FRANCKÝ kras

Jeskyně Zvučná propast „ zhodnocení celoročního mačkání orgánů a výsledky bádání, zda speleo hadi prdí“

Letošní docela plodný rok rozjel několik podzemních projektů ve Franckém krasu. Jeden z nich byla i jeskyně Zvučná propast alias jeskyně Fakírů. Na tuto jedinečnou jeskyni bylo letos zaměřeno pět výprav. Určitě každé letošní tažení, nebylo vždy úspěšné, ale srandy se užilo vždy dosti. Na několika místech v jeskyni na nás čekaly stále nezodpovězené „otazníky", které lákaly i přes očekávanou pekelnou bolest a neutuchající pešle.

Jeskyně Malá Noe „…Tváře snů se naplnily…“

Do jeskyně Malá Noe jsme podnikli v minulosti mnoho výprav. Dá se říci, že již dobrých 10 let ji nepravidelně navštěvujeme. Tato nádherná, vertikální jeskyně se nachází v srdci Franckého krasu. Právoplatně se pyšní největším prostorným dómem v celém krasu. Inu, je to klasika a zároveň i legenda, která donedávna skrývala spousty tajemství.

Medvědí jeskyně „ Dóm Lukrecie + T.z.T. odhalili nový objev a spousty speleo pešláků “

Po dlouhých pěti letech, jsme se letos konečně vehementně vrátili k potencionálnímu projektu v Medvědí jeskyni. V letošním roce, bylo vedeno několik úderných útoků, neboli tzv. pracovních výprav do Medvědí jeskyně. Hlavní pracovní cíle, byly kladeny na dóm Lukrecie. A hle! Pracovní „ovoce a chmel", se nevídaně urodilo! Ou jéééééé!!!

Jeskyně Sv. Marie „Z prdele nekouká žádná speleoklika jako kráva… aneb za vším je pouze krásná dřina!“

Milý speleo přátelé, příjemně se usaďte na vašich „péérdelích" a nechte si vyprávět tajuplné, místy bolestivé, průměrně hrůzostrašné, ale hlavně přijatelně napjaté vyprávění se šťastným koncem o našich veselých taškařicích z našeho nádherného krasu, tentokrát konkrétně o mysteriózní jeskyni Sv. Marie, která jest naším podzemním pracovištěm již ňáký hen ten pátek...

Jeskyně Bismarck aneb... "Speleo-blues Franckého Švýcarska"

Pravidelně každý rok vyrážíme vstříc srdcovce a jeskynní klasice Franckého Švýcarska Bismarckgrotte. Ani letos tomu nebylo jinak. Tento obří jeskynní systém vévodí svou délkou a rozsahem celému krasu. Dle posledního měření z roku 2010, díky několika novým menším objevům, se jeskyně zvětšila na 3190 m. Maximální hloubka činní pouhých -65 m. Tento obří polygon nás stále přitahuje silou speleo-magickou. Odolat nelze...

Ursus Grotte aneb „Výprava za jeskynními medvědy“

Díky německým speleokolegům a skvělým přátelům, se mi zadařilo vyjednat povolení k vstupu do nádherné jeskyně Ursus Grotte. Tato jeskyně byla objevena již v roce 1602 pastorem F. Esperem. Největší rozkvět v bádání a nálezu nových míst v jeskyni nastal v roce 1971.Tyto výzkumné a pracovní činnosti pokračují dodnes. Do dnešní doby bylo nalezeno, prozkoumáno a zmapováno 983 m. A jářku, stále se

Rock Cave Black in Black

Dostalo se mi lákavé nabídky od Norimberských kamarádů ze speleoklubu Cave G. C.  k návštěvě jeskyně Black in Black. Za účelem prohlídky a fotografování. Prostě nedokážu říci NE. A tak se jelo... Každopádně je to už dlouhá doba co naše mlsné kroky, zamířily do krasové oblasti Altmühltal. Z politických důvodů a ochrany lokality nemohu popsati blíže lokalitu. Děkuji za pochopení.

Jeskyně Sv. Marie „ … speleoterapie pro Guáno …“

Jeskyně Sv. Marie je pro speleo-Guáno naprostý TOP. Její velký rozsah a členitost, vysoká náročnost, krasová výzdoba, velký potenciál a samotná poloha v zakázané zóně US Army, nás přitahuje a láká doslova silou ukrutnou. Pokaždé je pro nás výprava do této nádherné jeskyně jeskyňářským svátkem.

Jeskyně Zvučná propast „…tajemství agonie fakírů…“

Cosi něco v hlouby podvědomí volalo, magicky přitahovalo, a lákalo. Doma člověk přešlapoval na světle už celý týden. Ten zvučný hlahol, jekot a nářek se nesl směrem od Franckého Švajcu. Jářku hle, zaručeně to vím, od kultovní jeskyně Zvučná propast lákavý hlas zněl! A konečně je tu vytoužený víkend. Toť úleva, speleoabsťák bude zažehnán! SMS jsem rozeslal a lana nachystal. Jedeme!! Hurá!!!

Návrat ztracených synů Guános do krasu Franckého Švýcarska, aneb po stopách jeskyně Akta-X a návštěva Větrné propasti GAMBÁČ

Uplynula docela dlouhá doba, kdy naše kroky naposledy zamířili vstříc ku Franckému Švýcarsku. Musím podotknou, že se nám už opravdu stýskalo! A bylo tedy na čase podniknout výpravu. V obou velkých krasových území (Fränkische a Herrsbrucker Schweiz), jsme kdysi zanechali naše jeskyňářská srdce a stále nás to tam silně přitahuje. Krása přírody jest zde okouzlující a samotné podzemí rozmanité, místy neprobádané, čili pro Guáno velmi lákavé.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.