Návrat ztracených synů Guános do krasu Franckého Švýcarska, aneb po stopách jeskyně Akta-X a návštěva Větrné propasti GAMBÁČ

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: FRANCKÝ kras

Uplynula docela dlouhá doba, kdy naše kroky naposledy zamířili vstříc ku Franckému Švýcarsku. Musím podotknou, že se nám už opravdu stýskalo! A bylo tedy na čase podniknout výpravu. V obou velkých krasových území (Fränkische a Herrsbrucker Schweiz), jsme kdysi zanechali naše jeskyňářská srdce a stále nás to tam silně přitahuje. Krása přírody jest zde okouzlující a samotné podzemí rozmanité, místy neprobádané, čili pro Guáno velmi lákavé.

Naše nadšení nás vytáhlo na výpravu ve všední den. Proto účast byla pouze tříčlenná a to tedy já „dědek", Jarda „Muzejník" a Pítrs „Blekoš". Naše cesta zamířila do velké a klikaté soutěsky, kterou protéká krásně tyrkysová říčka. Příroda si ještě podřimovala a tak hustě porostlé příkré stěny, převážně listnatou vegetací, byli odkryté pro naše zraky. Naše pohledy se tedy mohli kochat majestátnými skalními městy tyčící se do 560 m.n.m.

Rychle převléct a směle vzhůru do strmých krpálů. Naším vysněným cílem výpravy, bylo opět se pokusit nalézt jeskyni Akta-X. Jako kamzíci či zběsilé horské kozy jsme šplhali a trdlovali v nelehkém příkrém terénu. Opět jsme našli několik nových vstupů do menších jeskyní, ale jeskyni Akta-X bohužel nikoli. Vše bylo pečlivě zdokumentováno a zapsáno. Zato se nám podařilo nalézt legendární Wassergrotte. Nenápadný malý vstup se našel pod jednou z mnoha skalních stěn. Jeskyně je poměrně malá a naprosto nenáročná. Zadní dóm (vstup přes malé jezírko) je sympaticky vyzdobeno krasovými jevy. Zajisté jsou zde o mnoho hezčí a zajímavější jeskyně, ale člověk se má radovat i z malých věcí, jinak by ten život byl patrně smutný. A tak jsme se radovali.... Pokaždé si pomyslím, kdyby takhle vypadala naše Dyleňská jeskyně. To by byla paráda!... to by byla nevídaná krása ! Asi po 5 hodinách jsme ukončili pátrání a vrátili se zpět k autu. Cesta dolů byla dosti drsná, pár držko-pádů to jistilo. Mohlo by se zdáti, že mise byla neúspěšná. Já si to nemyslím. Našli jsme Wasserhöhle, několik dalších menších děr a zmapovali velký kus soutěsky. Takže spokojenost.

Cestou domů, jsme to vzali přes krasovou oblast Herrsbrucker Schweiz a zamířili do Větrné propasti Gambáč (Wellucker Wald). Na této krásné jeskyni se stále pracuje a tak naše zvědavé oko, chtělo znát nynější stav kopacích prací. Pod vstupní propastí (-10 m.) v prvním dómu na nás čekala překrásná ledová výzdoba. Jeskyně je celkově zajímavá pro focení, ale takové „poklady" jsme rozhodně nečekali. Krása ledových stalagmitů a ledopády na stěnách jasně přebyli krásu spodních partií jeskyně. Po slanění do centrálního dómu, jsme našli nová kotvení, která slouží k vystrojení ukloněného traverzu. Traverz je důmyslný „dopravní prostředek" na odvoz vyfáraného materiálu a odvoz unavených jeskyňářů. Na hlavní čelbě za Pískovcovým dómem, bylo znát dost velký kus práce. Pořídil jsem pár fotek, po té jsme se pokochali z VIP balkonu na krásný strop centrálního dómu a pomalu se drali zpět k východu. Musím zmínit, že je zde spousty nových nainstalovaných kotev a tak se dá centrál oblézt křížem krážem.  

Závěr. Po dlouhé době opět v našem oblíbeném krase a bylo to jako vždy moc fajn. Sice úspěch na jeskyni Akta-X zase nula, ale všem je jasná naše speciální „30", takže je to v klídku. Ledový rampáni v Gambáči rozhodně stáli za pohled, focení a potěchu. Závěrečný vzkaz kamarádům: třiďte odpad, neztrácejte smysl pro humor, „30" se asi krátí a hlavně zachraňte BOBRY !!!

 

Zdař Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 4.9 (9 votes)

Obrázky

Wassergrotte
Wassergrotte
Wassergrotte
Wassergrotte
Větrná propast GAMBÁČ
Větrná propast GAMBÁČ
Větrná propast GAMBÁČ
Větrná propast GAMBÁČ
Větrná propast GAMBÁČ
Větrná propast GAMBÁČ
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.