Křížovy jeskyně

Dagmarácko-myotisácká pracovka na našich lokalitách (7.–9. 4.2017)

Byl to takový ten víkend, kdy moc lidí do krasu nedojede a aby se něco udělalo, je lepší spojit síly. Nebo spíš aby na každé základně neseděl jeden jeskyňář, když si ten víkend v krasu můžeme užít spolu. V pátek jsme se na základně sešli v sestavě 2 Dagmaráci (Aranka a Matouš) a jeden Myotisák (Bohouš), sobotní ráno se přidal ještě náš Golémek a pustili jsme se do práce. Každý se vrhnul na "svoje dílo", tedy to co bylo především potřeba udělat.

Shrnutí roku 2016

Přichází na řadu pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém roce odehrálo. Rok 2016 byl opravdu nabitý, udělala se v jeskyních spousta práce, zorganizovala hromada zahraničních výjezdů, nespočet společně prožitých víkendů... takhle aktivní Dagmaráci nebyli už hodně dlouho. Partia je skvělá, byly objevy na Slovensku, vlastně chybí už jen objev na domácí půdě. Ale ten se současným nasazením musí taky přijít.

Montáž žebříků do Křížovek a pokračování pod Kaplí (9.–11.9.2016)

vstup do Křížových jeskyníJeště v pátek jsme s Honzou udělali menší noční akci v Dagmaře a zahájili likvidaci kamene pod Jezevčí síní, v současnosti poslední překážky v dráze těžební lanovky. To hlavní, kvůli čemu jsme sem tento víkend přijeli, se ale odehrávalo v sobotu. Dlouho jsme to plánovali, dlouho jsme to připravovali, do jeskyně se kvůli tomu nedalo chodit, výzkum na lokalitě stagnoval... ano, konečně to přišlo, zahájili jsme výměnu žebříků v Křížových jeskyních pod Kůlnou.

Dagmarácký pracovní týden (1.–10.7.2016)

Dagmarácký pracovní týdenJe krásné, že se nám tak dlouho daří držet tradici prvního červencového týdne věnovaného bádání v krasu. Letos se jednalo o již 14. ročník v řadě. A ještě lepší je, kolik lidí se na tuto akci sešlo, kolik členů i nečlenů, pravidelných pomocníků, kolegů z jiných skupin, dětí, psů... Tahle akce zkrátka táhne čím dál víc. Program nebyl úzce zaměřen na jediné pracoviště, ale dělalo se tak nějak co bylo zrovna potřeba a na co během roku doposud nebyl čas.

Shrnutí roku 2015

základna ZO 6-08 DagmarHlavním pracovištěm v jeskyni Dagmar byla Propast pod Kaplí, kde jsme pokračovali na dvou místech: upravovali jsme dno v plazivce vybíhající z propasti a dále zahlubovali současné dno propasti. Tam se nám podařilo obnažit několik volných škvír, kterými bylo vidět až 4 m kolmo dolů. Při několika akcích jsme se po rozebrání kamenů postupně zahloubili až na úroveň místa, kam bylo původně jen vidět a volných prostorů stále přibývá.

Vzpomínka, Dagmar, Křížovky a Bejčina (28.–30.8.2015)

jeskyně DagmarLetní akce jsou letos spojeny s téměř nadměrným množstvím podzemních badatelů, když se pracovní akce navíc sešla se Vzpomínkou, dojelo neskutečně mnoho lidí. Prvotní plán zaměstnat všechny práceschopné ve II. propasti jeskyně Dagmar padl hned v sobotu ráno. Při kontrole stavu zjišťujeme, že hladina neklesla, naopak o téměř 1,5 m stoupla. Pouštíme se do náhradního plánu a tím je už klasicky další zprůchodňování míst, kudy povede těžební lanovka.

Objevu opět o krok blíž (27.–29.3.2015)

Křížovy jeskyně - nový vstup a upravený chodníkSobotní činnost jsme zahájili výletem do Sloupu ke Křížovým jeskyním. Jeli jsme si na vyzvání Správy jeskyní osahat nový dekl na Křížových jeskyních. Bohužel se potvrdilo, že je dekl neúnosně těžký. Při sestupu si ho 2 jeskyňáři otevřou, ale jak ho pak za sebou zavřít? A jak se dostat ven z jeskyně? Po práci unavený jeskyňář navíc stojící na žebříku nemá šanci dekl zevnitř otevřít. Správa jeskyní slíbila, že to ještě dořeší, tak se necháme překvapit.

Dřevoakce, Křížovky a výpomoc ve Vymodlené (19.–22.12.2014)

VymodlenáPředvánoční setkání bylo zaměřeno na přípravu dřeva pro nadcházející zimu. Počasí vyšlo výborně, v sobotu bylo krásně a teplo a až k večeru, když bylo vše hotovo, dorazila hlášená studená fronta. Dorazil i Milan s Anetou se zajímavou novinkou. Byli dnes na prohlídce Sloupsko-šošůvských jeskyní a hlásí: "Víte, že máte na Křížových jeskyních novou uzávěru?" Samozřejmě nikdo nic netušíme, takže hned plánujeme nedělní výjezd do Sloupu.

Kameny nahoru! (15.–17.8.2014)

- -

jeskyně Dagmar - vstupBěhem srpna bylo na základně poměrně rušno a nejen o víkendech, jednalo se ale ve většině případů jen o rodiny a příbuzné našich členů, kteří v krásném prostředí Moravského krasu rádi tráví své dovolené. Jinak tomu bylo tento víkend, kdy se sešla parta, pro kterou je pobyt v krasu bez nějakého bádání v jeskyni jen těžko představitelný. Pracovní akci jsme odstartovali hned v pátek po setmění. Netopýři vylétali z jeskyně ven, my naopak sestoupili do hlubin.

Shrnutí roku 2011

Další rok je za námi, takže přináším jeho stručné shrnutí z pohledu skupiny Dagmar. Hned z kraje roku nám byla udělena výjimka ze zákona o ochraně přírody na všechny naše lokality a průzkum tak mohl plynule pokračovat dál. V průběhu roku se uskutečnilo množství rozmanitých akcí, základem však byly pracovní akce v jeskyni Dagmar a na Mlhově závrtu v propadání V Jedlích.

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.