlastní akci napíšu něco v pravidelném týdením reportu, nějaký základní popis dám i na stránky BS.Ale až začátkem týdne, akce, které byly naplánovány normálně probíhají, teď jsme akorát vylezli z Barovky a chci ještě večer něco podělat právě ve štole, aby se co nejdříve dalo do objevů jít bezpečně ve větší skupině a provést komplexní dokumentaci.Samozřejmě co nejdříve to bude možné zveřejním všechny údaje, které se uveřejnit dají.Jinak dík za gratulaci a hlavně znovu dík všem jeskyňářům i desítkám lidí "zvenčí" , bez jejichž pomoci by se tento hodně náročný projekt nepodařilo zrealizovat . 

gratulace jinak jsem tam

Obrázek uživatele dr.skála

gratulace jinak jsem tam byl odvést par koleček kameni a nepřipadalo mě to tam jako v jeskyni ale spíš mě to připomínalo uranově doly na Jáchymovsku 

 

Jo Milane, díky za info.

Obrázek uživatele JirkaXDU

Jo Milane, díky za info. Budu se těšit na týdení info.

Už delší dobu uvažuju o tom, že bych se zúčastnil toho "uranového dolu" jak to nazval doktor  :-) . Bohužel zdravíčko momentálně neslouží tak jak by mělo. Antibiotika sem dobral v úterý, takže to chce ještě chvilku nedráždit. Ale jak se dám do provozuschopnýho stavu tak se asi ozvu.

Ať se daří.

Jirka. 

Jirko, díky.Samozřejmě

Obrázek uživatele Hadař
Jirko, díky.Samozřejmě jsi vítán, každá ruka teď bude potřebná.Čeká nás obrovské množství práce se zabezpečením bezpečného průstupu, musí se dát dohromady prostory Velké síně, aby to tam nevypadalo jak v hodnocení Igora -Uranové doly :-) , obrovské množství práce nás čeká při dokumentaci objevu a stále pevně doufám, že toto je jen zlomek toho, co by tam teoreticky mohlo být a v co stále ve skrytu duše doufám.

Velká gratulace k objevům!

Obrázek uživatele lblazek
Velká gratulace k objevům!

Gratuluju! Jen budte opatrni.

Obrázek uživatele Honza Sirotek
Gratuluju! Jen budte opatrni.

Honzo díky.Samozřejmě

Obrázek uživatele Hadař
Honzo díky.Samozřejmě děláme všechno tak, aby nám speleozáchranka nemusela pomáhat.Navíc když na pracovišti byl někdo z členů SZS tak stejně utekl :-).Ale na druhou stranu se musíme snažit, aby jsme ten Šošůveckej koridor trumfli :-)

Ladi dík.Holt jsme byli

Obrázek uživatele Hadař
Ladi dík.Holt jsme byli rychlejší :-).Asi to bude znít neuvěřitelně, ale když jsem odcházel na akci, tak jsem do knihy napsal cesta do objevu a vyšlo to.Už u Pohaňáku jsem v duchu viděl ty prostory.Takže někdy se za vama stavím do Větrné a u čtyřicítky to naplánuju :-).Pokusím se naplánovat propojení, Býčina dá délku, Větrná hloubku a třeba společně trumfnem i Děrafku :-)

Trumfnout Děravku je

Obrázek uživatele kolbi
Trumfnout Děravku je trošku velký cíl,vždyť jsme tepre v těsném závěsu za Mamutí a víš vůbec kolikrát je děravka větší a významnější než Mamutí????Dejme si reálnější cíle např: spojení Staré štole ze Slovenským systémem jeskyní Domica.

Kolbi, máš pravdu.Opravdu

Obrázek uživatele Hadař
Kolbi, máš pravdu.Opravdu jsem laťku nasadil nereálně vysoko.Spokojme se s něčím realističtějším.Třeba systém Postojna jama - Býčí skála - Optimitičeskaja

no koukám že podle

Obrázek uživatele Pavel K.
no koukám že podle plánů...heh,tohle nevypadá na obvyklý Rum,co berete? =D

Pavlíku, víš že já

Obrázek uživatele Hadař
Pavlíku, víš že já radši zelenou,že su ten ekológ

Je to super, co tam

Obrázek uživatele Janinka
Je to super, co tam provádíte a udělali jste kus práce! Velká gratulace a určitě přijedu přiložit ruku k dílu :-) Nu, takové "doly" mám nejraděj :-)

Jani dík, určitě

Obrázek uživatele Hadař
Jani dík, určitě přijeď, jsi vítáná.Jen si vzpomeň, jak tobylo romantické, když se hrnula ta řeka sedimentů :-)

Jinak když jsem tě vyděl

Obrázek uživatele dr.skála

Jinak když jsem tě vyděl včera  večer  tak jsem nechápal že jsi se nechal ostřihat ale asiJinak když jsem tě vyděl včera večer tak jsem nechápal že jsi se nechal ostřihat ale asi ten skalp od vrtačky o víkendu byl ten důvod takže příště bud čepici nebo krátké vlasy  rozhodl ten skalp od vrtačky a byl ten důvod taže příšte bud čepici nebo krátké vlasy 

 

Jojo, tak nějak to bude.Už

Obrázek uživatele Hadař
Jojo, tak nějak to bude.Už bych nechtěl znovu zažívat stav, když jsu nasoukanej  v plazivce a vrtačka si mě ve snaze se tulit přitahuje blíž a blíž.Navíc ta lysinka, co mě na hlavě vznikla taky v těch začínajících mrazech nic moc.

Zdárec Syčáku !!!

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Zdárec Syčáku !!! Jářku to je paráda!!! Velmi gratuluji a z celého srdce přeji další úspěchy a nové objevy!!! Ou jéééé!!! Jářku ty jsi opravdový Caves Devil!!!

Zdař Bůh

dědek

Ivánku dík.Až se

Obrázek uživatele Hadař
Ivánku dík.Až se ukážete v tom našem Moravském krásku, tak spolu přes Starou štolu kuknem do nějakého dalšího systému.Navíc se sám těším na příští čtyři rumy, kdy se zase u vás nakouknu přes Dýleňskou jeskyni do Austrálie.Pozdravuj ode mě ostatní Guáňáky.

Gratuluji k tvrdě

Obrázek uživatele J@S
Gratuluji k tvrdě zaslouženému objevu Hadařovi a všem ostatním, kteří se na tomto projektu podíleli.

Díky za gratulaci.Díky

Obrázek uživatele Hadař
Díky za gratulaci.Díky všem, co nám jakkoliv pomohli, takže i Tomášovi a Davidovi, které jsi dohodil.U prvního průstupu se mnou nahoře byl Dejv, zespodu nás jistili Jirka Kukla s Tondem (boužel neznám jeho  druhé jméno, není to člen a pouze se občas objeví) a v poslední fázi i Jura Svozil.Celou tuto skupinku považuji za vlastní "objevitele"

Dědku a kdy konečně

Obrázek uživatele dr.skála

Dědku a kdy konečně guano zavita do Krasu  abychom mohli spáchat nějakou akci ? 

Zárec Igore Nyní je

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Zárec Igore

Nyní je toho docela dost a jaksi nestíhám. V podzemí a ve vodě jsem  víc než doma...No a doma už z toho tak nadšení nejsou :-)  . Do konce roku určitě nee. Po novém roce bych měl jet do Javoříčského krasu. Snad se najde čas vyrazi i k Vám do Moravského krasu. Určitě bych tebe a Syčáka kontaktoval. Ale domnívámse , že společně se asi nejdříve uvidíme u nás na Four Rumu 2012... :-)

Maj sa fajne a pozrdavuj tam u Vás 

Zdař Bůh

dědek

 

V sobotu 26.11.2011

Obrázek uživatele Hadař
V sobotu 26.11.2011 proběhla za účasti kamarádů z několika skupin  několikahodinová dokumentační akce v nových objevech.Podařilo se vytvořit kompletní mapu, provést fotodokumentaci a zdokumentovat důležité fakta.Sice jsme byli v mnoha věcech mile, v mnoha nemile překvapeni, ale víc otázek vyvstalo, než bylo vysvětleno.Mapu a fotogalerie co nejdříve uveřejníme, nějaké celkové zhodnocení a teorie dalších postupů zveřejním taktéž co nejdřív.Děkuji všem zúčastněným za pomoc a hlavně za to, že tato náročná akce proběhla bez jakéhokoliv problému.

Ta mapa prosím vypadá

Obrázek uživatele francimus
Ta mapa prosím vypadá přesně tak, jak byla načmáraná narychlo v jeskyni. V tý výtahový šachtě plné přilepených telefoních budek v blatě jsem byl nejdýl a třepala se mi ruka strachem. Proto je ta mapa naprosto hrozná. Hadař si ji stáhl hodinu po akci a tak ji na Rajče i vlepil. Až se k tomu v klidu posadím, předpokládám, že udělám mapu podstatně hezčí. Oujééé. francimus

Tak to je pokrok...asi to

Obrázek uživatele Pavel K.
Tak to je pokrok...asi to bylo zkreslené-v sobotu to ještě byly šutry jak autobus...teď už jen telefoní budky...takže v pátek je tam štěrk =D

Franci, mapu jsem tam

Obrázek uživatele Hadař
Franci, mapu jsem tam vložil na základě proseb nedočkavců, kteří se bojí to vidět naživo.Osobně ji považuji za velice hezkou a reálnou.Akorát ten autobus, co levituje vlevo je ve skutečnosti trochu větší :-)

Těžko najdeš

Obrázek uživatele Štěpán M.
Těžko najdeš dobrovolníka, který by vhodil minci... Každopádně "tón", který by se ozval, by byl mazec...

Jsem dobrovolník, vlezu

Obrázek uživatele Janinka

Jsem dobrovolník, vlezu téééměř všude, levitující autobusy mne nezastaví, mapa je hezká, chci to vidět naživo, Hadaři pustíš mě tam? Mám strach jen z traverzů a ty tam nikde nevidím...když se na ty šutry nebudete dívat a budete naprosto ignorovat zákony gravitace a spokojíte se s se sedimentem, co to drží...., tak je to v poklidu ;-)

OUU JÉÉÉÉ Janinka :-)

Jani, určitě se stav,

Obrázek uživatele Hadař
Jani, určitě se stav, každá pomocná ruka je vítána.Traverzy tam nejsou, lanem je vystrojen pouze vstup, ale ten se dá lézt i volně, nebo s Jumarem v ruce.Zatím máme vylezenej a vystrojenej jeden komín, tam zatím budem dělat sami, není to úplně stabilní.Druhej máme vylezlej do 17 metrů a ještě nejsme na konci.Ale mám už vytypovaný dvě místa,kde je potřeba opatrně odkrýt profil, mohlo by tam být pokračování a proudnici zatím nemůžu nahoře použít.Co se vlastního průlezu týče, tak se zdá, že už se částečně stabilizoval.Jediný problém je, že se člověk musí proplazit asi 2 metry tekutým blátem.Průlez zatím nebudu zvětšovat,jednak slouží jako bezpečnostní pojistka v případě uvolnění kamenů, jednak v něm můžu celkem rychle uzavřít objevy po akci

V pátek 2.12. se nám

Obrázek uživatele Hadař
V pátek 2.12. se nám podařilo dolézt další z komínů v nových objevech.Podařilo se nám výlézt do výše 35 metrů nad nástupní bod, do výšky asi 65 metrů nad aktivní tok Jedovnického potoka.Komín, který je tvořen ostrými zkorodovanýmí vápenci a kalcity se v horních částech mění v kruhovou chodbu v čistém vápenci o průměru asi dva metry.V jejím dně je ve vápenci vytvořeno zařízlé koryto o šířce 20 cm a hloubce 70 cm.Chodba stoupá nejdříve pod úhlem asi 70 stupňů, později 45 stupňů a nakonec se zalamuje v čistý horizont.Končí dvěma vápencovými stupni o výši asi 1,5 metru, další pokračování je zatím neprůlezné.Délka polygonu těchto nových prostor je asi 65 metrů.Celé tyto horní části jsou krásně vyzdobeny různými formami speleotém včetně velkého množství sněhobílých excentrik

Těším se na souhrn.

Obrázek uživatele JirkaXDU

Těším se na souhrn. Pěkně jedete. Jenom já se tady válím s nemocí a nemůžu se toho zúčastnit, sakra ! 

Ať se daří !

Jirka 

Dodatečně gratuluji! S

Obrázek uživatele Tonda Tůma
Dodatečně gratuluji! S odstupem času po četbě nejrůznějších internetových příspěvků a prohlídce fotek k objevu - velmi zajímavé. Považoval bych si za čest dozvědět se objev jako první :-) Budu se těšit na podrobnější návštěvu Býčiny. Tonda Tůma, S CHKO MK

Dík za gratulaci. Při

Obrázek uživatele Hadař
Dík za gratulaci. Při dalších, naplánovaných, objevech se polepším :-)
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.