Jeskyně Čertova studna (Cave Diving-explorace č.1)

Autor: Ivan Kletečka

Minulý rok při toulkách Franckým krasem křížen krážem, jsem čirou náhodou našel malý vstup ve skalním masívu v dobře maskované puklině. Nic neobvyklého. Takových podobných vstupů je v krasu Franckém opravdu mnoho a většinou se jedná o malé jeskyně (tzv. blbodíry). Tato byla ovšem jiná! Po sestupu malou vertikálou do malého dómu, jsme našli vodu v podobě malého jezírka. Ihned se objevily otazníky, nadšení a radost. Tenkrát jsem pouze zapsal souřadnice vstupu a ponor odložil z důvodů nemajíc sebou potřebné vybavení.

 

Popis jeskyně, mého parťáka sira Mrtváka, samozřejmě velmi nadchl a tudíž nebylo nutné jej dvakrát přemlouvat na výpravu. Můj předpoklad byl, že se bude jednat o menší zatopené prostory. Tudíž jsme doma zanechali dvojčata i sucháče. S tím suchým oblekem to zrovna rozumné nebylo…. Na prvotní průzkumný ponor jsme zvolili výstroj 2x7l a S80 na potápěče. Samozřejmě jsme sebou táhli další záložní lahve. Zásoby vzduchu není nikdy dost a voda se stále blbě dýchá. Místo suchých obleků mokré.. „no ty vole“… 5 mm. (já bez mozek) a 7 mm.(sir Mrtvák-půl mozek), do vody, která měla 6°C, nebyla moc dobrá volba. Po té co mazánek sir Mrtvák von Prašivka zalezl do vody, byl jsem obdařen několika sprostými pešly (není vhodné blíže popisovat). Jářku dalo se to vydržet, ale žiletky to byly.

 

Ale jeskyně Čertova studna má i kladné plusy! A to vzdálenost nástupu od auta k jeskyni. Parádních 20 m!!! Ou jééé!!! Samotný transport všech cajků a nezbytného vybavení, byla naprostá pohodička. Projížděli auta a řidiči vyjeveně koukali na dva pošuky co tahají flašky a ploutve do lesní stráně. Vstupní malá vertikála -5 m se dá bez problémů slézt bez lana přímo na malou „pláž“ v těsné blízkosti vody. Zato všechen materiál se musel spouštět po laně.

 

Při vstupu do malého jezírka docházelo k velmi rychlému zkalení vody. Z toho jsme moc nadšeni nebyli a hlavně nám bylo jasné, že první ponor bude nejdůležitější, co se týče viditelnosti. Nástup je v hloubce -1,3 m pod skalním masivem a pomalu pozvolna padá do -2,4 m hloubky. První šel Mrtvák, který vyvazoval linku. Já postupoval pomalu za ním s kamerou a dvěma těžkými světly Hell I. a II. Kamera se nám osvědčila v několika případech, kdy jsme přehlédli malý vstup, puklinu či skrytou plazivku. Co oko na poprvé přehlédne, s tím si poradí kamera (tedy někdy..).

 

Nástupní chodba (rozměry) má na začátku šířku 130 cm. a výšku stropu 80 cm., po 3,5 m se vše rozevírá opět do prostorného dómu (délka 15 m., šířka 6 m.). Dno převážně kamenité. Po 6 m se voda už tolik nekalila a byla jako křišťál (před námi). Hloubka zde dosahuje max. 4,7 m. Výška dómu (1. komora) je cca. 6 m, tedy není celá kompletně zatopená (dle stavu vody). V pravé části dómu se nachází komín, který po 3 m končí. Dále malé pukliny, pro člověka neprůlezné. V severní části 1. komory pod malým převisem 1,2 m nad dnem je další postup. V podobě širokého oka (2,4 m x 1,2 m), kterým se proplave do další komory (délka 8,5 m, šířka 3,5 m). Tato komora je až po strop zatopená. Dno je zde opět převážně kamenité. Max. hloubka 3,4 m Na první pohled to vypadá, že to zde končí. To je omyl. Severovýchodní strana na konci druhé komory je maskovaná odbočka vedoucí do třetí podlouhlé komory. Třetí komora má délku 10 m, šířku od 3 m, která se postupně sužuje  do meandru. Zde se hloubka mění na 2,1 m, kde se nachází malá vzduchová kapsa a kousek suché slepé části (šířka 90 cm). Strop zde dosahuje výšky 3,5 m a je vyzdoben malým sintropádem a záclonkami.

 

Cestou zpět již viditelnost nebyla tak křišťálová, ale stále OK. Drobet štěstí zapříčinilo na zpáteční cestě nález malé ukloněné pukliny v první komoře, kterou jsme prve přehlédli. Kamera to ovšem zaznamenala. Ukloněná puklina pod úhlem 45°, klesá do hloubky -8 m. Díky kamennému dnu je to takový malý suťák. Rozměry pukliny (výška: 65 cm místy 80 cm, šířka: 70 cm až 120 cm). Při jakémkoli pohybu v puklině se kameny dají do pohybu a opět dochází k zkalení. Dole je pouze usazený sediment, který vytvoří nulovou viditelnost. Při první sestupu dolů, byly nalezeny prostory, které se rozšiřují. Výška těchto prostor není větší jak 1 m. Během krátké chvilky se dalo ještě zahlédnout trochu terén a malá výzdoba pár stalagnátů. A pak „bííí-bouu“ …totální nulová viditelnost. Pár metrů jsem se snažil pátrat po hmatu. Díky hustému kalu nebylo možno přečíst hodnoty na počítači či kompasu. Mrtvák byl za mnou 3 m a jeho signály světlem (Lolou) jsem neviděl. Po pár minutách jsem to ukončil a dral se ven po šňůře do pukliny. Díky navijáku jsem se dostal do vstupního jezírka.

 

Dali jsme 50 min pauzu v domnění, že se voda odkalí. Bohužel nic moc se po té nezměnilo. Stále viditelnost 00-prd. I přes velmi špatnou viditelnost jsme zahájili druhý ponor. Ten byl od začátku převážně po hmatu. V suťákové puklině docházelo k sesuvu kamení a vytvářelo to nepříjemné zvuky. Když je člověk nevidí je to drobet nepříjemné. Druhý ponor trval 12 min a pak byl ukončen. I přes vodící šňůru byl návrat hard-core. Myslím že jsem se i možná připosrál. Šňůra místy zavalená kameny.. kurváá nic moc.. Věřte, že mě přestala být i místy zima! Při vyplavání na jeskyní pláž jsme si docela oddechli. Vymrzlí doslova až na kost, nás zachránilo venkovní vydatné sluníčko.

 

Závěr a celkové zhodnocení: Jeskyně Čertova studna má velký potenciál. Další postup je jasný ve spodních patrech, ale nevylučuji skrytá místa i v horních komorách. Bohužel křišťálová voda se rychle kalí a velmi pomalu odkaluje. Ponor do spodních pater je nutný sólový. Druhý potápěč musí čekat v první komoře. Hrozí nebezpečí závalu prvního potápěče či závalu vstupu ve spodní části pukliny. Nemluvě o závalu šňůry, což se nám přihodilo.

V každém případě se sem musíme znovu vrátit a pokračovat v průzkumných ponorech dál. To je jasné!!! Z celé akce mám velmi dobrý pocit a věřím, že příště to prolomíme… tedy až nasbíráme opět odvahu. Ale i tak beru celkově výpravu za velmi úspěšnou. Doma jsme vytvořili náčrt jeskyně (zadali rozměry, hloubky a poznatky), vyprali trence (posrávačky) a pak zkapalnili pár mincí v krčme za bahno a rumáky.

Moc se bohužel nefotilo. Inu páč na to nebylo moc času a ke všem čertům, mám pouze jedny ruce. Tvořila se hlavně video-dokumentace. Dokumentační video z jeskyně Čertova studna, bude mít svou premiéru na věhlasném setkání Speleoskupiny Guáno a speleo přátel Guána ….Four Rum 2012 .

 

Výpravy na jeskyni Čertova studna se zúčastnili potápěči Speleos Guáno :

 Ivan „dědek“ (bez-mozek) a Roman sir „Mrtvákvon Prašivka (půl-mozek)

 

Zdař Bůh

 

Ivan „Dědek“

 

 

Průměr: 5 (45 votes)

Obrázky

Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna
Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Drsné!!! Ale při

Obrázek uživatele Anonym

Drsné!!! Ale při provozování tohoto "sportu" asi normální. Fotografie jsou pěkné. Jen škoda, že není foto ze zatopených částí. To video bude asi hodně zajímavé. Rád přijedu na speleo setkání 4 Rumy. Ivo, už si mne piš na seznam do první řady!

PS.Bez-mozek a půl-mozek ...to sedí!!! :-)  howaada :-)

Zdeny

Hoooj Souhlas ve všech

Obrázek uživatele štěrkoš

Hoooj

Souhlas ve všech bodech v předchozím komentáři.  Ale zároveň velký obdiv! Jde vidět, že existují ještě potápky, které se nechodí pouze kochat do komerčních sraček a pak se pyšní na netu jací to jsou bouráci-nafintěný. Držím palce při dalších ponorech!!! Dávejte na sebe bacha-bez jištění je to maso.Ta kurwa s kosou nezná a nedělá rozdíly :-) .Přeji spousty úspěšných ponorů do útrob země.

štěrkoš DIR

 

 

 

Kléťo ty krávo to je

Obrázek uživatele putas

Kléťo ty krávo to je maso!!!! normálně mě mrazí jak to čtu. Moc se těším na video. Fotky jako vždy moc pěkné! Přeji hodně štěstí a uspechů na dalších výpravách.

čabas putas

Hell..ooo  :-) Děkuji!

Obrázek uživatele ivan.KLE.

Hell..ooo  :-) Děkuji! Doufám, že si na slavném mezinárodním speleo sabatu Speleos Guána 4 Rumy 2012 přijdete na své :-) (letos jiné místo konání -Jesenice- včas upřesním pro pozvané). Pokusím se nezklamat.  :-)

Spousta lotrovin, výprav pod zem, fotek a vide-dokumentů se sem bohužel nikdy nedostane z duvodů různých a taky PROTO! Za pochopení děkuji :-).... od toho je právě veleslavné setkání "Speleo Guáno Four Rum"  :-) Ou jééééé

PS : Zachraňte hlavně BOBRY!!!! :-)

Zdař Bůh

dědek

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.