Nový web ČSS

Rubrika: Aktuality

Dnes jsem zaznamenal spuštění nových webových stránek České speleologické společnosti - www.speleo.cz, které "vyrobila" pro spolek komerční firma. Mrkněte.

PS: Jeskyňář.cz je uveden spolu s www.speleophoto.com v odkazech :-)

Průměr: 1 (hlasujících: 1)
-

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Dyť to vypadá furt

Obrázek uživatele Anonym
Dyť to vypadá furt stejně...

Ono to je STEJNY! (23.12

Obrázek uživatele M.Pribil

Ono to je STEJNY! (23.12 -- 17:45 hod).

Ani ty kontakty neopravili. 

Jo jo, taky mi to přišlo

Obrázek uživatele jan.vlcek
Jo jo, taky mi to přišlo od Veroniky e-mailem a koukal jsem jako blázen, že je stránka pořád stejná.
Kolem 20:00 už ale nové stránky naběhly

Spuštění nových

Obrázek uživatele francimus

Spuštění nových stránek ČSS doprovázeno podfukem? Zkusil jsem nakliknout na aktuality, respektive archív aktualit, který je pěkně starý, ale to nevadí. Webmaster to musel nějak zaplnit. Trochu ale opoměl k těm článkům dát jejich autory, když to tam hlava-nehlava sázel a pravděpodobně se nedostal ani do jejich osobních účtů, že nevyšly ani doprovodné fotgrafie. Pokud mě nechce administrátor uznat jako autora textu, měl by mě přiznat aspoň jako autora příspěvku. Dá to práci článek přečíst, zda je vhodným, stáhnout, stáhnout fotky, nahrát, uložit atd. Dobrá půlhodina práce. Na profesionální web hodně amatérské. Co s tím? Není ten start trochu ostudný?

francimus

Franci, Zadne

Obrázek uživatele Petr

Franci,

Zadne "preklopeni" webu neni zcela bezchybne a je vzdy doprovazeno urcitymi nedostatky. Kdybychom meli vzdy cekat na to, az se vse dotahne do dokonaleho konce, bude to zas zastarale a muzeme to zacit delat od piky znovu.

Delam momentalne na doplnovani autoru a datumu vydani ke vsem 91 clankum, kterych se konverze tyka. Obrazky budou dodany jiz domluvenym clovekem po novem roce. Vez, ze ta pulhodina na to zdaleka nestaci. Kdybys chtel, muzes mi v tom pomoci, aby to po novem roce bylo hotove. Podklady rad zaslu :-)

No já si vážně myslel,

Obrázek uživatele francimus
No já si vážně myslel, že už je to hotové. To jméno zmizelo nejen mě, ale i jiným přispěvovatelům. Administrátoři jak jsem slyšel měli specielní školení, já tomu sice nerozumím, ale polotovar taky na veřejnost zpravidla nevypouštím a to dělám web jen za sebe. Hele ve standardních webech, třeba zde na Jeskyňáři dáva každý jedinec článek sám za sebe a je za něj zodpovědný se vším všudy. Na Speleo.cz bylo vždycky srandovní čekat, jak mu to nějakým způsobem někdo zmastí. Teď například bádám nad vstupem pro členy, protože moje staré heslo to jaksi nebere. A taky dumám, jak můj počítač načte stránku s nekorektní URL adresou. Jeskyňář má něco jako návod k použití, Speleo zřejmě předpokládá jistou inteligenci čtenářů, kterou bohužel nedisponuji....Tohle je stejně jako v předchozím případě konstatování faktu, nic víc. francimus

Každý člen České

Obrázek uživatele jan.vlcek
Každý člen České speleologické společnosti, který má na rok 2008 řádně zaplaceny příspěvky, se může přihlásit pod svým jménem a heslem, vygenerovaným z čísla průkazu a měsíce a dne narození v následujícím tvaru:

jméno: jmeno.prijmeni

heslo:čísloprůkazuměsícden (bez mezer)

přičemž v případě měsíce či dne menšího než 10 se předřadí nula.

Šakal

Tak jsem se koukal a podle

Obrázek uživatele Štěpán M.
Tak jsem se koukal a podle návodu i přihlasil. Nevím jesli se špatně dívám, myslím že ne, nechybí tu fórum? nebo něco podobného kde se dá diskutovat... Profily zřejmě také upravovat nelze.

Špatně jsi se určitě

Obrázek uživatele jan.vlcek

Špatně jsi se určitě nedíval, Štěpáne. Na stránkách diskuzní forum jako takové v tuto chvíli není. Jak jsem si všiml, prostor pro diskuzi je pouze pod články samotnými v položce "AKTUALITY". Jelikož se ale stránka stále ještě buduje, nezbývá než mít trpělivost, jakou bude mít finální podobu. Uvidíme :-)

Honza 

tak nějak mi to pořád

Obrázek uživatele milda

tak nějak mi to pořád připadá stejný, když se chci něco dozvědět, tak se kouknu na braťa Slovačiska. Tam to "sorry"    žije.

Nestačily by jen stranky "Jeskyňář CZ"???

hlavně mě hned v prním náhledu nakopla tafotka z Cenotu, nebo odkud to vlastně je.

myslím, že máme u nás hodně pěkných lokalit, nebo už i vyfotograovaných míst které by si zasloužily být na titulních stránkách.

samozřejmě je to na každém kdo a co bude nakonec sledovat.

hezký a štastný Nový rok  všem přeje milda z Benátek s rodinou.☺

FLAME :-) Teprve teď

Obrázek uživatele lblazek

FLAME :-)

Teprve teď jsem se dostal k tomu abych si ty nové stránky trochu "prolezl". Coby člověk, který (spolu s Viktorem Čížkem) převzal před pár lety správu stránek ČSS a jejich hosting po Waltrovi Pavlišovi, pak se nějakou dobu více či méně staral o web s Petrem Polákem, posléze založil "truc podnik" Speleoweb.cz, po nějaké době ho za pomoci Krtka přetransformoval do nového "pirátského" webu ČSS a pak se na to vše vybodl a opět společně s Krtkem spustil tenhle webík který právě čtete, si neodpustím mírně zaujatý komentář :-)

Nejprve to pozitivní:

 • Konečně máme ten nový vysněný web, který je zcela podle představ předsednictva ČSS. To že stránky společnosti v poslední době spíš stagnovali bylo způsobené odlišnými pohledy na věc = "firemní" stránky vs. liberálnější představa komunitního webu. Hádejte kdo chtěl co. Každopádně to tak dál nešlo.
 • Na novém webu je přece jen víc aktuálnějších informací než bylo na tom předcházejícím "pirátském", který nikdo více než rok neaktualizoval. Nikoli ovšem proto že by to nešlo... ale spíše z "ideologických" důvodů.
 • Hrníčky, nášivky, mikiny je možné si pořídít v e-shopu přímo ze stránek.
Teď spíše kritika:
 • Každý rozumný redakční systém dokáže obsah webu poměrně rychle přeskupit. Na tom předchozím webu byl více než rozumný redakční systém Drupal - www.drupal.org. Když se na nový web podívám s ohledem na tento fakt, tak se nic moc neudálo -  kromě přidání trochy obsahu.
 • E-shop celou realizaci stránek prodražil o min. 20 tis. Kč. Opravdu to bylo na prodej hrníčků a pár publikací potřeba?
 • "Živá" část webu byla upozaděna (aktuality) a nebo zmizela vůbec (diskuzní fórum). Což odpovídá dřívějším představám o řízené diskuzi na oficiálních stránkách ČSS. Komentovat lze, jak už zde bylo uvedeno, aktuality. Myslím si, že to povede k úplnému umrtvení publikace aktuálních příspěvků členů ČSS na webu ČSS a bude to fungovat jako vývěska pro předsednictvo, sekretariát, atd.
 • Publikace aktualit na webu je nyní formou zaslání příspěvku e-mailem a následným vložením někým z poučených administrátorů (redakce@speleo.cz). Pokud to nebude vkládat placený redaktor, tak si nedělám iluze že se něco zlepší či dokonce zrychlí. Navíc je to schované (viz předchozí bod)
 • Vzhled... 99% členské základny tráví většinu roku ve více či méně úzkých prostorách, které jsou více či méně za..... bahnem. Většina z členů se rovněž nepotápí. Fotografie v záhlaví je tedy opravdu reprezentativní. Lokalit po ČR, jak už bylo v diskuzi napsáno, je také dost. Něco jiného je obálka Spelea, Speleofóra, která se obvykle váže k obsahu daného čísla a něco jiného je design stránek, který je plánován na delší dobu.
 • Aktuality už ani nelze sledovat pomocí RSS čteček a URL stránek (adresy odkazů) ve tvaru Article.asp?nDepartmentID=8&nArticleID=5&nLanguageID=1 jsou příšerné. Člověk by čekal, že za ty prachy je nějaká SEO optimalizace pro vyhledávače samozřejmostí.

Závěrem... Pro dodavatelskou firmu to hodnotím jako dobrý kšeft. Publikovat články a diskutovat o čemkoli je možné například zde na Jeskyňářovi, fotky je možné dávat třeva na speleophoto.com... atd.

 

Mně tam tedy vysloveně

Obrázek uživatele kocour_plzen
Mně tam tedy vysloveně vadí neexistence RSS. Nebo jen na feedy není nějaký jednoduchý odkaz? Ono se toho už z jeskyňářství publikuje tolik, že stránky bez RSS, jako by pro mě neexistovaly.

Pozadí nového webu je sice

Obrázek uživatele Ríša
Pozadí nového webu je sice pěkné a reprezentativní,ale opravdu to není zrovna výstižné pro ČR,jak už někdo výše popsal.Bohužel,aniž bych hanil cizí práci,která byla realizaci zcela jistě věnována(a také nemalé finance),tak pořád mám dojem,že Speleo.cz zůstane pouze jakousi internetovou nástěnkou,kde to příliš "nežije".Přátelé ruku na srdce,i to,že se diskutuje zrovna tady o něčem svědčí...

S tím pozadím dávám

Obrázek uživatele jan.vlcek

S tím pozadím dávám všem za pravdu. Není zrovna moc reprezentativní z toho důvodu, že když na stránky zabrousí člověk neznalý, udělá si závěr, že speleologové v ČR jsou především potápěči. A přitom, jak už tady někdo řekl, drtivá většina z nás se nepotápí. Taktéž mi tedy uniká, proč byla k prezentaci vybrána zrovna tahle fotka, která zrovna moc zájmy ČSS nevystihuje... :-(

Šakal 

Mě se moc líbí, že tam

Obrázek uživatele Martin P.

Mě se moc líbí, že tam jsou opravené ty kontakty, telefony, je tam aktuální PDF dozorčího sboru, oběžníky, El Explorador, to je prima. Ale proč se na to nepoužili ty existující verze webu?

M.P. 

Ono to vlastně tak

Obrázek uživatele kocour_plzen

Ono to vlastně tak špatné není. Existence Speleo.cz a Jeskynar.cz má tu výhodu, že si tady na debatním kroužku můžeme plácat, co chceme. Opravdu nezávislý web, ne jenom pokud se to bude shodovat s oficiální linií ČSS. Těžko ovšem říct, jestli takový stav bude trvale udržitelný z hlediska financování - nikde žádná reklama atd....

S tím plácáním v

Obrázek uživatele admin2

S tím plácáním v debatním kroužku celkem souhlasím a jsem rád, že se zde diskuze tak nějak rozjela, respektive že se z jeskyňáře stává místo pro setkávání lidí se stejným zájmem. Těší mě, že se zatím daří ukočírovat debatu bez výraznějších ataků a sprostostí.

Co se týká financování, tak hlavní zátěž nese Laďa jako majitel a provozovatel serveru (rozumějte vlastního železa na kterém jeskyňář jede). Nazvěme to třeba takovou jeho "dobrou vlastností" či "libůstkou". Mimochodem na témže železe a také na jeho předchůdci který vlastnil či spoluvlastnil Márty, jelo řadu let zdarma speleo.cz.

Provozování jeskyňáře pro nás má naštěstí nesrovnatelně větší smysl než předchozí pokusy podílet se na změně stránek společnosti. Je to asi hlavně tím, že zde si uživatelé umí říct, co potřebují a neopakují zarytě :"je to špatně, neřekneme co změnit a nechceme to! Chceme profi systém za peníze, toto je špatné!" Také to bude asi tím, že "blátokopové" co se schází na jeskyňářovi, skutečně stojí o to publikovat průběžně pro skupinu a ostatní jeskyňáře, diskutovat a sdílet informace.

Redakční systém je open source, v tom spočívá největší úspora a také přenesitelnost. Úpravy článků provádíme sami průběžně ve volném čase a uživatelé se to naštěstí postupně učí a osamostatňují se.

Příkladem by mohl být web Čachtické skupiny, jejíž admin byl před rokem naprostý laik a po sérii dotazů v diskusi postavil skupinový web který využil mj. k propagaci jeskyňářského týdne.

Důvod, proč se zdráháme zapojit sem reklamu je trojí:

 • nestojí to za jízlivé poznámky že si za reklamu z jeskyňáře kupujeme pozlacené džímary
 • bylo by s tím víc práce a otravy než užitku
 • zatím to finančně zvládáme ;-)

Zatím jsme akorát rozdali dvě knihy, soutěž o třetí bude vyhlášena do konce tohoto týdne a určitě se bude líbit.Taková forma sponzorství se nám zdá celkem vpohodě.

 

Foto na titulní stránce

Obrázek uživatele Vítek M. st.

Foto na titulní stránce naprosto přesně vystihuje o co jde - Česká expediční společnost, prostě čokoparta ZM v područí AOPK /všimněte si , kolik jich je ve vedení ČSS/ .

Nechtělo by to založit nízkorozpočtovou organizaci,  kupříkladu s názvem Český jeskyňářský svaz? Inspirovat by jsme se mohli třeba u našich kolegů ve Slovisku.

Anebo si necháme lít sračky na hlavu ve stylu mentality tohoto národa!!!

Teď jsem postřehl, že z

Obrázek uživatele lblazek
Teď jsem postřehl, že z obrázku potápěče v hlavičce se stala flashová animace a jsou tam teď 3 měnící se motivy. Ještě kdyby to bylo bez toho flashe a přibyla nějaká reálná neexpediční fotka z kopání sedimentů... ale to už moc remcám, i tak je to o mnoho lepší.

Mě spíš zajímá z

Obrázek uživatele francimus

Mě spíš zajímá z jakého skutečného důvodu jsou ve složce "odkazy" na speleo.cz odkaz na Jeskyňáře.cz i na speleophoto.cz.? Vedení ČSS dříve k těmto aktivitám zachovávalo spíše zdrženlivý odstup, jako by ty weby neexistovaly (je to dost slušný výraz) a najednou je to v odkazech mezi prvními. A to  přitom v nich nejsou žádné speleo symboly, ani poukazy na ČSS atd...

Jinak, nevím co je to flasch, ale to střídání motivů je moc rychlý a ten rámeček se k tomu nehodí. Je moc členitej. 

francimus 

Tak ja bych v tom žádné

Obrázek uživatele lblazek

Tak ja bych v tom žádné hluboké důvody nehledal. Holt jsou to 2 poměrně živé weby se speleologickým zaměřením. No... Možná je to trochu snaha o přemístění "nežádoucích" diskuzí mimo stránky ČSS a nebo prostě alibismus, protože na Speleo.cz teď vlastně ani žádné diskuzní fórum není.

Ve výsledku, jak už tu psal Kocour, je to možná dobře že tam diskuze není a můžeme bez korekcí tlachat tady.

btw: spíš mám dotaz po

Obrázek uživatele Tomáš F.

btw: spíš mám dotaz po osudu těch "starých" stránek.

Bylo tam pár diskusí a článků, kterých je škoda (většinou původně ze speleoweb.cz); třeba onen výbornej návod, kterak si za hubičku udělat voděvzdornou mapu, pár diskusí o lezeckém materiálu apod.

Na Speleo.cz jsem se k tomu nějak nedoklikal. Existuje to někde v přístupné podobě?

Dík 

Ten článek o impregnaci

Obrázek uživatele lblazek

Ten článek o impregnaci papíru byl od Martina Sluky a je k dispozici zde: http://cachtice.speleo.sk/impregnation/

Časem jsem chtěl tady na Jeskyňářovi reinkarnovat nějaké moje bláboly co jsem psal pro Speleo.cz = Jemný úvod do Therionu, Therion Protractor... I když zrovna ten úvod do Therionu jsem přepracoval do wiki na http://therion.speleo.sk/wiki/doku.php?id=czsk:judt

Jinak. Někde mám zálohy jak Speleowebu tak webu Speleo.cz před přesunem na komerční hosting. Otázkou je co s tím...?

Kdyby místo jednoho z

Obrázek uživatele Ríša

Kdyby místo jednoho z těch dvou nových obrázků byl nějaký kopáč ve špinavém overalu s kbelíkem plným hlíny,tak bych to docela bral.

Starší weby jsou stále k

Obrázek uživatele P

Starší weby jsou stále k dispozici ZATÍM na těchto adresách:

http://old.speleo.cz

http://szs.speleo.cz

Všechny smysluplné články z posledního webu byly převedeny na nový a najdete je v Aktualitách. Starší weby samozřejmě zůstanou zachovány kvůli diskuzi a komentářům k článkům.

Díky za info. Až tam jsem

Obrázek uživatele Tomáš FRANK

Díky za info. Až tam jsem se neproklikal :-)

Omlouvám se tedy, moje blbost.

Jakou máte zkušenost s

Obrázek uživatele Uzel

Jakou máte zkušenost s opravou chyb na www.speleo.cz ?

28. ledna jsem u Veroniky oznámil chybu v kontaktech (v adresáři ZO chybí naše 1-02 a objeví se až po omezení na Středočeský kraj) Veronika napsala že chybu již urgovala a že tam toho chybí víc. No a do dnešního dne 18.2. chyba stále není opravena.

 K čemu je nám web který je neúplný a opravy se neprovádějí?

 

S opravami na www.speleo.

Obrázek uživatele Vítek M. st.

S opravami na www.speleo. cz je nejlépe se obracet na administrátora, tj. Petra Poláka - redakce@speleo.cz

Osobně mám dobrou zkušenost, rychle tam opravil, co bylo třeba.

Dostalo se mi do ruky

Obrázek uživatele kocour_plzen

Dostalo se mi do ruky Speleo 52 a protože to má souvislost s novým webem ČSS, tak reaguji tady. Zajímalo by mě, jestli vám ostatním připadají v poslední době komentáře předsedy normální. Protože Zdeněk Motyčka tam neustále reaguje na okolnosti www.speleo.cz, ale jaksi jednostranně. Nikdo mu v následujícím čísle neoponuje, opět jenom podrážděný výlev předsedy na téma zrádců a zaprodanců. Myslel jsem, že to po valné hromadě skončí, ale zatím žádná změna.

Na mne to nepůsobí zrovna moc důstojně, vzhledem k tomu, že Speleo se především distribuuje jako odborné periodikum. Takže ještě po velmi dlouhé době budeme ve vědeckých knihovnách narážet na fňukání předsedy ČSS koncem desátých let jednadvacátého století. Nezúčastněnému pozorovateli bude jenom těžko docházet, co to bylo za temné síly, proti kterým se musela vést taková kampaň.

Od té doby, co debata zmizela z oficiálního webu ČSS, tak by bylo asi nejlepší, kdyby se podobné výlevy publikovaly tady na Jeskyňáři, protože to je to správné místo, kde si můžeme vynadat, aniž by to působilo nepatřičně. Speleo si to nezaslouží.

On ten Zdeněk asi

Obrázek uživatele lblazek
On ten Zdeněk asi záměrně "diskutuje" jen tam kde diskuze není možná... Původně jsem chtěl zde, coby ten "bývalý neposlušný administrátor", nějakým způsobem reagovat, ale pak jsem si řekl že to nemá smysl. Kdyby tam napsal jednou větou, že nový web je takový jaký ho chtěli Zdeněk Motyčka a Veronika Vlčková tak by to asi vystihl lépe. Osobně mě tento Zdeňkův úvodník společně s jeho výlevem na adresu Franciho Musila na webu SSS utvrdil v názoru na něm. Škoda a nebo možná bohudík, že se zatím nedal na politiku....

Coby potrefená husa

Obrázek uživatele krtek
Coby potrefená husa namísto bonmotu :"mě může urazit jenom inteligent",  sáhnu raději po trefnějším : "jen ho nechte, ať mluví. On už se znemožní sám!" Pan předseda se holt drží pravidla: "když mě nikdo nepochválí, udělám to sám!" Zakončím hláškou, kterou jsme používali v pubertě: "to přejde!"

A ještě (pokud se to tak

Obrázek uživatele kocour_plzen

A ještě (pokud se to tak dá vůbec nazvat, když pro to "nehnu prstem") konstruktivní návrh: jestli to tady někdo z redakce www.speleo.cz čte, přimlouval bych se, aby web obsahoval oddíl nebo záložku "životní situace" (pochopitelně ne doslova , ale obsahově, podobně jako je tomu na webech veřejné správy).

Něco, kde by bylo stručně popsáno, co má dělat předseda, když například chce poslat příspěvky za ZO,  jaké papíry kdy vyplňovat,  kalendář termínů a podobně. To samé pro členy - jak postupovat, když chtějí bádat v knihovně ČSS, chtějí věnovat společnosti dar...

Jo, a to RSS by taky bodlo.

Drazí kolegové,

Obrázek uživatele Vítek M. st.

Drazí kolegové, nevzrušujte se, dyť nám to za to nestojí!

Vyřešte to jako já a několik členů naší ZO, nesponzorujte vedení ČSS.

Jeskyňářem jsme přeci srdcem a ne členstvím v nějaké pofiderně vedené společnosti.

Já doufám /asi teda marně/, že se mi někdo ozve na můj předchozí návrh na založení nějaké nové jeskyňářské organizace!!! 

No, popravdě třeba my

Obrázek uživatele lblazek

No, popravdě třeba my (6-28) jsme na letošní výroční schůzi opravdu vážně diskutovali nad smyslem setrvání v ČSS... zatím převážil názor setrvat.

Co by přinesla "nějaká nová" jeskyňářská organizace? V čem by byla lepší / jiná? Možná je ČSS pofiderně vedená, ale prostě koho si delegáti demokraticky zvolili toho tam mají. U té nové organizace by to bylo jinak? Obecně asi platí, že s počtem členů roste i odlišnost pohledu na určité věci. Další otázkou je jak by v systému X roztříštěných jeskyňářských organizací fungovala např. speleologická záchranná služba.

Prostě přijde mi jako utopie zakládat "jinou lepší" organizaci s posláním sdružovat jeskyňáře. To si spíš necháme schválit vlastní stanovy a budeme dál působit jako Babická skupina, která tu už byla i před ČSS. 

 

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.