Míting Speleo and Diving FOUR RUM 2014 „ …zachraňte Bobry !!! aneb ukázaná platí…“

Autor: Ivan Kletečka
Je mou milou povinností po ukončení informačního embarga, zavzpomínat na letošní krásné setkání přátel Guána a to slavné 4Rumy. Již tradičním místem sletu se stala i letos krásná krčma s prostorným sálem v Michalových Horách. K setkání došlo v letošním zdárně teplém dubnu při termínu od 4. 4. do 6. 4.

 

Setkání Four Rum, je stále neveřejné a nekomerční. A nadále tomu do budoucna bude pouze tak. Účastníci se mohou dostavit na tento mítink, pouze na osobní pozvánku od Speleos Guána. Prosím nejedná se o žádnou diskriminaci, nýbrž o to, že odborný promítací program a samotné klání sletu, není všechen pro volné vzhlédnutí veřejnosti. Snad jediná změna je v názvu setkání, které je obohaceno názvem Diving. A to proto, že na setkání v minulém roce i letos dorazilo značně velké množství přátel z potápěčských klubů, temných vod, bažin a s nimi dorazily nádherné dokumenty.

I přes pár omluvenek se dostavilo na letošní čtvrtý ročník Four Rum 2014 neuvěřitelných 157 lidiček z různých spřátelených speleo a potápěčských klubů. Ou jéééééééé!!! Snad příští rok se konečně zadaří vytvořit mezinárodní mítink speleo chuligánů přátel i ze zahraničních klubů. Ovšem netuším, jaký nápor vydrží slavná stavba krčmy v Michalkách. Inu v plánu to určitě je!

 

 

Přípravy a organizace setkání:

Celé setkání zařizují a organizují dva členové Speleos Guáno. A to Ivan „dědek“ (president Guana, ředitel mítingu Four Rum) a Jarda Bartoš (hlavní technik, technické zabezpečení a logistika). Naším úkolem bylo vyjednat a zajistit místo konání. Michalovy Hory jsou pro tyto účely naprosto stvořené. Spolupráce s majitelem krčmy Liborem Harinem, byla opět super. Minulý ročník se mu velmi líbil a tak spontánně kývl i na letošní. Opět byl k dispozici pravý speleo guláš + další doprovodné pochutiny z různých chráněných tvorů. Tentokrát letošní ročník nepodcenil a doplnil značné zásoby rumu (mléko pro jeskyňáře). A to se vyplatilo! Letos poprvé jsme se pokusili okořenit setkání o malou výpomoc ve spolupráci s našimi přáteli z pivovaru Chodovar. Pravé speleo pivo Chodovar nás provází na všech našich expedicích, výpravách pod zem či do vody. A tak jsme nelenili a našeho klubového sponzora jsme požádali o drobné dárky pro všechny autory projektů. Jednání s presidentem pivovaru panem Plevkou bylo nádherné - inu mimořádný zážitek, který se protáhl na tři hodiny. Ou jéééééééé!!! Mým hlavním úkolem bylo zajistit kvalitní a hlavně zajímavý promítací program. Již před odesláním pozvánek se mě sešlo několik skvostných projektů, které poslali mí přátelé z různých klubů. Jářku letos to šlo jako po másle a projekty do programu Four Rum se jenom hrnuly. Samotný program mluví za vše! Ubytování bylo možné na dvou místech. A to klasický romantický bivak přímo na sále, nebo těsně za hospůdkou. Toho využilo značný počet účastníků a tak na onom malém venkovském náměstíčku vzniklo velké stanové speleo městečko.

Průběh setkání:

Již v pátek se hosté vesele hrnuli do Michálek a to především ti, co to mají drobet z ruky. Páteční večer se nesl v mírném poklidu, lehká ochutnávka místního lahodného bahna a trocha kytarových tónů nemohly rozhodně chybět. Hlavní program a největší nápor účastníků byl v ranních sobotních hodinách. Kdosi prohlásil o tomto mítingu, že je nestandardní. S tím nemohu souhlasit! Je pravda, že účastníci Four Rum z dálky vypadaj převážně mladě a údajně i degenerovaně, ale z blízka jsou docela mírumilovní a velice pohodoví přátelé, jejich tváře jsou ošlehány dobrodružným životem, jsou plaší a hlavně nekoušou...  Domnívám se, že je slušné přivítat každého zúčastněného osobně a seznámit jej s programem dne. A tak se i stalo. V dopoledních hodinách bylo možné navštívit několik historických dolů či se projít nádhernou přírodou Sudet. Michalovy Hory a přilehlé okolí, je značně rozsáhlý revír, kde si každý milovník historického podzemí zajisté vybere. Pro zhýčkané a rozmazlené byla připravena vířivá koupel v čiré vodě nacházející se ve sklepě krčmy v doprovodu najatých markytánek, které splnily všechny požadavky každého účastníka a to bezplatně. A tak ráno v sobotu krčma osiřela a nebylo viděti mimo členů Speleos Guáno, níčko jediný overal. Této volné chvilky jsme využili pro přípravu sálu a důkladné vyzkoušení promítací techniky. Kolem dvanácté polední se všichni navraceli z podzemních radovánek za dobrým gulášem a lahodnými piváky. Samotné zahájení promítacího programu bylo spuštěno v 13:00 hod.  I když je sál nad krčmou dosti velký, bylo doslova nabyto! Mezi promítacími projekty byly dělány 20 min. pauzy na doplnění čerstvého bahna a zdolání rumových vánic. Promítání trvalo až do 20:30 hod. Po celou dobu byl sál doslova našlápnutý. Ou jééééééé!!! Program byl i letos nádherně pestrý a každý si přišel na své. Bylo možné zhlédnout speleo expedice, historické podzemí, jeskyní a důlní potápění, technické potápění, válečná podvodní próza, důlní veselé divadlo, expediční cestovatelství na konce světa a jiné dokumentační pochutiny v podobě videí a fotografií. Po celou dobu promítání mohli diváci hlasovat o nejlepší projekt, tj. slavný Roztřapený Bobr.

I letošní ročník nebyl ochuzen o vytvoření společné fotografie všech účastníků setkání. Na tom si velmi zakládám. Bohužel dohonit či přinutit, ba i plánovaně všechny účastníky předem informovat o společném focení nemá věru smysl. A tak na fotografii bohužel nejsou všeci. V plánu jsem měl chybějící účastníky „dolepit“ doma na compu. Bohužel, se jednalo o více jak dvacet lidiček a tak jsem to statečně poslal do kopru. Inu lidé jsou prostě plachý a stále věří, že fotografie kradou duše….

Nejlepší projekt Four Rum 2014 „Speleos Roztřapený Bobr“ :

Ano, již tradičně na Four Rum se vyhlašuje nejlepší projekt. Nejvyšší ocenění, které jde udělit ve speleologii, montanistice a jeskynním-technickém potápění je Roztřapený Bobr (alias…Da-La-Kundala). Rozhodnutí kdo jej letos dostane, bylo čistě na divácích, kteří mohli hlasovat po celou dobu promítacího programu. Rozhodování bylo velmi těžké ba napínavé. Všechny projekty byly opravdu nádherné, výjimečné a velmi kvalitní. I když v programu byl zařazen i projekt Speleos Guána, nebyl hodnocen a to z pozice pořadatelů, by nebylo korektní. Každý rok má hlavní ocenění Roztřapený Bobr jinou podobu. Tvůrcem této světové a velmi cenné speleo ceny, která se dá srovnat s udílení Oskara, je akademická sochařka a malířka Ilone Urie. Letošní Roztřapený Bobr, byl naprosto monstrózní a zajisté každá speleo a potápěčská duše by ho ráda měla ve své klubovně. Ano je to kultovní modla! UPOZORNĚNÍ: Zde není místo pro zkorumpované poroty, ani ne pro žádné sabotáže či snad jiné neuměteli, kteří mají nutkání řídit chod vkusu společnosti! Zde je čistá půda, kde se hlasuje o nejlepší Speleo and Diving dokumentační projekt 2014! Proboha!!!, zde není prostředí…pro ty co…“ Odkud fouká vítr, tam pošlou plášť, kde z výrazu tváře nepoznáš lháře …a (speleo) klaun se ze svého brlohu směje dáááál „   

Letošní ročník Four Rum spontánně obdržel Roztřapeného Bobra pan profesor Iwan“mine devil“ Rous (president, Speleo klub Liberec) za projekt ROSIA MONTANA … sedm let expedic v podzemí  (Rumunsko),  KDE... se zlato těžilo v dobách kdy Cézar lkátil Kleopatru. KDE... se tisíce let staré štoly se počítají na kilometry. KDE... dobývky mají čtvrt kilometru. KDE... vám přidělí osobního špicla třeba na týden. KDE...je  jeden z největších rudných dolů v historii Evropy.   Při slavností fanfáře lesních rohů a za mohutného potlesku sir Iwan obdržel slavné ocenění. Po několika rozhovorech do všech možných televizí proběhla mistrova autogramiáda. Ta musela být po čase přerušena z důvodů příprav večerního uměleckého vystoupení   Duo acrobatico Mona , kde vystupuji i já osobně (presidento Speleos Guano).

Night Speleo Sensation …aneb Stíny na duši a na játrech…

A tady snad trochu nastává drobná veřejná censura. Nemohu se rozvášněně rozpovídat o detailech večerně-ranní šou. Snad jenom povrchově, aneb letmo světmomo… Každopádně nikdo se necítil osiřelí, to snad néééé. Společenské veselí a mohutný hlahol v kombinaci uměleckého krákoru speleo celebrit za doprovodu několika kytar, hud-radel, banja a exotických nástrojů se neslo až do pozdních ranních hodin. Jak již jsem zmiňoval, tak během večera vystoupilo několik zábavných čísel, která překvapila nejednoho účastníka. Nemohu nevypíchnout ta nejslavnější. Snad již tradicí je vystoupení slavných Duo acrobatico Mona. Aneb Ivan a Iwan. Muži v sále tají dech a ženy omdlévají… do toho ohlušující tamtamy drtící základy krčmy. Opojné říčanské lihoviny v čele se skrytou plachetnicí a samozřejmě v kombinaci lahodného bahýnka Chodovaru, vybízela k tanci nejednoho jeskyňáře s potápěčkou. Ještě před večerem, konečně dorazili rumunští kočovní cikáni s kolotočem, bordelem a střelnicí. A tak se kulturní veselení rozneslo i mimo zdi krčmy. Služby welnesu ve sklepních prostorách restaurace využilo zcela zdarma více jak polovina účastníků sletu 4Rumy. Sličné markytánky aneb obsluha welnesu si pouze stěžovaly na to, že několik jeskyňářů si tam mylo overaly. Prosíme, pro příště myjte overaly v potoce. Chudák hospodskej z toho měl boláky a špatný halušky. Děkujeme za pochopení. Každopádně noční veselení bylo výživné a kulturně vzdělávací…inu vše dle plánu organizátorů. Mimochodem ti zdárně přežili a radují se z průděhu speleo festu dodnes v Bohnicích… „Huja, huja…hejjj…kořalku sem dejjj“ !!! Ou jéééééééé!!!!

Zúčastněné kluby, aneb lidi za plotem speleo festa 4Rumy :

Speleoskupina GUANO, ZO 3-05 Permoníci, Speleo klub TRIAS (Kutná Hora), ZO 4-01 Speleo klub Liberec, ZO 6-12 Speleo klub Brno, ZO 1-05 Geospeleos, ZO 6-01 Býčí skála, Speleo klub Plzeň, Sever,M- Kot10 + Naši (Domažlice), ZO 6-16 Tartaros, Krasová Deprese, Speleo klub Týnčany, Speleo potápěči Kladno, Speleo potápěči Chomutov, Speleo klub Přerov (Javoříčko), Potápěčský klub Tábor, Potápěčský klub OSAC (Plzeň), Potápěčský klub Nautilus (Chodov), Potápěči Budějice, Potápky Sokolov, Popovický montanistický Superklub, Speleo klub Bílý Kůň, Speleo klub Praha, Horolezecký klub Hovno-Lezci, Potápěčský klub Medůza, CHKO Slavkovský les, Speleo team ZEWEL a další a další a další….

Děkovačka

Velké a hlavní poděkování patří všem speleo a diving přátelům účastníkům Four Rum za jejich super účast. Mega poděkování především patří všem, co se podíleli na promítacím programu, za jejich nádherné projekty a jedinečnou procítěnou šou. Jmenovitě : Venca Pachl, sir Tonny „Karlos“ Janovec,  Helenka Vysoká, Milda „Surikata“ Korba, Přemek Tájek, Iwan Rous, Tomáš Kurfist a Martin Přibil. Hospodskému Liborovi Harinovi a jeho krásné krčmě patří velké poděkování za unikátní zázemí pro Four Rum. Jeho koncert za výčepem a v kuchyni byl šmakuoózní. Služby naprosto excelentní. Kamarádům z rodinného pivovaru Chodovat velmi děkujeme za sponzorské dary a za opravdu poctivé a lahodné speleo pivo. Spoluautorovi 4Rumy a velkému speleo příteli Jardovi Bartošovi obrovské poděkování za technické zázemí, logistiku, nelehkou službu u PC a organizaci. Iloně a Pavlovi Urie za akademické a jedinečné unikátní umělecké dílo Roztřapený Bobr. A na konec poděkování všem členům Speleoskupiny Guáno za to, že jsou stále na živu a mají rádi svého Dědka.

Závěr aneb dojezd

Myslím, že čtvrtý ročník slavných Four Rum 2014 se vydařil opravdu na výbornou. Účast byla vskutku pestrá a bohatá na skvělé přátele. Jedinečnost tohoto speleo setkání se nedá shrnout do pár vět. Každopádně jsem velmi rád, že každý ročník je vždy o něco mohutnější a stále se těší zájmu jeskyňářů, potápěčů a dalším dobrodruhů, tedy všem přátelům Speleos Guano. Jaké bude míti trvání nadále mítig Speleo Four Rum do budoucna opravdu netuším. Ale dnes již vím, že 5. ročník 2015 se určitě konati bude!!! Takže se již velmi těším a pevně doufám, že se tam všichni ve zdraví sejdeme u lahodného škopku bahna v doprovodu páru rumáků s srdečném obětí.   

 

Promítací program Speleo Four Rum 2014

Slavnostní zahájení a spuštění promítacího programu. Aneb několik pešlů, přednesených od srdce, samotným presidentem festivalu Four Rum. A hlavně odhalení  Roztřapeného Bobra!!!

SOLOTVYNA  …konec solných dolů na Podkarpatské Rusi, fotografie (historické podzemí), auto : Veca Pach (Domažlice)

Expedice „BALŠOJ KURDAK“ Kyrgyzstán 2013… veselé ale zároveň brutálně napínavé vyprávění o tom jak parta speleo-Zewláků zdolala hory Kyrgyzstánu, vše doplněné foto-dokumentací a vystoupení dvou slavných cestovatelů Karlose a Skipiho (Zewel Team)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

ODMINOVÁNÍ  ŘEKY  SÁVY … práce policejních potápěčů  (Bosna)…jedinečná projekce s vyprávěním člena teamu této mise… autor : Jirka Šejba (Potápěčský klub Nautilus)

PFO …osobní cesta, poznání a uzávěru k patentní foramen ovale… přednáška…autor : Jirka Šejba (Potápěčský klub Nautilus)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

Expedice ALTINBESIK 2013 (Turecko) …"Češi se vrací po 16 letech na místo činu, začíná nová éra výzkumů?"…aneb „bejt línej jak Turek"… fotografie,video a vyprávění účastníků expedice. Auto : Helenka a Gabo (Speleo potápěči Kladno)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

Expedice „MAŇANA SPELEOS TOVAR“ Caves Istria 2013 (Chorvatsko)… video o drsné speleo expedici, našláplé pro tvrdnutí jater a obohacené o rozmnožování drůbeže. POZOR UPOZORNĚNÍ! Není vhodné pro děti a těhotné ženy!!! (Speleoskupina GUÁNO)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků + tvorba SPOLEČNÉ FOTOGRAFIE všech člrnů setkání Four Rum 2014

DŮLNÍ KŮŇ v Chrustenické šachtě … Krátký film navrhuje řešení problematické dostupnosti živých koní v expozicích hornických skanzenů. Součástí projekce je foto-dokumentace koně v podzemí. Autor : Mila Korba ( Popovický montanistický superklub)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

S DĚRAVÝMI KAPSAMI A KALHOTAMI …aneb za pralesničkymi a mravenečníky v období dešťů … Kostarika 2014 …autor : přírodovědec, dobrodruh, novopečený otec Přemek Tájek

17:20 – 17:40 Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

ROSIA MONTANA … sedm let expedic v podzemí  (Rumunsko),  KDE... se zlato těžilo v dobách kdy Cézar randil s Kleopatrou. KDE... se tisíce let staré štoly se počítají na kilometry. KDE... dobývky mají čtvrt kilometru.KDE... vám přidělí osobního špicla třeba na týden. KDE...je  jeden z největších rudných dolů v historii Evropy. Autor : Ivan Rous (Speleo klub Liberec)

Komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

PRVNÍ CENOT… video mine diving  (Kutná Hora) , autor : Tomáš Kurfist (Potápěčský klub Medůza)

CROTTENDORF…video mine diving (Německo), autor : Tomáš Kurfist  (Potápěčský klub Medůza)

Komerční přestávka pro doplnění  piváků a rumáků

KD NOVINKY Z PRAŽSKÉHO PODZEMÍ … Unikátní fotografie z historického a technického podzemí , autor : Martin Přibil (Krasová Deprese)

Poslední komerční přestávka pro doplnění piváků a rumáků

Slavnostní vyhlášení  a předání ROZTŘAPENÉHO BOBRA za nejlepší projekt promítaný na Four Rum 2014 (hlasování mají v rukou všichni účastníci setkání a pouze na nich je kdo letos vyhraje Roztřapeného Bobra)

 

 

 

 

    Zdař Bůh

    Ivan „dědek“

Průměr: 1 (hlasujících: 1)
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.