Server Jeskyňář.cz

Absence internetových stránek je u jeskyňářských skupin docela běžnou věcí. Lidé se schopností psát poutavé články mnohdy neumějí tvořit webové stránky. A naopak ti, kteří pracují s PC a tvorba stránek pro ně není problém, zpravidla nemají čas k jejich tvorbě.

Server Jeskyňář nabízí možnost rychlého a snadného publikování na Internetu. Nejsou nutné žádné speciální znalosti z oblasti programování, nemusíte instalovat žádný redakční systém, nemusíte dokonce ani pořizovat internetovou doménu nebo webhosting. Vystačíte s běžnými uživatelskými znalosti načerpanými z používání textových editorů, psaní emailů a prohlížení internetových stránek. Na serveru Jeskyňář dostáváte k dispozici zdarma redakční systém a webový prostor k tvorbě Vaší internetové prezentace týkající se podzemí.

Zdarma? Ano! Na tomto systému provozujeme stránky naší speleologické skupiny a rozhodli jsme se zpřístupnit výsledky své práce pro všechny potenciální zájemce z řad jeskyňářů a podzemních badatelů. Jedinou zásadní podmínkou je zaměření Vašeho webu na speleologii nebo některé související obory.

Co nabízíme

 • Vlastní prostor a vzhled -  Každý web si může nastavit svůj specifický název, úvodník, logo, hlavičku, barevné schéma a internetovou adresu ve formátu www.jeskynar.cz/nazev-vaseho-webu
 • Kompletní správu - Jako zakladatel svých stránek určujete způsob registrace dalších uživatelů na web (otevřená pro všechny, zcela uzavřená nebo pouze na pozvání) a výchozí oprávnění uživatelů k přidávání obsahu. Na tvorbě obsahu se pak mohou klidně podílet všichni registrovaní uživatelé webu. Systém umožňuje kompletní správu obsahu webu ať už pouze jeho zakladatelem, nebo také dalšími určenými administrátory.
 • Různé typy příspěvků - K dispozici jsou základní typy předem formátovaných příspěvků: statické stránky s textem, články, diskuze, ankety, obrázky, dokumenty a inzeráty. Mezi příspěvky je možno vytvářet vzájemné propojení a třídit je do samostatných rubrik (články) nebo albumů (obrázky).
 • Interní obsah - U každého příspěvku na Vašem webu můžete jednoduše zvolit, zda se zobrazí veřejně nebo je určen pouze pro registrované a přihlášené uživatele Vašeho webu. Web může mít tedy tzv. interní obsah určený pouze pro Vaši speleologickou skupinu.
 • Komentáře - U každého příspěvku (článku, obrázku apod.) je možno povolit nebo zakázat návštěvníkům stránek přidávat pod příspěvek vlastní komentáře.
 • WYSIWYG editor - K tvorbě obsahu slouží WYSIWYG editor s možností vkládání obrázků do příspěvků (WYSISYG = What You See Is What You Get = to co vidíte při psaní je to co se zobrazí na stránkách). Jeho obsluha je pbná obsluze textového editoru (např. Word nebo Open office). Píšete internetovou stránku v její konečné podobě, tak jak vypadá a nemusíte znát jazyk HTML.
 • RSS - Systém poskytuje RSS kanál nového obsahu z celého serveru ale i z každého jednotlivého webu skupiny. Tento kanál si mohou přihlásit do své čtečky Vaši pravidelní čtenáři a mohou tak jednoduše sledovat novinky na Vašem skupinovémwebu. RSS kanál také ppomůže v propagaci Vašeho webu. Obsah kanálulze totiž použít na příbuzných webových stránkách jako zdroj zpráv.

Vedlejší efekt alias webový portál Jeskyňář.cz

 • Zajímavý obsah ze všech skupinových webů na Jeskyňářovi se automaticky agreguje na titulní stranu serveru. Hlavní stránka tak poskytuje průřezový pohled na to, co se kde píše nového. K dispozici je hned několik RSS kanálů.
 • Obsah je kategorizován napříč weby pomocí klíčových slov - tzv. štítků (anglicky tagů) - přidávaných samotnými autory příspěvků. Tím vzniká seznam navzájem souvisejících témat, která lze definovat stejným štítkem.
 • Jeden registrovaný uživatel může být pomocí jediného účtu se svým jménem současně členem na více webech. Například na webu své speleo skupiny a dále na webu Technická sekce. Do všech webů tak snadno přispívá pod stejným účtem bez nutnosti přepínání nebo přehlašování.

Použité technologie (pro čtenáře znalé problematiky)

Služba poskytovaná serverem Jeskyňář.cz byla vytvořena pomocí open source / free software nástrojů. Základní kámen tvoří kvalitní redakční systém Drupal spolu s následujícími moduly:

Celá aplikace je pak hostována na vlastním spolehlivém serveru s operačním systémem GNU/Linux a jsou prováděny pravidelné zálohy databáze i souborů na disku. 

Kudy dál?

 • Podívejte se jak vypadají některé již běžící weby.
 • Můžete také kouknout na návod k tvorbě nového webu, který vše popisuje krok za krokem
 • Nebo se podívejte na Často kladené dotazy uživatelů Jeskyňáře.
 • Je tu také Fórum podpory, kde se můžete ptát autorů  na cokoliv, co Vás napadne a na co jste nenalezli nikde odpověď.

 

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.