Jeskyně Zvučná propast „…tajemství agonie fakírů…“

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: FRANCKÝ kras

Cosi něco v hlouby podvědomí volalo, magicky přitahovalo, a lákalo. Doma člověk přešlapoval na světle už celý týden. Ten zvučný hlahol, jekot a nářek se nesl směrem od Franckého Švajcu. Jářku hle, zaručeně to vím, od kultovní jeskyně Zvučná propast lákavý hlas zněl! A konečně je tu vytoužený víkend. Toť úleva, speleoabsťák bude zažehnán! SMS jsem rozeslal a lana nachystal. Jedeme!! Hurá!!!

Počasí nám přálo již od brzkého rána. Slunce ohřívalo zem, která je v jarním hávu nastrojená v plné kráse. Veselá čtyřka Guános ve složení : Já dědek, Blekoš, Ajfel a Igor, se řítí s kusem gothaje v hubě, vstříc k „našemu" krasu.

Nevím čím to je, zda smůla či dezorientace. Ale pokaždé se stane, že jeskyni musíme opět hledat. Přesvědčen jsem na tuty, že se vstup do jeskyně přemístil jinam. Jest též možné, že jsem již starý muž a mám paměti jako šafránu.. Konečně cíl, ta správná skalní stěna, ty správné klíče od království fakírů, hbitá ruka zámek hledá, kotva lano a huráááá dolůůů šachtou 30m i bez pastilek do krku. Jooo pašáci !

Pod šachtou se skrývá Velký dóm. Zde člověk nevydá žádné námahy, až na dvě úzké plazivky v severní části. To pravé pro Blekoše a Igora! I přes chudost krasové výzdoby jsem Velký dóm zvěčnil pár fotkami. Krásu je zde nutno vnímat jináč. Tvary polorozbořeného jeskynního chrámu, světlo dopadající na masiv, tvořící bizardní stíny a magické patvary.

Ne nadarmo se jeskyni říká fakírská. Další pasáže vyžadují z 90 % pohyb vleže, kde každý úkon bolí a tělo je obdařováno slušnými podlitinami. Transport fototechniky a samotné focení je doslova očistec. Začátek tajemství agónie mohl zvesela začít. Celé tyto rozsáhlé prostory mají výšku stropu pouhých 30-80 cm a padají pod úhlem 30°až 40°, stále hlouběji. Krásné galerie, samo sebou leží vzadu. Cesta k nim je náročná a bolestivá, ale omamující krása stojí za to. Tak by si přál člověk narovnat se a uvolnit křeče v těle. Bohužel si jeskyně bere daň. V nejzazší jižní spodní pasáži byl nalezen malý a úzký prostor k protečení. Za ním nalezena byla nová krásná galerie, kde se strop zřítil a zatarasil širokou cestu.  Plazení mezi ostrými kameny, otlaky, občas malé sintrové jezírko radláky plní a skvěle osvěží. Snad jenom Blekoš nebyl moc nadšený, pro fotku v jednom jezírku déle ležet musel.

Konečně je tu odpočinková kóta! Radost se dostavila. Místo je to velebné a člověk se může posadit na prdel. Zde je vhodné učit netouše kouřit cíga, nechť si zvykaj, doba zlá je čeká. A plíseň z čumáků je ta tam. Takže OK.

Opět zalehnout a plazit se vřed k východní puklině. Zde sklon padá pod 60°a po několika metrech následuje osmimetrová vertikála. Pak se opět prostor otevře a člověk se může vzpřímit. Úleva pro údy je skvělá a radost stoupá. Dále trocha špásu, sintrová skluzavka pod úhlem 45° je tu. Krok vpřed a dva zpět či po pérdeli sjezd opět na start. Sranda nevídaná. Konečně galerie s mohutným stalagnátem, dominanta jeskyně byla zde. Pochopitelně jsem rozdělal foto-fidlátka a snímal krásu podzemní poctivě do aparátu za asistence kamarádů. Mezi tím se statný Blekoš zavrtal do plazící pukliny „Mrzák" a dosáhnul rekordu. Pohyb zaseknut byl, až tehdy, kdy již nepomáhal výdech ba ani nádech. Zvučný nářek a sténání rozléhal se jeskyní. Stav zašprcnutí...Ale hlavní je, že to valí dále. Bez odstřelu nemožné pokračovat.

Na zpáteční cestě ve Velkém dómu pod šachtou, při čekání než se lano uvolní, padaly hovězí nápady. Ve stropu byl vidět otvor a opět statný „orangutan" Blekoš byl vyslán k dobrovolnému průzkumu vzhůru - šel...  Našel malou stropní galerii 1,5 na 3,5 m. Úspěch!! 3x hurá!!!

Závěr: I přes bolest, nářek, sprosté pešle a pohmožděné údy byla vzácná pouť jeskyní Zvučná propast nádherná a stála za to. Její celková krása jest balzámem na duši jeskyňáře a pro oko fotografa fantasie. Děkujeme!!!

Opět musím důrazně apelovat:  Zachraňte BOBRY „ tam dole"!!! Proboha jak by vypadal svět bez BOBRŮ ???

  Zdař Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 5 (47 votes)

Obrázky

Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise
Klingloch - Zvučná - 2.mise

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Krásné fotky a veselé

Obrázek uživatele Pavel Hladík

Krásné fotky a veselé čtení :-) ! Jeskyně muse být nádherná. Trochu Vám závidím :-) krásné jeskyně, akčnost skupiny :-) a ten volný čas.

S pozdravem Pavel  (ze Severu)

Ahoj. Jak jsem viděl

Obrázek uživatele Švejkovský J.

Ahoj. Jak jsem viděl foto-TOP na PhotoS.Hned jsem přeladil :-) . Ivane máš opravdu krásné snímky! Klobouk dolů. Naprostý respekt před tvými fotkami. Obdivuji kam zalezeš pro snímek !

Koukej dát na Server ňákou pěknou fotku !!! :-) top,top,top :-)

Ahoj Jarda Švejkovský (photoS)

 


!!!! Paráda :-) pítrs DIR

Obrázek uživatele Anonym
!!!! Paráda :-) pítrs DIR

Dědku, kde je Skipi ??? 

Obrázek uživatele Anonym
Dědku, kde je Skipi ???  ... ist Death ??? :-)

Ne mrtev není...

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Ne mrtev není... snad...moc práce asi... možná má domácí vězení...  :-)

dědek

Možná málo alkoholu?Snad

Obrázek uživatele Hadař
Možná málo alkoholu?Snad by mu mohli kamarádi vypomoct :-)

Myslím, že tady už ani

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Myslím, že tady už ani chlast nepomůže :-)  . Zde budou jiné mag. záhady či nástroje (ženská a mag. bobr) :-) ... Ale ono to bude zase dobrý :-)

Maj sa fajne Syčáku !!!

Zdař Bůh

dědek

Vážení přátelé, v

Obrázek uživatele Ing. Klokan Skipi

Vážení přátelé, v poslední době jsem velmi vytížený různými rekonstrukcemi klokaních obydlí a pracovními povinnostmi, takže  jsem trošku marnej.. Svůj výkon soustředím na červnovou expedici, kde se zcela jistě předvedu v plné parádě zbaven všech současných obtíží a v plné síle.. Současně zde jako předseda odborové organizace speleoskupiny GUANO vyhlašuji měsíc červen jako měsíc boje proti otrokářským kapitalistickým fotografům a jako měsíc boje za svobodu všech osvětlovačů a světlonosičů.. pokud naši trýznitelé nepřistoupí na naše podmínky bude stávka, všichni stávkokazové budou tvrdě potrestáni dle stanov odborů-důtky, na expedicích nulový přísun alkoholu, žádná strava, posluhování předsedovi, kupování dárků a cigaret všem zbylým odborářům..

Naše požadavky:

- 6x denně teplá strava (jídelníček schvaluje komise)

- neomezený přísun lihovin a piva v kteroukoliv denní i noční hodinu

- maximální zatížení osvětlovače-světlonosiče 4 kg( 6 piv+ rezerva na svačinu)

- zajištění šaten a umýváren u každého vstupu do jeskyně

- mažoretky u vstupu do jeskyní

- tanečnice do hmotnosti 65 kg v kempu dostupné v kteroukoliv denní i noční hodinu

- plnou péči v kempu(sauna, výřivka)

- každý den od otrokářů minimálně 8x poděkovat za odvednou práci(rozvrženo během dne)

- omezení veškerých činností vyžadujících zvýšenou námahu na minimum

- technické zajištění(kladkostroje, vrátky atd.) pro vstup a výstup z/do jeskyně

- v případě pohybu ve stísněných prostorách zajištění pomocného personálu pro prostrčení/protažení osvětlovače-nosiče(viz. bod o omezení namáhavých činností)

-plné zajištění servisu věcných a osobních prostředků včetně každodenní údržby

- v ubytovacím zařízení pracovní teplotu 20-25 st.C

-maximální výkyvy teplot během expedic v rozmezí 20-25 st.C a to včetně jeskyní

-zajištění počasí dle přání odborů(schvaluje komise týden před odjezdem na expedici)

- další požadavky dle aktuální nálady a stavu odborářů

Samozřejmě necháváme prostor pro jednání s otrokáři, naše ústupky budou ovšem minimální..

Jako náčelník a vrchní

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Jako náčelník a vrchní otrokář slibuji, že monarchie bude stále a násilí na otrokách se opět přiostří. Sir Mrtvák vyrobil nové olověné zdroje (40 kg.). Je pravdou, že byly určeny pod vodu, ale pacholkovi Skipimu (zakladatel odborů) to zvýší osobní kondici a přijde na jiné myšlenky. Jsem ochoten dodat francovku na večerní mazání. Ale né že ji budete konzumovat vnitřně!! Jako posledně!! ...čouňasové..!!

Body stanovené, obšlehlé od slavné Koty 10, odborářem Skipim se z 92% zamítají. Žádné rozmazlování jako u ČSS nebude! Pouze Go-go tanečnice se povolují. Dále jsem letos odstoupil od tělesných trestů karabáčem. Velký krok vpřed... a nachystal pouze gumovou hadici.

Jakákoli vzpoura bude drsně potlačena a buřiči budou přikurtováni na sřechu vedle rakve a celou cestu budou držet smradlavé holínky. Samozřejmě, tak oblíbené noční alko-bojovky se pro ně též zamítají a budou odkázáni pít sprostou-suchou vodu!

Letos se bude hodně experimentovat s pirotechnikou, zápalnými směsi a pod. Upozorňuji otroky na funkci odpalovačů, ať si zabalí dosti chladících gelů a mastí. S těchto udělátek jsou móc pěkné popáleniny.  :-)

Zdař Bůh

 Váš milující dědek

 

 

potřeboval bych taky

Obrázek uživatele dr.skála

potřeboval bych taky nějaký otroky takže se můžete hlásit u mě . dr. Skála 

 

ty už jsi měl v Javorince.

Obrázek uživatele Anonym
ty už jsi měl v Javorince. (pořád stejně remcáš, nic nepomáhá )příště jsi na řadě ty!!! až ponesem kameru a světla. víš, co? , víš kdo?

Sežeň si svoje otroky já

Obrázek uživatele dr.skála
Sežeň si svoje otroky já nic nenosím stáčí  když musím tahat sám sebe

Igore, ty otroky

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Igore, ty otroky nepotřebuješ :-)  . Ale jestli o ně opravdu moc stojíš, tak si počkej na příští ročník speleo Four Rum 2012. Nechám uskutečnit trh s živým masem. Zde si můžeš zakoupit parádní šerpy s dobrýma zubama a svaly jako skála.  Jako Novinka budou prodávány i divé ženy na dlouhé expedice a pobavení do bivaku. Kuchařské kurzy v ceně jednoho kusu divé ženy či divého muže (dle vkusu každého jeskynního otrokáře). Cena je zatím kolem jeden a půl krávy za kus. Ničeho se neboj, u Nás na západě je to už legální! :-) a do Brna to převezeš na papírech jako auto ze zahraničí  :-)

Zdař Bůh

dědek

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.