Jeskyně Dutých hlav - alias Hůůů

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: FRANCKÝ kras

Ano! A byl tu ten den D. !! Ten správný den !!! Ten den, kdy nás doma neudrží ani dobré pokrmy našich žen !!!! Ano, ten den, kdy si parta Guános zase řekla „ Jo a valíme!"..."a kam?" ..No přeci na legendu „Extrem-Ponorhöhle" jeskyni Dutá Hlava skr. Hůůů. Toho rána byla opravdu doslova kosa, teploměr ukazoval -9°C, z černých oblak padal hustě sníh a to nejen u nás v ČR, ale i v naší zamilované krasové oblasti Altmühltal.

Hmmm..Jednohlasně byli zamítnuty nejspodnější zatopená patra jeskyně a tak neopreny zůstaly doma. Chyba..!

Inu, vše zlé je k něčemu dobré! Díky mrazu bylo vodní koryto od nedalekého rybníka bez vody. Takže cesta dolů byla takřka suchá-žádný malý vodopády-žádný mokrý roláky. Po osazení plakety hurá dolů. Velmi úzká puklina nás donutila sundat postroje a prodírat se suchým říčním korytem a následně meandrem. Přes několik menších dómů, pár menších vertikál a slabých tukoměrů, byl dosažen centrální Hlinitý dóm. Z Hlinitého dómu vede několik úzkých bahnitých cest. Jedna z nich vede do menší galerie sintrovou plazivou. Nástup nic pro „Mechury", jinak velmi pěkné. Hlavní chod jeskyní vede 8metrovou horizontální chodbou, přecházející do meandru a vertikály 16 m. Na konci meandru jest kotvení (dvě plakety nad sebou-klas.řešení Cikán). Na začátku slanění puklinou-šachtou, je velmi nepříjemně úzká pasáž, obzvlášť pak při výstupu. Takže, Stopa na vocas a protéct. Celá šachta je bohatě vyzdobená sintrovými náteky a krasovou výzdobou až na dno. Dole je nástup na bahnito-plazící chodbu, částečně zatopenou,  zvanou „Hnusák", která vede přes jeden středně velký sintrový dóm na aktiv k legendární „Krysí chodbě".

Krysí chodba má výšku stropu od 0,7 do 1,3 m. a je povětšinou do půlky zatopená. Stav vody v kanále záleží na povětrnostních podmínkách a ročnímu období. Zdolání „Krysího kanálu" vyžaduje notnou dávku odvahy a nebo naprosto dutou hlavu, či kombinaci obojího... Já a Skipi jsme se rozhodli, nemajíc neopreny zdolat nástupního „Hnusáka". V poloze ležím-plazím, jsme se prodírali nepříjemně úzkou a silně bahnitou chodbičkou. Cestu nám zpestřovaly kosti a rozkládající se mrtvá zvířátka-všeho druhu. Po cca. 15 m se nám úsměvy narovnali ba trochu pokřivili. Náhle se z bahnité chodby stala vodní s 15 cm studeného vodního sloupce. Skipi zavelil ústup. Bohužel se zde nedalo otočit a tak jsem museli postoupit o kousek dál a jako hadí muži provést cirkus-obrat. Další postup bez neoprenu jest nemožný.

Naši speleo kamarádi z Norinberku, zde mají postupový rekord v „Krysím kanálu" 75 m. Na cestě jsou zatím dva krátké sifóny, které jsou od nich již vyvázané. Další spolupráce v průzkumu na této jeskyni bude pokračovat příští rok v letním období.

A tak nezbývá než popřát jeskyni „Dutá Hlava" třikrát ZDAR !!! a odvážným průzkumníkům za druhým sifónem pevné nervy a hodně štěstí v této nádherné pouti.

 

Zdař Bůh

Ivan  K.

Průměr: 5 (35 votes)
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.