Návštěva Mladečského krasu a širšího okolí (29.4.–1.5.2016)

Mladečské jeskyněVycestovali jsme tentokrát mimo náš kras, nikoliv však na Slovensko, jak je poslední dobou zvykem, ale vydali se trochu blíž seznámit s krasem v okolí Mladče na Litovelsku. Základem se stala sobotní návštěva Mladečských jeskyní následovaná okruhem kolem Třesína, přes Řimické vyvěračky, ve kterých se Šlimec předvedl jako vášnivý speleopotapěč, leč bez potřebné techniky se na nádech příliš daleko do neznámého zatopeného systému nedostal.

Okruh pokračoval přes pozůstatky Rytířské síně, prolezli jsme jeskyni Podkovu a na závěr nechyběl Čertův most, prostě vše, co návštěvník Mladečského krasu nesmí vynechat. Poté jsme se začali Mladči a jeskyním postupně vzdalovat. Za zmínku stojí ještě přírodní památka Geologické varhany a nemůžu nevzpomenout ani zastávku v Lošticích, kde jsme si užili tvarůžkové orgie v podobě menu o několika chodech - tvarůžkovou polévkou začínaje a tvarůžkovou zmrzlinou konče.

Řimické vyvěračky

V neděli jsme si přiznali, že nejen vápenec je zajímavá hornina a prošli jsme na Sovinecku krajinou poznamenanou těžbou břidlice. Oblast je plná zatopených lomů a hald vytěžené břidlice a v jejím středu se nachází zbytky zaniklé vsi Hutov, především zřícenina kaple sv. Anny.

haldy břidlice v okolí Hutova

Fotky z víkendu jsou na rajčeti.

-
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.