Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“

Autor: Ivan Kletečka
Rubrika: Expedice

Letošní výprava do Švábské Jury na vodní jeskyni Falkensteiner, byla přesunuta z technických důvodů na léto. Tak trochu nezvyklé... Vždy se jezdilo z jara, kdy je vody v jeskyni opravdu dosti a taktéž srandy více zažito bývá.

Bohužel, nám jaksi z hůry přáno nebylo a smůla se začala lepit na paty... V prvním termínu expedice se nám na cestě porouchalo auto, kdesi u Regensburgu. Na Tondovo teréňáku odešly střiky a bylo vymalováno. Pokračovat dál bylo nemožné. Pak nastaly personální problémy a jiné neplechy.

Inu, další týdny jsme doma truchlili, ale touha byla mnohem silnější a tak se zorganizovala nová výprava. I na té nás provázely drobet trable. A to především hnus deštivé počasí. Tři dny před příjezdem byly  v celém okolí  silné, pekelně přívalové deště. V den příjezdu do základního bivaku to nebylo o nic lepší. Táborový oheň hořel tak akorát na opečení buřtů a pak opět liják. Drobné obavy byly na místě.

Ráno počasí nic-moc, ale přesto oblékáme neopreny a statečným krokem míříme k jeskyni. První pohled na ústí výtoku z jeskyně je pohoda a do jisté míry i úleva na nervy. Stav vody je velmi malý. Kaskády a vodopády jsou zcela suché. Voda z aktivu odtékala boční cestou do spodního potoka. Oproti jarním výpravám je pokles vody o 90 cm. Sice bafuňářská pohoda, ale tak trochu „nuda".

První sifon po 680 m., byl zcela otevřený s luxusní vzduchovou kapsou 10 cm. Délka díky malému stavu vody byla pouhých 8 m. Při vyšším stavu vody se délka sifonu protáhne cca o 5 m. a vše se krásně uzavře. Nutné je zde instalovat vodící lano i přes nízký stav vody. Teplota vody má celoročně 8-9°C ,při vylití čaje či kafe stoupá na 9,5 °C.

Za prvním sifonem se prostory stávají velmi zajímavými a mnohem krásnějšími. Za účelem foto-dokumentace vyloženě neodolatelné. V těchto pasážích, tedy k druhému sifonu až třetímu, je pořízeno málo foto-dokumentace. Se zkušeným teamem přátel, který se mnou tuto výpravu podnikl, šlo vše jako po másle a samotné focení nijak nezdržovalo při postupu jeskyní. Ba naopak,tempo bylo dosti „našláplé". Škoda, plavacích pasáží moc nebylo. Jindy krásné vodopády si nyní pouze klokotaly a po hlasitém vývěru  nebylo ani památky. Sintrové vany do polovic napuštěné, tudíž jeskynní láznění a rochnění velmi slabé. Srdce těšila překrásná krasová výzdoba, která má dosud panenský vzhled díky nesnadnému přístupu. Díky Bohu!!!

Mimo nezbytné foto-dokumentace, bylo hlavně pro mne důležité nalezení vhodného vyvýšeného místa cca. v polovině pro suchý bivak, který bude využit pro překladiště materiálu pro zdolání třetího sifónu a závěrečné zatopené části jeskyně. Tato výprava se předpokládá uskutečnit v zimě.

Druhý sifon je celoročně uzavřen. Jeho zdolání je možné bez potápěčské techniky, ale s notnou dávkou odvahy. Vstupní část sifonu ukloněná pod úhlem 40 °, klesá do hloubky 2,2 m, pak následuje horizontální zatopená pasáž cca.4,5m. a následné vynoření z 2 m. Sifon je trvale vystrojen 11 mm. lanem. Zde je dosti obtížné transportovat i lehký materiál.

Celková délka jeskyně zatím činní 5,2 km. Takže nádherný pochod s místy odpočinkovým plaváním. Posledních cca. 400 m., je celé zatopené, kde prostory se rapidně zmenší a je nutné použít potápěčské techniky. Dodnes tyto zatopené pasáže mají otazníky s dalším postupem. Bohužel, náročnost transportu materiálu je značně velká a vyžaduje delší čas zdolání, dostatek síly a velmi dobrý team. Snad se zadaří a možná se objeví nová cesta dál s novými prostory.

Závěr. Výprava až na drobné nezdary, které k tomu prostě patří, dopadla naprosto parádně a to vše s notnou dávkou humoru a s náladou vždy veselou. Všem členům výpravy velmi děkuji za obětavou a nelehkou práci. Děkuji, přátelé!!! Zvláštní poděkování patří Lájošovi, který celou dobu zpíval lidové písně, podotýkám i pod vodou. Jirkovi se omlouvám za loket do nosu... fakt nehoda...

Jářku byla to po čertech nádherná pouť! Oujéééé!!!

Výpravy se zúčastnili tito Speleos Guános : Ivan „dědek", Jirka „Trantumberk", Toník „Lájoš" a Tonda „St."

Zdaž Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 5 (31 votes)

Obrázky

Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“
Falkensteiner Höhle „Smůla, pech a trable ať nám políbí prdel“

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Už jsem myslela, že je po

Obrázek uživatele Anonym

Už jsem myslela, že je po Vás :-) . Fotky jsou krásné, ale sifonem bych tam nešla ani za nic!

Hodně štěstí

Ahoj

Hanka

řekl bych že jé to tam

Obrázek uživatele dr.skála
řekl bych že jé to tam klasické počasí když jsem tam byl  tak to bylo stejné ale jinak fotky dobrý . jo a hlavně chraňte bobry.

Záár! Děkuji!!! Vše

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Záár!

Děkuji!!! Vše je OK. Stále jsme někde v čoudu. Bohužel není čas sednout ke kompu, nebo je to moje lenost... asi to :-) .

Igore spolu jsme tam byli, také za sucha s letníma bouřkama. Inu léto je v pohodě a té vody tam teče tak akorát na pohodu. I přes deště ta voda si parádně najde vedlejší cestu a nijak neohrožuje. Prostě ty kopce to zmáknou. Drobet sranda to je z jara :-) Nebo i v létě v zadních pasážích (za 2.s.). Tam strop není tak velký a každé kolísání vody je tam znát :-)

Zdař Bůh

Ivan "dědek"

Ivčo,už se těším, jak

Obrázek uživatele Pepes

Ivčo,už se těším, jak tam budu v tom nářezu dělat "dobrovolného" šerpu a rvát tam těžké lahve na potápění :-) . Již nyní z toho mám noční můry :-) . Ale ty wole! jdu to TOHO!!! to je jasný! Moc fajnové fotečky..jako vždy!

Zdař Bůh Pípa

Zdar buh !! Ivanku az tam

Obrázek uživatele Lájošek
Zdar buh !! Ivanku az tam budete tahat veci na potapeni tak bohuzel nemuzu pac jsem pryc!! I kdyz nevim kdy to bude ale jsem pryc :-D

Cožeéé? :-) Cave Got?

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Cožeéé? :-) Cave Got? :-) že by nejel?? Lájošu ty půjdeš všem příkladem s materiálem na zádech min.50 kg. :-)  ... a to s úsměven na líci s hlaholem lahodných popěvků :-)  :-) :-) ..přeci nemůžeme chtít pomoc od jiných krajů, kde se vody bojí :-)  :-)  :-) phe he he he . Tak že Ou jééé a tradááá !!!!

Jo a hlavně zachrante BOBRY!!!!!!  :-)

Zdař

dědek

Ten náš Jiřík je ,ale

Obrázek uživatele Anonym

Ten náš Jiřík je ,ale opravdu pěkný model :-) . Jak to, že se culí na každé fotografii? Rumíček? Ale slušímu to! :-) Ivane jsou to moc pěkné fotečky. :-)Klobouk dolů!

H.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.