Speleovýprava do Moravského krasu …“aneb tož KRLEŠ!“

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: Expedice

Na počátku roku 2011 se uskutečnila malá schůze Guána v krčmě U Bučků, kde se mimo regenerace veselými nápoji i kuly pikle. Po pár bahýnkách padl spontánní návrh ... „jářku vzhůru na Moravský kras !"  A bylo ....!

A tak v dopoledních hodinách 28. 1. 2011 vyráží směle dvě posádky Guána vstříc zemi Moravské. Auta narvaná cajky pod zem a veselými posádkami se řítili jak se dalo.. A moc se nedalo... Moje ostřikovače zamrzly a tak se cesta časově protáhla na 8 hod. - inu jako do Chorvatska. Neminuli jsme jedinou pumpu, kde jsem neomýval okna a má družina z auta dělala žumpu. Veselé plechy značek levných moků, o kterých jsem doposuď ani neslyšel, zaplňovaly vnitřek auta. Ale i tak jsme zdárně dorazili do cíle.

Azylem a bivakem se pro nás stala základna ve Vilémovicích, našich přátel ze speleo-klubu Myotis. Jářku, dobře a takticky postavená základna je pouhých 10 m od jeskyňářské krčmy U Netopýra. Ideální a velmi praktické ! Součástí krčmy je nádherné jeskyňářské museum provozované klubem Myotis. Bylo nám velkou ctí a potěchou jej navštívit. Mimochodem, paní krčmářku jsme si velmi oblíbili a pomáhali jí přes víkend zavírat hospůdku.

Sobotní velmi chladné ráno, teploměr ukazoval -13°C, jsme vyrazili do jeskyně Společný závrt. Overaly zmrzly na šutr a tak jsme svými pohyby připomínající roboty bavili kolemjdoucí. Ve Společňáku jsem byl před 10 lety. Tenkrát jsem byl velmi nadšen krásnou lanovou cestou ve vstupní propasti. Proto při pohledu na žebříky mne to drobet zamrzelo a romantika byla v čoudu. Prohlédli a prolezli jsme si celou jeskyni, pokochali nad krásou brčkové galerie, někteří se zapatlali v Mrtvém propadání a pořídili pár fotek.

Musím zmínit naprosto sexy oběd v Jedovnici a to báječná pečená žebra. Mimořádný mňam zážitek. Doporučuji!

K večeru jsme část výpravy zamířili na Býčí Skálu, kde jsem chtěl pořídit pár fotek. Bohužel v jeskyni bylo dosti páry. A tak jsem to rozbalil pouze jednou. Nakonec jsme pokecali s vrápenci a pár lidmi z Bejčiny a valili s jazyky na vestách na základnu k Netopýrovi.

Neděle byla vyhrazena pouze Rudickému propadání. Původně jsme chtěli jít Rudice lanovou cestou přes ledopády, které jsem měl v plánu fotit. Bohužel, stav tekoucí vody byl nemilosrdný a naprosto neslezitelný. Nezbývalo než ponechat v autě lezecký cajk, mačky, ledové vybavení a jít po žebřících. I tak jsme v jeskyni strávili příjemných a krásných 6 hod.

Jak se říká.... Vše jednou končí, tak i fajnový wejkend v krasu Moravském utekl jako voda. Nezbývalo než se rozloučit s přáteli Moravskými a vyrazit zpět k Našim domovům.

 

Výpravy „Tož KRLEŠ" se zúčastnili : Ivan „Dědek", Dušan „Skipi", Tonda st. „Kozlík", Toni „Lájoš", Jarda „Muzejník", Aleš „Igor", Toník „Karlos -X", Michal Pich, Aleš „Ššš".

 

PODĚKOVÁNÍ :

Honzovi Flekovi a speleoklubu Myotis ZO 6-21, zvláště Alešovi Havlovi

Speleoklubu ZO ČSS 6-14 Suchý žleb , zvláště Zdeňkovi Dvořákovi

Speleoklubu ZO  ČSS 6-04 Rudice, zvláště Romanu Šebelovi

Speleoklubu ZO ČSS6-01 Býčí skála , zvláště těm co tam seděli

Hadaři alias Syčákovi

Jeskyňářské krčmě U Netopýra, zvláště paní krčmářce za obětavou práci za výčepem.

 

Zdař Bůh

Ivan „Dědek"

Průměr: 4.9 (30 votes)
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.