Ursus Grotte aneb „Výprava za jeskynními medvědy“

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: FRANCKÝ kras

Díky německým speleokolegům a skvělým přátelům, se mi zadařilo vyjednat povolení k vstupu do nádherné jeskyně Ursus Grotte. Tato jeskyně byla objevena již v roce 1602 pastorem F. Esperem. Největší rozkvět v bádání a nálezu nových míst v jeskyni nastal v roce 1971.Tyto výzkumné a pracovní činnosti pokračují dodnes. Do dnešní doby bylo nalezeno, prozkoumáno a zmapováno 983 m. A jářku, stále se objevují nové a nové jeskynní pasáže, které zde lidské oko ještě nespatřilo. Proběhlo zde několik archeologických a paleontologických pracovních výzkumů, které byly zaměřeny na velké množství kosterních pozůstatků jeskynního medvěda. Počet koster je zde počítán na tisíce! Nejen jeskynní medvěd zde ostatky zanechal, ale v menší míře také  jeho kamarádi jeskynní lev, vlk, hyena, liška apod.

Z politických důvodů a čestného slibu, nemohu popsat jeskyně, bližší informace ani kontakt na speleokamarády, kteří zde bádají a provádí výzkumné práce. Jejich opatření a požadavky plně chápu a ctím. Děkuji čtenářům článku za pochopení.

Den D nastal a v sestavě já-Dědek, Tonny, Jirka, Jára a Blekoš jsme vyrazili ku Našemu krasu Franckému na vzácnou speleovýpravu mezi jeskyní medvědy. Sraz a následný briefing, byl v malé vesnické speleokrčmě, kde mají jeskyňáři takovou milou neoficiální základnu. Na místě nás očekával stále vysmátý speleokamarád Michael, který nás u dobrého bavorského škopku chmelomoku seznámil s celým charakterem a historií jeskyně. Na mapě ukázal pro mne atraktivní místa pro focení, které byly hlavním účelem návštěvy. Musím důrazně podotknout, že běžné exkurze se do jeskyně nedělají. Vstup do jeskyně je povolen pouze za účelem výzkumu či pracovních akcí v některých částí jeskyně. Speleos Guáno dostalo výjimečné povolení pro návštěvu celé jeskyně, focení, včetně míst, kde se chodí pouze jednou za několik let. Povolení a vstřícnosti našich speleopřátel si velice vážím a plně ctím jejich požadavky ohledně popularity jeskyně. Tedy žádná. S ohledem na přání kamarádů nebudou oficiálně zveřejněny všechny snímky. Děkuji za pochopení.

Cesta z krčmy je pouhých 3 km na provizorní parkoviště. Při převlékání do overalů a chystání nezbytných cajků pod zem, jsem si povšimnul, že Michael má sebou koncovku s proudnicí k wapce. Na otázku k čemu to vše bude zapotřebí se pouze usmíval a že prý se vše časem dovíme.

Samotný vstup do jeskyně mne naprosto šokoval. Zajištění vstupu do jeskyně je chráněno před vetřelci lépe než peníze v bance! ... Chyběl snad jen časovač.A to rozhodně nepřeháním! První překážkou je bytelný plot s žiletkovým ostnáčem. Pak následují masivní mříže, dvoje pancířové dveře s důmyslnými zámky a třetí dveře obič, ale masivně vyztužené ocelovým systémem. Inu zabezpečení nevídané!!! ... násilný vstup pouze tankem či silnou náloží dynamitu. Za třetími dveřmi byla rohožka na očištění obuvi. Takové rohožky jsou na několika místech v jeskyni. Vstupní velký dóm mě připomínal štábní stan. Všude u stropu byli instalovány igelity, které měli za úkol zachycovat skap vody. Ten byl sveden do 100 litrových barelů, z kterých byl instalován pomocí zahradních hadic důmyslný vodovodní rozvod po celé jeskyni. Nyní se dostávám k vysvětlení k malé wapce. Všude kde jsme prošli, hlavně po sintrové výzdobě, následovalo Mihaelovo důkladný oplach těchto míst. Nevídané, leč důmyslné a stále čisté. Vždy jsme byli  požádáni a upozorněni , kam je možné šlápnout či se dotknout a kam rozhodně ne. Na některých místech v jeskyni to bylo velmi obtížné. Ono lézt po trnech či kramlích, kde máte pod sebou propasti 20 m nebo 40m, dobrý každý chyt. Některé chyty byly zakázané a tak lezení mělo větší obtížnost a spousty srandy. Spousta míst v jeskyni má vyznačené cesty provázky jakoby pomyslné chodníčky. Povídám : „Hele Míšo není to drobet přehnané?" . Míša : Nein. A stále v dobré náladě pokračuje vpřed. Michael nám ukázal místa, která díky těmto drsným opatřením doslova kvetou přírodě pod rukama a mění se v podzemní klenoty. Přírodě se má pomáhat ne jí kurvit s úsměvem dodal. A má pravdu!

Velmi zajímavé povídání našeho kamarády bylo o nálezu koster jeskynního medvěda. Důkladně jsme si prohlédli doslova vyleštěná místa od samotných pravěkých  medvědů, kteří si zde drbali pravěké blechy z kožichů. Naprostá nádhera a fantastický zážitek, bylo na vlastní oči spatřit na několika místech v jeskyni zasintrované kosti a lebky jeskynního medvěda.

Jeskyně Ursus Grotte je velký spletitý labyrint složený s několika polygonů. Velké bohatě vyzdobené dómy střídali středně velké prostory, propasti, drsné plazivky a krásná sintrová jezírka. V několika pasážích se srandy užilo dosti. Především v plazivých , které přecházeli do sintrových jezírek, se nám bránice doslova trhali. Do jezírek se samozřejmě nesmělo vstoupit a tak nastávaly komické, ba až akrobatické vystoupení všech členů výpravy. Kde nepomohla příroda tam přidal ruku k dílu Michale. Občas zatarasil balvanem výlez z plazivky a bavil se nadávkami a nářkem. Jakmile to někdo z nás prolez, bavil se též, ba to dělal tomu druhému ještě těžší než samotný domácí speleokamarád. Následné  .." Kur..vááá, jauuu,...jak jste to prolezli?? ...jaouuu do pr..dele....jsem zašprcnutej!!! ..pomoc..jsem asi přibral..áááá" Nebylo nutné Míšovi ani překládat. Bavil se náramně.  

Dostali jsme se do míst, kde se aktivně pracuje na nových objevech. Další nevídaná podívaná, byla v podobě řetězu 390 plastových kýblů z kterých byl vytvořen komín do vertikály na dopravu odtěžené suroviny.

No a pak jsme trochu překvapili možná šokovali Michaela naším jeskynním piknikem. Hlavně Tonny, který vyndal ze speláče malý jídelní servis (prkýnko, řízky, karbanátky, tousty, dva druhy pečiva,několik druhů zeleniny,několik druhů omáček, kafe, čaj, limonádu, likér a samozřejmě nezbytný příbor)..Jářku, Míša čučel s otevřenou pusou, jako jelen do pračky. Jo, jo kultura hodování Guána je, byla a bude na úrovni!

Po 8 hodinách jsme zamířili k východu. Samozřejmě následovala společná fotka, na které vysloveně bazíruji a pak vytoužený přesun spět do krčmy. Obří šnycly a dobré bahno (Höhlen Bier) přišlo vhod. Dlouze se klábosilo, popíjelo, hodovalo a veselilo. Večer tu byl zatraceně rychle. Nezbývalo než se rozloučit, poděkovat a vydat se na cestu do rodné země.Z celého mého speleo srdce velmi děkuji speleo kamarádů z klubu HKF, především Michaelovi za krásnou výpravu do nádherné jeskyně Ursus.

Kamarádi, ještě jednou velmi děkuji za celou partu Guáno a někdy opět na viděnou v jeskyni či krčmě. Přeji spousty úspěchů při výzkumu, hodně štěstí, pevné zdraví a hlavně neztrácet smysl pro humor. To je hlavní !!!

 

Zdař Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 4.9 (34 votes)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Hallo Speleo Guano

Obrázek uživatele Anonym

Hallo Speleo Guano
Schöne Fotos!!!Das ist ja eine richtig tolle Höhle und super Bilder. Hammer!! Bravo!

Aufrichtig
Erik (FHKF)

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.