Ponor do zatopené části Mönch-Joachim Stollen (Exporace-Mine Diving)

Autor: Ivan Kletečka

Určitě každý z nás má čas od času nutkání cosi objevit, či potvrdit si určitou teorii nebo domněnky, které ho hlodají v mysli. Jinak řečeno, dostat se do míst, kde nikdo před tím nebyl a být jako první. Touha po těchto místech, které se pro naše sny ukrývají kdesi v podzemí, je obrovská a přitahuje nás neskutečnou silou. No a pak vznikají hovězí nápady jako tento...

Je tomu pár let zpátky, co jsme navštívili staré důlní dílo Mönch-Joachim Stollen kdesi v Německu. Zaujala nás předevím zatopená šachta, která začala hlodat naše mozky a nalévala myšlenky o zatopené cestě. Dle informací místních speleo-klubů, jsme zjistili, že se zde nikdo nepokoušel potápět. A to pro nás byla ještě větší výzva a touha se tam podívat. Bohužel, na tuto aktivitu tenkrát nebyl morál a odvaha si dřímala kdesi v trenkách.

A tak mne napadlo vytáhnout ze šuplíku tento starý projekt a zrealizovat ponor. Hned od začátku bylo jasné, že se bude jednat o sólo ponor. Jako hlavní potápěč byl zvolen Roman „Mrtvák", který výzvu přijal s velkým nadšením. Přeci je z nás dvou o mnoho zkušenější a navíc má půlku mozku.

Bylo zapotřebí dát dohromady team (část speleos Guáno) na pomoc s nelehkým transportem materiálu. Dále jsme na akci přizvali jako záložní záchranný team Rescue Royal Rangers. Měli pro nás k dispozici dva záložní potápěče pro případ nehody. Na samotný ponor byla zvolena konfigurace Sidemount s vylehčenými zmijovkami  2x7 a jednou stages 10. Mimochodem, co se týče použití dvojčete v těchto místech jsme zjistili, že by se dalo bez problémů také použít.

Před průzkumným ponorem jsme přeci jenom chtěli vědět jak to tam dole vypadá, než se totálně zkalí voda od potápěče. A tak jsme vykoumali kamerovou sondu. Ta se skládala z halogenu „Hell 1" (výroba samo-domo patent herr Mrtvák..test -35 m) a malého kompaktního fotoaparátu, který točil video (bohužel zatím nemáme k dispozici lepší techniku...) .Při spouštění nás překvapila sonda, kam se až dostala. A to cca. - 11 m. Po vzhlédnutí prvního videa nastalo zděšení - na pohled různě napadané staré výdřevy připomínající „mikádo" a  zároveň nadšení z velkého otevírajícího se prostoru, který klesal dál do větší hloubky... Byl jsem připraven na variantu ukončit akci, ale konečné rozhodnutí bylo na Mrtvákovi. Ten se pevně rozhodl uskutečnit ponor a začal se strojit. My jsme mezitím  spustili vodící lano do šachty, které s olověným závažím kleslo do cca.-19 m., kde se zastavilo o neznámou překážku.

Jakmile Mrtvák zalezl (co nejopartněji) do vstupní pasáže, všechen usazený sediment se spustil jako lavina. A z viditelnosti 2 m se stala viditelnost 0 m v podobě červeného mléka. Poslední instrukce, domluvení času a Mrtvajzova hlava zmizela v krvavé lázni. Po chvilce zmizelo i světlo ruční Loly. Ponor trval 14 minut. Jediné co bylo slyšet, byly bubliny z automatik, které zvonily do masivu stropu a přecházely na hladinu. Každá minuta byla zatraceně dlouhá a obavy o kamaráda byly na místě. Až když jsme spatřili vracející se světlo, všem se nám ulevilo.

První co vypadlo z Mrtváka bylo, že mléko je průhlednější a viditelnost je doslova na p..u (dámy zajisté prominou...) . Potvrdil, že se pod vstupem cca 2m prostor otevírá a zároveň padá do hloubky. Celou dobu pracoval převážně po hmatu. Opatrně nahmatával starou výdřevu a snažil se držet v kontaktu s masivem. V hloubce cca. -8m narazil na zmiňované „mikádo", které se dalo ze strany obeplouvat. Tři místa při ponoru měla na velmi krátký čas viditelnost do dvou a půl metru. Převážnou část ponoru nebylo možné přečíst hodnoty na počítači. Na malém mezipatře po hmatu náhodou našel jakési kosti. Které tam ponechal. To byla naprostá chyba! Bohužel, neměl sebou pytlík na  vzorky a ruce potřeboval na průzkumný hmat a cestu zpět. Mimo sprostých slov a pešlů dále z Mrtvákovo úst již nic nevypadlo. Na další ponor nezbýval morál ani zdravá odvaha a tak se akce ukončila.

Závěr : Zatopené prostory mají velký potenciál a naskýtají spousty tajemných otazníků. Ponor do těchto míst je vysoce rizikový díky nulové viditelnosti a nebezpečným překážkám. Na další ponor to bude chtít nasbírat notnou dávku odvahy a odhodlání. Při ponoru došlo k závadě na počítači typu Aladin Pro. Poslední hodnoty hloubky byly zaznamenány v -8,5m. Celková hloubka ponoru se odhadla na -14 m. Každopádně nic nevzdáváme a nadále se budeme snažit v průzkumu v těchto končinách pokračovat. Již náš team zámečníků a šikovných kutilů pracuje na zdokonalení průzkumné sondy, která zde může udělat spousty důležité práce a ukázat ještě více.

Akce se zúčastnil :

Ivan „dědek" (náčelník výpravy a zajištění fotodokumentace)

Roman „Mrtvák" ( Hlavní potápěč , půl mozek)

Jarda „Muzejník" (zajištění video dokumentace)

Jára „Šakal", Pepa „Ohnivák", Nikol (technický team)

Team Rescue Royal Ranges (záložní záchranný team)

 

Zdař Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 5 (40 votes)

Obrázky

Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen
Mönch-Joachim Stollen

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Dost dobrý !!! Ale jste

Obrázek uživatele Putas DIR

Dost dobrý !!! Ale jste normální šílenci! Tam bych se nepotopil ani za prase!!! Tohle není ani na půl mozku. Mrtváku klobouk dolů (na Four Rum to zakalíme). Ivane parádní snímky a na video se již velmi těším :-) ....Four Rum L. 2011 to jistí, předpokládám :-) , ale ta dálka mne zabije :-) .

Pican PuT.A.S DIR

jo, jo, jen poopravuji

Obrázek uživatele jarda.bartos
jo, jo, jen poopravuji název akce - celý je správně SPELEO Four RUM, neboli zkráceně SPELEO4RUM!!!

Mám doma takhle zkalený

Obrázek uživatele Hovorka st.
Mám doma takhle zkalený septik a spadly mi tam dodinky.....Mrtváku nemáš zájem ??? NEEE DĚLÁM SI PRDEL.Na tohle nemám. Fandím Váma! dávejte na sebe pozor!!! Taháte smrtáka za nohy a k*rva hodně!  Jirka H.

Čau Ivánku dědoušku a

Obrázek uživatele Hadař
Čau Ivánku dědoušku a zbytek osazenstva.Pěkná akcička.Vidím,že magoři nejsou jenom v našem pidikrasíku.Doufám,že nebude zrušený speleofórum č.1. Už se u nás na moravě chystáme a balíme lana na exkurze :-).

Děkujeme! Vše bylo

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Děkujeme! Vše bylo dokonale naplánované a risk pouze 29,354681% + 2 bahna "G", které by zřejmě prošlo konečnou lhůtou konzumní. Co se týče mozků, tak máme půlku mozečku z Mrtvajzem dohromady, páč šetříme (je přece krize!)! Jo a mimochodem Nám za to slíbili 2 prasata ( a to už jde..Ne?). :-)

S těma hodinkama. No, pokavaď tam plavou hovínka jako řemen ... tak JO. Jinak Nás to nevzrušuje. Bohužel. :-)

Sičákuuů alias Haďáků, neboj fórum č. 1 Four Rum neboli 4 Rumy na stůl pro Guáno, se rušit určitě nebudééé, páč to bych o tom něco věděl. Co se týče fóra č. 2 za nic neručím ...Třeba ho přesunou na vánoce či silvestra ( ale za to já nemohu). Neboj!, na "4" Rumech budou také atrakce. Budou k dispozici 3 akvárka (myslíme i na speleo potápěče) a 2 kanály ( z bezpečnostních důvodů). Doufám, že přifrčíš s Mildou a Dr. Skalkou.

Majte sa všeci moc fajne a berte život s notnou dávkou srandy!

Zdař Bůh

dědek

Jojo,chystám se.Ještě

Obrázek uživatele Hadař
Jojo,chystám se.Ještě musím vydesinfikovat overal :-)

To ho bude čistit v Býčí

Obrázek uživatele dr.skála
To ho bude čistit v Býčí skále ?

Taktak.Hlavně aby bylo dost

Obrázek uživatele Hadař
Taktak.Hlavně aby bylo dost vody :-)

Tak to pochybuji ale venku

Obrázek uživatele dr.skála
Tak to pochybuji ale venku teče potok

pan doktor určité dojede

Obrázek uživatele dr.skála
pan doktor určité dojede už mam zabaleno  na cestu

Sičáku vyprdni se na

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Sičáku vyprdni se na desinfekci! Ty kanály jsou přímo před Krčmou U Gárdnerů... takže to nemá smysl :-D (krátký nástup a krátký výsput...., ale hlavně ! .... zachraňte Bobry!!!)

Zdař Buh

dědek

Hodně DOBRÝ !!!!

Obrázek uživatele Anonym
Hodně DOBRÝ !!!!

Dobré dopoledne

Obrázek uživatele Majka

Dobré dopoledne všem!

Jen připomínám,že se blíží 20 a jak se na schůzi domluvilo budou se odesílat příspěvky,takže kdo nezaplatí má smůlu.Víte o tom dost dlouho a měli dostatek času,na to to uhradit.

Čekám do neděle a pak si to budete řešit sami.

Majka

Ahoj Majko ???. Asi došlo

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Ahoj Majko ???. Asi došlo k omylu a tato zpráva zřejmě měla patřit jinému speleo-klubu. Speleos Guáno není v ČSS !!!(ani do budoucna nebude) a proto příspěvky neplatí. Když tedy nepočítám s příspěvky v krčnách všude možně :-) , které nejsou zrovna malé :-)

Zdař Bůh

dědek

 

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.