Vratíkovský a Němčický kras (7.–8.5.2016)

Autor: Šlimec
Rubrika: Aktuality
závrt v Němčickém krasu (foto Šlimec)

V sobotu jsem dojel do krasu až odpoledne a tak krom menší výpomoci Tarťákům se nic zvláštního neudálo. Sobotní odpoledne a večer doběhlo v poklidu a tak jsem ráno po sbalení vyrazil směrem k Boskovicím do Vratíkovského krasu. Tenhle ostrůvek Devonských vápenců mě lákal už nějaký ten rok, ale až teď jsem se k jeho návštěvě dokopal. Vyrážím poslepu, kde tuším základnu místní ZO.

Hned při příchodu mě upoutal vedle ohniště zející otvor, jehož rozměry mě ohromily. Vzhledem k malé rozloze krasu jsem čekal podstatně menší rozměry portálů, ale ten do jeskyně Čtyřka vypadá impozantně a zvlášť při pohledu zespod. Po zevrubné prohlídce vstupního portálu jdu vyšlapanou pěšinou, která mě dovedla až na vrchol krasového kužele, ze kterého jsou hezké výhledy na Boskovickou přehradu. Odtud scházím do údolí, po cestě narážím na další jeskyní otvory a myšlenky mi burcuje představa, co se tady ještě ukrývá za poklady. Po návštěvě vyvěračky U jedle náležitě pokochán místními krásami směřuji zpět k autu. Po cestě se ještě stavuji v Boskovicích na místní zřícenině a u rodného domu Karla Absolona.

jeskyně Čtyřka ve Vratíkovském krasu (foto Šlimec)

Další zastávka v Němčicích mě poněkud zklamala. Z důvodu využití místní jeskyně coby vodního zdroje nad ní stojí provozní budka a další stopy po krasu jsou velmi nezřetelné. Po cestě zpět jsem si zklamání z Němčic vykompenzoval návštěvou údolí Říčky, kde jsem zkouknul Valochův komín a pár dalších jeskyní mezi Kamenným žlíbkem a Ochozskou jeskyní.

-
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.