Býčí skála

Dubnové počínání na Myotisu

Během uplynulého měsíce se za našich služeb nic zásadního neodehrálo, ovšem v krasu jsme se někdo otočili téměř každý víkend.

Termín: 2.4.2016 - 24.4.2016

Vzpomínka, Dagmar, Křížovky a Bejčina (28.–30.8.2015)

jeskyně DagmarLetní akce jsou letos spojeny s téměř nadměrným množstvím podzemních badatelů, když se pracovní akce navíc sešla se Vzpomínkou, dojelo neskutečně mnoho lidí. Prvotní plán zaměstnat všechny práceschopné ve II. propasti jeskyně Dagmar padl hned v sobotu ráno. Při kontrole stavu zjišťujeme, že hladina neklesla, naopak o téměř 1,5 m stoupla. Pouštíme se do náhradního plánu a tím je už klasicky další zprůchodňování míst, kudy povede těžební lanovka.

Od Demänovej cez Babice po Čachtický kras

 Dlho plánovaná akcia veľvyslanca OS Čachtice v Škótskom Edinburgu sa nezadržateľne blížila. Po nákupe kvalitnej whisky v Londýne sa s pár hodinovým meškaním rútime smer Liptovský Mikuláš. Čakajú nás takmer dva týždne pohybu v horách a pod zemou.

Sváteční týden v krasu s příslibem objevů (28.12.2013–5.1.2014)

základnaNa přelomu roku jsme si udělali zimní bádací týden, takovou malou náhradu za ten letní, kdy jsme většinu času věnovali opravě základny. V krasu jsme se scházeli velmi pozvolně, takže to pravé bádání vypuklo až v pondělí. Pestrá skupinka (zástupci ZO Dagmar, Moravský kras a Speleohistorický klub Brno) ve složení Honza, Milan, Dave Luv, Richard, Libor a já sestoupila do Propasti pod Kaplí v jeskyni Dagmar. Nikdo jsme ještě netušili, jak úspěšný den nás čeká.

Dagmarácký pracovní týden (28.6. – 7.7.2013)

základna během pracovního týdne

Letošní pracovní týden jsme téměř celý strávili na naší základně. A rozhodně jsme se tam neflákali. Naplánována byla oprava podlahy. Byla už dlouho ve špatném stavu, propadala se kamna a zakopávali jsme o vylézající prkna, která už nešlo do ztrouchnivělých trámů nijak přichytit. K podlaze se pak samozřejmě nabalila spousta dalších věcí, které bylo třeba udělat a opravit a bylo na celý týden o zábavu postaráno. Na nějaké bádání tak (téměř) nebyl čas ani lidi.

Jarní úklid Jedelského propadání a miniobjev tamtéž (6.–9.4.2012)

propadání V Jedlích - 1. ponorTentokrát jsme měli možnost prodloužit si víkendový pobyt v krasu o jeden celý den, jenže pracovní akce se setkala s minimální účastí. Bylo nutné najít pracoviště vhodné pro jediného člověka. V sobotu jsem tedy zašel do propadání V Jedlích. Při kontrole průtoku potoka jsem zaznamenal nezvyklý úkaz v 1. ponoru - pod naplavenými větvemi se pod skalní stěnou černal malý otvor. Neměl jsem s sebou přilbu ani čelovku, tak jsem další průzkum zatím odložil. Změny bylo možné pozorovat i ve 2. ponoru, jako obvykle zde sjel další kus svahu. Hlavní činností pro příští dva dny se mi stal úklid Jedelského propadání od pozůstatků naší dřívější činnosti.

Zazimování Mlhova závrtu a nové poznatky z propasti III (17.–20.11.2011)

Mlhův závrtListopadový víkend v krasu pro nás začíná tentokrát už ve čtvrtek. Program je rozdělen na 3 části - tou první je zadřevit šachtu v Mlhově závrtu. Zatím nás není moc (Termit, Lída, Jaryn a já), na práci v Mlhově závrtu to ale stačí. Na povrchu jsou nepříjemné 4 stupně pod nulou, to na dně sondy je výrazně tepleji. Rozšiřujeme profil sondy a dřevíme. Navzdory suchému podzimu Jedelský potůček stále teče, i když jen velice slabě. Večer nás Termit opouští, v pátek ho čeká práce mimo kras, tak nás aspoň po cestě hodil k Němcům.

Relaxační víkend (29.4.–1.5.2011)

Exkurze v Býčí skálePo Velikonocích, které byly využity k jarnímu úklidu základny, přišel další víkend, kdy jsme byli v krasu, ale opět se nebádalo. Na vině byla konference Speleofórum pořádaná již tradičně ve Sloupu. Tak jsem alespoň v pátek zkontroloval propadání V Jedlích, potok odtéká 1. ponorem, sonda v Mlháči beze změn. Sobotní program byl nabitý - zkouknout většinu přednášek, prohlídnout postery, stolky s jeskyňářským matrošem i literaturou a navíc poklábosit s ostatními kolegy. Zábava na celý den.

Technické úpravy v Dagmaře a na Mlháči (25.–27.3.2011)

Jedelská ventarola

V pátek jsme dojeli celkem pozdě. K Němcům už se nám nechtělo, tak jsme si alespoň připravili materiál na zítřejší bádání a zbytek večera se věnovali kytarám. Ráno přijíždí další posily. Tentokrát je nás fakt hodně a můžeme si dopřát nezvyklý luxus v podobě dvou pracovních skupin. Vypadá to dnes nadějně.

Objevy na Býčí skále

- -

ZO ČSS 6-01 Býčí skála hlásí na svém webu nové objevy. Délka nových prostor objevených dne 14.2.2009 byla odhadnuta na cca 130-150 m. Podrobný zápis z objevné akce naleznete na http://www.byciskala.cz/Cinnost/Objev/Objev.html

Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.