Expedice Speleo Eis Rum LP 2012

Autor: I. Kletečka
Rubrika: Expedice

Kdysi dávno jsem měl tu čest, spatřit poprvé fotografie jeskyně SMK, od mého speleo přítele a vynikajícího jeskynního fotografa Adrease Schober, Švábská Jura. Ledové království a krása mne naprosto učarovala a kdesi v hlavě jsem si to uložil mezi unikátní projekty. Letošní rok se stal tím pravým - zrealizovat expedici do SMK a otestovat, zda se starý ledovec dobře hodí jako chladítko do alkoholických nápojů.

Přípravy na expedici byly značně náročné. Především, oficiální povolení k vstupu zabralo dosti úsilí. Díky přátelům z klubu HHVL, jsem dostal vysněné povolení, podrobné mapy, GPS souřadnice a další cenné a velmi důležité informace.

Jeskyně SMK se nachází v Rakousku, kdesi na území Totes Gebirge. Její délka má úctyhodných 68 km., dle nejnovějších informací. Stále platí, že se jedná o čtvrtou největší jeskyni v Rakousku. Z politických důvodů a čestného slibu nemohu blíže popsat přesnou polohu a detailní informace zde na webu. Děkuji za pochopení.

Cesta do Rakous, byla pohodová. Do auta nepršelo, zato v  bivaku č.1, to začalo být drobet nepříjemné. Vytrvalý déšť promáčel během chvíle vše. Po teamové poradě, jsme rozhodli, že první noc strávíme v horské boudě. Teplé jídlo a veselé bahno je prostě fajn.

Ráno vyrážíme do horského terénu a na zádech si táhneme každý cca. 40 kg. Vydatné deštivé počasí nám vesele kropilo roláky a jiné tělní orgány. GPS nám hlásila od bivaku č.1 k jeskyni 3 km a to vzdušnou čarou. Trek nelehkým, místy brutálním terénem, dal do nohou 8 km. Těžké chvíle nastaly, když jsme byli od jeskyně posledních 48 m. Tyto poslední metry byly zároveň také výškové. Zde začalo hledání a velmi náročný průzkum nesnadným terénem. Naším bivakem č.2 se stala kóta „pěti jeskyní" a zde jsme ponechali větší část materiálu. Jediná cesta vedla několika vertikálami a římsami zarostlými hustou klečí. Snad ještě větší maso bylo tyto pasáže slézat. Po několika hodinách konečně úspěch! Hurá! Totálně promočení, značně unavení, ale šťastní stojíme před vstupem do jeskyně. Bohužel, čas byl proti nám. Bylo 17 :00 hod když jsme našli ten správný vstup. Jasné bylo, že návrat do bivaku č. 1 musí být zahájen za světla a i tak bude značně náročný.

Proběhla porada a usoudili jsme, že bivak č.2 bez spacáku nebude moc rozumný. Návrat domů, bez návštěvy jeskyně a průzkumu starého ledovce, by bylo totální selhání celé výpravy.  A tak jsme se rozhodli, že ponecháme všechen materiál v bivaku č.2 a nalehko sestoupíme do bivaku č.1. Čas sestupu opravdu svižnou chůzí trval něco přes dvě hodiny, nepočítaje malé odpočinkové pauzy. Při sestupu nás opět trápil vydatný déšť a tak promočeni na kost, jsme v bivaku č.1 měli náladu tak na jedno bahno, kafe a spacák.

Ranní budíček ve 4:00 hod nebyl vůbec příjemný. Déšť vytrvale bubnoval do stanů a rozhodně se nechtělo z teplých spacáků ven. Nicméně, rychlá nutná káva, zabalení stanů a rychle zpět do skal zahalených do husté mlhy. Sebou jsme vzali pouze zásoby vody a jídla. V bivaku č.2 (u pěti jeskyní), kde na nás čekal náš ukrytý materiál, jsme dali rychlý bufet a pak hurá do strmého stoupání s kombinací vertikál a ostrého vápence.

Majestátní vstup Elefant do North Eis Systém, je v podobě ukloněného sněhového svahu pod úhlem 50°. Pro jištění je nutné na sestup instalovat lano 50 m. Na cestě dolů je několik zrádných trhlin a vykapaných děr, které mají až 10 m. hloubky. Zahučet do nich, by bylo krajně nemilé. Mačky jsou zapotřebí pro celou severní část jeskyně, od začátku až do konce. Taktéž ledové zbraně jsou zapotřebí, hlavě pro prvolezce, který strojí vertikály na horu v ledu. Již po sestupu se sníh mění v ledové království a to všude, kam oko dohlédne. Obří ledový dóm se pyšní několika ledopády a obřími ledovými sloupy (Eis stalagmity), které dosahují v letním období až 20 m. Ovšem z jara, kdy zde vládne ještě paní zima se sloupy tyčí až do stropu (cca 40 m.) a tvoří mohutné Eis stalagnáty. Inu, překrásný pohled!! To mně věřte!! Stěny jsou zdobené obřími ledopády, které vycházejí z chodeb, tedy cesty do dalšího systému SMK. Nutné je zde použít závrtné kotvení do ledu, velmi dobře ovládat techniku a práci s mačkami a ledovými zbraněmi. Připravit se na to, že některé pasáže přecházejí do mixů. V severovýchodní části dómu se nachází sestup vertikálou v ledu (-11 m.) do ledových chodeb, kde je unikátní pohled na vrstvy ledovce a jeho stáří. V zadních pasáží Eis Tunel jsou ledové peřeje stoupající do dalších hal. Lezení v těchto pasážích vyžaduje několik lan, dostatek ledových kotev a pekelné soustředění prvolezce s patřičnými znalostmi. Inu, krása do posledního detailu!!! Lezení v ledu je prostě nádhera nepopsatelná! Ou jéééé!!!

Po osmi hodinách strávených v ledovém království jsme započali návrat. Počasí se na povrchu zatím docela umoudřilo a tak sestup přes bivak č.2 do základního byl v suchu. Váha na zádech zůstala, ale s pocitem blaha a spokojenosti z jeskyně to tolik nebolelo. Cestou se protrhala i mlha a tak bylo možné vychutnat si pohledy na majestátní hory a horská jezera.

Závěr. Celou výpravu až na pár detailů, které nebudu rozebírat, hodnotím velmi kladně.Celkový zážitek z jeskyně, ta okouzlující nádhera ledového království se opravdu nedá popsat slovy. Příští rok, ale tentokrát z jara, musí být opět podniknuta další výprava. Jeskyně má několik vstupů do celého systému. A tak je možné, že zvolíme jiný vstup a další kilometry pokoříme.

Velmi děkuji speleopřátelům z Švábské Jury, konkrétně Wernerovi a Andreasovi. Taktéž poděkování patří celému teamu, který se zúčastnil výpravy za skvělou spolupráci a nelehké úkoly.

 

 

 

Výpravy Speleo Eis Rum 2012 se zúčastnili : Ivan „dědek", Tonda „Lájoš", Tomáš „Brutusák alias Želvák" a Venca „Jižanskej Pandrhola"

Zdař Bůh

Ivan „dědek"

Průměr: 4.9 (49 votes)

Obrázky

Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012
Expedice Speleo Eis Rum LP 2012

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Tak tohle je BOMBA!!!

Obrázek uživatele Štěrk

Tak tohle je BOMBA!!! Úžasné snímky!!Normálě Vám závidím. Ta fotka s tím ledovcem je naprosto senzační. Ivo tam musím také!!Klidně ponesu i 100 kg. na zádech :-)

 Štěrkoš

Já jsem tam hrozně

Obrázek uživatele brutusa-zelvak
Já jsem tam hrozně malinkej...kouzla a čáry to jsou.

Zelvaku nas Hobite ale ty ji

Obrázek uživatele Ivan ..dedek..
Zelvaku nas Hobite ale ty ji preci malej.Tvejch 152 cm.jsem upravil na 171 aby se ti holky nesmaly.Hele vic to zvetsit fakt neslo #he he he hi hi#.Ono v te vode pri potapeni to tak nejde videt...Takze bud rad ze jsem te drobet natahl :-) v PC. Zdar Buh dedek

No, obcas je to slozite

Obrázek uživatele spachal
No, obcas je to slozite rozhodovani, ale zivot je o prioritach, toz to proste letos nevyslo. Ale az bude poradnej led, tak na jare tam jedeme na 110%!! :]

Velmi pěkné prostory!!!A

Obrázek uživatele Diving C-GP

Velmi pěkné prostory!!!A fotky jsou opravdu moc fajnové !Pánové smekám.

Pavel

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.